Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

 • 13 Mar 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(227)
Znalazłeś się w sytuacji, w której komornik zablokował twój rachunek bankowy? Sprawdź, co możesz zrobić.
Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

Masz problemy ze spłatą rat kredytu lub zaległości w opłacaniu rachunków? A może nie uregulowałeś mandatu? To jedne z najczęstszych przyczyn prowadzących do sytuacji, w której środki na twoim koncie zostaną zablokowane przez komornika. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce i co możesz zrobić w przypadku blokady rachunku.

Okazuje się, że nie trzeba mieć dużych długów, aby wierzyciel za pośrednictwem komornika sądowego wszczął egzekucję z twojego rachunku bankowego. Wystarczy niezapłacony mandat za przejazd bez ważnego biletu lub zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych czy rachunków. Zajęcie konta przez komornika to najczęściej stosowana metoda, która pozwala szybko wyegzekwować dług. Dowiedz się co zrobić, gdy to właśnie twój rachunek zostanie zablokowany przez komornika.

Dlaczego komornik może zająć rachunek bankowy?

Jeżeli masz zaległości finansowe i nie radzisz sobie z ich spłatą, wierzyciel może skierować przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne. Warto wiedzieć, że oprócz komornika twój rachunek bankowy z tytułu niezapłaconych należności może zostać zablokowany także przez urząd skarbowy, ZUS, jednostki samorządu terytorialnego czy Izbę Celną.

Wierzyciel to osoba, która ma prawo żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (od dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy.

Zajęcie konta przez komornika ma na celu jak najszybsze wyegzekwowanie należności na rzecz wierzyciela. Komornik dysponuje takimi narzędziami jak:

 • zajęcie i sprzedaż ruchomości lub nieruchomości
 • zajęcie wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury czy dochodów z innych tytułów
 • zajęcie rachunków bankowych, wierzytelności i innych praw majątkowych


Do najczęściej stosowanych metod odzyskiwania długu należy egzekucja z rachunku bankowego. Komornicy w takim przypadku działają zgodnie z prawem, a regulują to m. in. przepisy Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu Postępowania Cywilnego (dział III, Egzekucja z rachunków bankowych). Komornik może rozpocząć postępowanie w momencie, gdy posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela przeciwko dłużnikowi. Tytuł wykonawczy to nic innego jak wyrok sądu lub sądowy nakaz zapłaty.

Pamiętaj
O rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego wnioskuje wierzyciel składając u komornika pisemny wniosek wraz z tytułem wykonawczym.

Skąd komornik wie, gdzie mam rachunek?

Aby zablokować twój rachunek komornik sądowy może, ale nie musi wiedzieć, w którym banku masz konto. Jeżeli w zawiadomieniu o zajęciu nie wskaże konkretnego numeru konta bank zobowiązany jest zająć wszystkie rachunki, które prowadzi dla dłużnika do wysokości kwoty zadłużenia.

Ważne
Zajęcie rachunku bankowego obejmuje nie tylko środki znajdujące się na twoich rachunkach w chwili dokonania blokady, ale także przyszłe wpływy, aż do wyegzekwowania całości długu.

Żeby uniknąć kierowania zajęcia do wszystkich banków komornik może ustalić, w jakim banku posiadasz rachunek. Jak to zrobi? Ma do dyspozycji następujące sposoby:

 • Wierzyciel wskazał we wniosku numer rachunku dłużnika.
 • Komornik kieruje elektroniczne zapytanie o to, czy dłużnik posiada w danym banku rachunek (przez system Ognivo) do Krajowej Izby Rozliczeniowej lub za pośrednictwem banku do Centralnej informacji o rachunkach bankowych.
 • Na podstawie art. 761 kodeksu postępowania cywilnego kieruje zapytanie do konkretnego banku.

Kiedy komornik zgromadzi niezbędne informacje kieruje do banku zawiadomienie o blokadzie konta. Po zajęciu rachunku przez komornika procedura w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

 • Jeżeli posiadasz na rachunku środki powyżej przysługującej kwoty wolnej (aktualnie kwota wolna od zajęcia wynosi 1575 zł), wszystkie środki podlegające egzekucji zostaną przekazane za pośrednictwem banku do komornika, który następnie przekaże je do wierzyciela.
 • Po spłacie zadłużenia lub umorzeniu postępowania twój rachunek zostanie odblokowany.

Co zrobić, gdy komornik zajął konto?

Pamiętaj, że to komornik, a nie bank zajmuje twój rachunek bankowy! Bank jest tzw. trzeciodłużnikiem i wykonuje jedynie swoje prawne obowiązki. Komornik jest zobowiązany poinformować cię o wszczęciu egzekucji z twojego rachunku, natomiast bank musi niezwłocznie po odebraniu zawiadomienia przekazać środki dostępne na twoim koncie. Jeżeli doszło do zablokowania rachunków nie masz już za wiele możliwości. Co nie oznacza, że nie możesz zrobić nic. Sprawdź, jak reagować w takiej sytuacji.

Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

Spłać zobowiązanie i dopilnuj odblokowania rachunku

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest możliwie szybkie uregulowanie długu. Musisz liczyć się z tym, że wraz z wydłużającym się okresem spłaty twojego długu naliczane są odsetki i dodatkowe opłaty egzekucyjne, dlatego warto je ograniczyć i postarać się spłacić zobowiązanie. Jeżeli uda ci się samodzielnie spłacić zajęcie u komornika lub bezpośrednio u wierzyciela dopilnuj, aby do banku zostało skierowane odpowiednie pismo o umorzeniu postępowania. W przeciwnym wypadku bank nie odblokuje rachunków, aż do chwili wpływu takiej informacji.
Jeżeli środki na twoim rachunku nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia bank nie przekaże ich do komornika. Jednak jeśli twój dług jest niewielki, a środki wystarczają na jego realizację możesz udać się do oddziału banku i zawnioskować o realizację zajęcia w ramach kwoty wolnej.


Spróbuj rozłożyć zadłużenie na raty

Nie zawsze jednak szybka spłata zaległości jest możliwa. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z kancelarią komorniczą lub bezpośrednio z wierzycielem i podjąć próbę negocjacji warunków spłaty, w tym rozłożenia długu na raty lub umorzenia części długu.


Postaraj się o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której wierzyciel wskaże kilka form prowadzenia egzekucji. Oznacza to, że komornik zajmie twoje wynagrodzenie za pracę oraz rachunek bankowy. W konsekwencji na twoje konto będzie wpływało wynagrodzenie pomniejszone o potrącenia komornicze, a jednocześnie jeżeli środki te przewyższą kwotę wolną bank przekaże je do organu egzekucyjnego. Warto postarać się w takiej sytuacji o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego o wpływy z tytuły wynagrodzenia lub innego dochodu, z którego komornik prowadzi egzekucję.
 

Zmiana banku nie pomoże, gdy komornik zajął konto

Jeżeli wydaje ci się, że zmiana banku i podpisanie nowej umowy o prowadzenie konta będzie sposobem na uniknięcie spłaty zobowiązania, zachęcam do zapoznania się argumentami, o których pisaliśmy tutaj.

Problemy z płynnością finansową mogą dotyczyć każdego. Jeżeli dojdzie do zajęcia twojego rachunku przez komornika, nie trać głowy. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością wybrniesz z kłopotów.
 

Dodano:
13 Mar 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

227 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Marek Nowak Ekspert 18 grudnia 2019
  Witam,Jestem zadłużony ( kredyty ,pożyczki ) jednak także płace alimenty z konta na które przychodzi mi pensja ,w związku z tym mam pytanie czy komornik zajmując mi konto z tytułu kilku zadłużeń i alimentów zostawi mi kwotę wolną .Pragnę dodać że zadłużeń z samego tytułu ,kredytów ,pożyczek jest aż 7 więc czy to wszystko będzie prowadzone przez jednego komornika.Dodam jeszcze chociaż to nie ma znaczenia że zadłużenie powstało na skutek hazardu mojej żony ,a ja dowiedziałem się pózniej i chciałem to ratować jednak nie dałem rady gdyż żona wprowadziła mnie w błąd co do zaległościDziękuję proszę o odpowiedż
 • Adrian89 Ekspert 03 sierpnia 2020
  Komornik zajął mi konto zostało do spłaty 660zl czy jak dostanę przelew na około 8 tys. To zablokują mi wszystkie środki powyżej kwoty wolnej od ściągnięcia czy tylko te 660zl które pozostały do spłaty?
  Sudoł Dagmara Ekspert 05 sierpnia 2020
  Cześć Adrian, jeśli dostaniesz przelew w wysokości 8 tys. zł, a zadłużenie wynosi tylko 660 zł, to bank zrealizuje zajęcie i odblokuje rachunek.
 • Krzysztof. Ekspert 19 maja 2020
  Czy jak sie płaci zadłużenie w banku to komornik może wejść na konto?
  Sudoł Dagmara Ekspert 22 maja 2020
  Hej, doprecyzuj proszę swoje pytanie. Masz na myśli fakt, że komornik zajął konto za zadłużenie w banku?
  Ryszard Pospieszny Ekspert 30 maja 2020
  Mam brutto emerytury 2557 złoty na ręnke otrzymuję , 1457 złoty nie mandaty i alimenty nie .
  Sudoł Dagmara Ekspert 15 czerwca 2020
  Jeśli masz długi i sprawą zajmuje się komronik, to ma on prawo zająć rachunek bankowy w tym wpływy z emerytury. Musisz jednak mieć możliwość wypłaty tzw. kwoty wolnej od zajęcia. Gdybyś miał jakieś wątpliwości, to chętnie pomogę. Pozdrawiam
  Mateusz Żuk Ekspert 27 lipca 2020
  Dostalem z Zusu 2080 z l. A komormik zajal mi prawie 800. Czy tak moze? A gdzie kwota wolna od zajęcia tj. 1950 zl. Nie otrzymalem od komornika powiadomienia o egzekucji. Proszę o pomoc
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 sierpnia 2020
  Jeśli została przekroczona kwota wolna, to bank ma obowiązek przekazać środki do komornika. Powiadomienie być może jeszcze do Ciebie nie dotarło tradycyjną pocztą lub zostało wysłane na Twój nieaktualny adres korspondecyjny, bo tak się zdarza. Bank otrzymuje powiadomienie elektronicznie, więc w ciągu kilku minut zajmuje rachunek. Od moemntu wpływu zajęcia bank analizuje wszystkie środki na rachunku i po przekrpczeniu wypłat kwoty wolnej w danym miesicu (1950 zł), przekazuje środki do komornika.
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 sierpnia 2020
  Jeśli została przekroczona kwota wolna, to bank ma obowiązek przekazać środki do komornika. Powiadomienie być może jeszcze do Ciebie nie dotarło tradycyjną pocztą lub zostało wysłane na Twój nieaktualny adres korspondecyjny, bo tak się zdarza. Bank otrzymuje powiadomienie elektronicznie, więc w ciągu kilku minut zajmuje rachunek. Od moemntu wpływu zajęcia bank analizuje wszystkie środki na rachunku i po przekrpczeniu wypłat kwoty wolnej w danym miesicu (1950 zł), przekazuje środki do komornika.
 • Ola Ekspert 14 stycznia 2020
  Witam komornik zajął moje wynagrodzenie bezpośrednio od pracodawcy ,mimo tego,że mam upadłość konsumencka .Jestem bez środków do życia. CO robić?
 • Coco Ekspert 31 lipca 2020
  Ile komornik może zabierać z emerytury? Teraz jest kwota wolna ok 1900pln, Emerytura 2.620,00 a ZUS wypłaca mi 1.570. resztę zabiera komornik. Co powinnam zrobić, żeby otrzymywać kwotę równą kwocie wolnej od zajęcia ( 1900). Czy o tym decyduje ZUS? Nie wiem dlaczego tak jest.
  Sudoł Dagmara Ekspert 03 sierpnia 2020
  Hej, kwota wolna dotyczy wpływów na rachunek bankowy. Jeśli na Twoje konto wpływa emerytura po potrąceniu komorniczym, możesz złożyć wniosek u komornika z prośbą o ogranczenie zajęcia konta z wpływów z ZUS. Jeśli organ egzekucyjny wyrazi zgodę i przekaże dokument ograniczający do banku, to będzie możliwość wypłaty świadczenia niezależnie od wykprzystanej kwoty wolnej. Kwota wolna dotyczy wszystkich wpływów i wypływów na rchunku bankowym w danym miesiącu.
 • Jędrzej Ekspert 27 stycznia 2020
  Witam mam pytanie. Czy jak komornik zajmie mi konto. Czy ja mogę wejść w historię przelewów i ściągnąć potwierdzenie przelewów?
 • Moni Ekspert 14 lipca 2020
  Mam komornika sądowego na koncie który powinien mi zostawić najnisza krajowa a w tym miesiącu miałam takki przypadek że codziennie zabierał mi z konta a prowizja 8zl wliczając sobotę i niedzielę jak to możliwe żeby komornik codziennie zabierał mi z konta???
  Sudoł Dagmara Ekspert 15 lipca 2020
  Cześć Monika, koniecznie wyjaśnij tę sytuację w swoim banku. To bank realizuje przelewy do komronika, ale musisz mieć możliwość skorzystania z kwoty wolnej od zajęcia (pod warunkiem, że nie jest to zajęcie alimentacyjne). Za realizację zajęcia z rachunku osoby fizycznej bank nie może pobierać prowizji. Dlatego zachęcam Cię do kontaktu z bankiem. Pozdrawiam
 • Włodzimierz Kopec Ekspert 14 stycznia 2020
  Mam pytanie. Bank zajął wpływ 1200 zl z Ośrodka Pomocy Społecznej. Sprawdziłem dane Komornika. Okazało się, że toczyło się i chyba toczy postepowaniw przed Sądem Rejonowym, Apelacyjnym i Ministerstwie Sprawiedliwości za naruszenie uprawnień komorniczych. Co robić?
 • krystyna Ekspert 17 stycznia 2020
  Witam prosze o porade ok 10 lat temu nie dogadałam sie z firmą która nałożyła na mnie jakąs wymysloną kare i teat ucichł po 10 latach przyszło pismo o zajeciu konta z podwojoną sumą byłam u komornika odesłał mnie do tej firmy zebym sie dogadała a firma nie odbiera nie kojarzą sytuacji nie chca ze mna rozmawiac co mam zrobic isc do sądu załozyc sprawe o wyjasnienia nie stac mnie na spłate
 • Jolanta Ekspert 09 lipca 2020
  Witam. Jesli mam zajecie konta. A dlug wynosi okolo 2500 a czekam na przelew z fundacji na refundacje zakupionego sprzetu dla corki. Jak wyglada sytuacja? Czy zajmie tylko te srodki w wysokosci dlugo czy zostawi tylko kwote wolna od zajecia. Probuje sie skontaktowac z komornikiem aby rozlozyc dlug na raty i aby przelewu z fundacji nie zajal. Prosze o pomoc
  Sudoł Dagmara Ekspert 10 lipca 2020
  Ustawowo zwolnione są świadczenia i wpływy socjalne, ale wpływ z fundacji bank może potraktować jako zwykły przelew. Wtedy rzeczywiście w zależności od wykorzystanej w danym meisiącu kwoty wolnej przekazać środki do komornika. Najlepszym rozwiązaniem będzie uzyskanie od komronika zgody na ograniczenie zajęcia o ten wpływ i dostarczenie go do banku, aby móc wypłacić pieniądzie mimo zajęcia. Pozdrawiam

Podobne artykuły