Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

 • 13 Mar 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(242)
Znalazłeś się w sytuacji, w której komornik zablokował twój rachunek bankowy? Sprawdź, co możesz zrobić.
Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

Masz problemy ze spłatą rat kredytu lub zaległości w opłacaniu rachunków? A może nie uregulowałeś mandatu? To jedne z najczęstszych przyczyn prowadzących do sytuacji, w której środki na twoim koncie zostaną zablokowane przez komornika. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce i co możesz zrobić w przypadku blokady rachunku.

Okazuje się, że nie trzeba mieć dużych długów, aby wierzyciel za pośrednictwem komornika sądowego wszczął egzekucję z twojego rachunku bankowego. Wystarczy niezapłacony mandat za przejazd bez ważnego biletu lub zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych czy rachunków. Zajęcie konta przez komornika to najczęściej stosowana metoda, która pozwala szybko wyegzekwować dług. Dowiedz się co zrobić, gdy to właśnie twój rachunek zostanie zablokowany przez komornika.

Dlaczego komornik może zająć rachunek bankowy?

Jeżeli masz zaległości finansowe i nie radzisz sobie z ich spłatą, wierzyciel może skierować przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne. Warto wiedzieć, że oprócz komornika twój rachunek bankowy z tytułu niezapłaconych należności może zostać zablokowany także przez urząd skarbowy, ZUS, jednostki samorządu terytorialnego czy Izbę Celną.

Wierzyciel to osoba, która ma prawo żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (od dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy.

Zajęcie konta przez komornika ma na celu jak najszybsze wyegzekwowanie należności na rzecz wierzyciela. Komornik dysponuje takimi narzędziami jak:

 • zajęcie i sprzedaż ruchomości lub nieruchomości
 • zajęcie wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury czy dochodów z innych tytułów
 • zajęcie rachunków bankowych, wierzytelności i innych praw majątkowych


Do najczęściej stosowanych metod odzyskiwania długu należy egzekucja z rachunku bankowego. Komornicy w takim przypadku działają zgodnie z prawem, a regulują to m. in. przepisy Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu Postępowania Cywilnego (dział III, Egzekucja z rachunków bankowych). Komornik może rozpocząć postępowanie w momencie, gdy posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela przeciwko dłużnikowi. Tytuł wykonawczy to nic innego jak wyrok sądu lub sądowy nakaz zapłaty.

Pamiętaj
O rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego wnioskuje wierzyciel składając u komornika pisemny wniosek wraz z tytułem wykonawczym.

Skąd komornik wie, gdzie mam rachunek?

Aby zablokować twój rachunek komornik sądowy może, ale nie musi wiedzieć, w którym banku masz konto. Jeżeli w zawiadomieniu o zajęciu nie wskaże konkretnego numeru konta bank zobowiązany jest zająć wszystkie rachunki, które prowadzi dla dłużnika do wysokości kwoty zadłużenia.

Ważne
Zajęcie rachunku bankowego obejmuje nie tylko środki znajdujące się na twoich rachunkach w chwili dokonania blokady, ale także przyszłe wpływy, aż do wyegzekwowania całości długu.

Żeby uniknąć kierowania zajęcia do wszystkich banków komornik może ustalić, w jakim banku posiadasz rachunek. Jak to zrobi? Ma do dyspozycji następujące sposoby:

 • Wierzyciel wskazał we wniosku numer rachunku dłużnika.
 • Komornik kieruje elektroniczne zapytanie o to, czy dłużnik posiada w danym banku rachunek (przez system Ognivo) do Krajowej Izby Rozliczeniowej lub za pośrednictwem banku do Centralnej informacji o rachunkach bankowych.
 • Na podstawie art. 761 kodeksu postępowania cywilnego kieruje zapytanie do konkretnego banku.

Kiedy komornik zgromadzi niezbędne informacje kieruje do banku zawiadomienie o blokadzie konta. Po zajęciu rachunku przez komornika procedura w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

 • Jeżeli posiadasz na rachunku środki powyżej przysługującej kwoty wolnej (aktualnie kwota wolna od zajęcia wynosi 1575 zł), wszystkie środki podlegające egzekucji zostaną przekazane za pośrednictwem banku do komornika, który następnie przekaże je do wierzyciela.
 • Po spłacie zadłużenia lub umorzeniu postępowania twój rachunek zostanie odblokowany.

Co zrobić, gdy komornik zajął konto?

Pamiętaj, że to komornik, a nie bank zajmuje twój rachunek bankowy! Bank jest tzw. trzeciodłużnikiem i wykonuje jedynie swoje prawne obowiązki. Komornik jest zobowiązany poinformować cię o wszczęciu egzekucji z twojego rachunku, natomiast bank musi niezwłocznie po odebraniu zawiadomienia przekazać środki dostępne na twoim koncie. Jeżeli doszło do zablokowania rachunków nie masz już za wiele możliwości. Co nie oznacza, że nie możesz zrobić nic. Sprawdź, jak reagować w takiej sytuacji.

Zajęcie konta przez komornika - co zrobić?

Spłać zobowiązanie i dopilnuj odblokowania rachunku

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest możliwie szybkie uregulowanie długu. Musisz liczyć się z tym, że wraz z wydłużającym się okresem spłaty twojego długu naliczane są odsetki i dodatkowe opłaty egzekucyjne, dlatego warto je ograniczyć i postarać się spłacić zobowiązanie. Jeżeli uda ci się samodzielnie spłacić zajęcie u komornika lub bezpośrednio u wierzyciela dopilnuj, aby do banku zostało skierowane odpowiednie pismo o umorzeniu postępowania. W przeciwnym wypadku bank nie odblokuje rachunków, aż do chwili wpływu takiej informacji.
Jeżeli środki na twoim rachunku nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia bank nie przekaże ich do komornika. Jednak jeśli twój dług jest niewielki, a środki wystarczają na jego realizację możesz udać się do oddziału banku i zawnioskować o realizację zajęcia w ramach kwoty wolnej.


Spróbuj rozłożyć zadłużenie na raty

Nie zawsze jednak szybka spłata zaległości jest możliwa. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z kancelarią komorniczą lub bezpośrednio z wierzycielem i podjąć próbę negocjacji warunków spłaty, w tym rozłożenia długu na raty lub umorzenia części długu.


Postaraj się o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której wierzyciel wskaże kilka form prowadzenia egzekucji. Oznacza to, że komornik zajmie twoje wynagrodzenie za pracę oraz rachunek bankowy. W konsekwencji na twoje konto będzie wpływało wynagrodzenie pomniejszone o potrącenia komornicze, a jednocześnie jeżeli środki te przewyższą kwotę wolną bank przekaże je do organu egzekucyjnego. Warto postarać się w takiej sytuacji o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego o wpływy z tytuły wynagrodzenia lub innego dochodu, z którego komornik prowadzi egzekucję.
 

Zmiana banku nie pomoże, gdy komornik zajął konto

Jeżeli wydaje ci się, że zmiana banku i podpisanie nowej umowy o prowadzenie konta będzie sposobem na uniknięcie spłaty zobowiązania, zachęcam do zapoznania się argumentami, o których pisaliśmy tutaj.

Problemy z płynnością finansową mogą dotyczyć każdego. Jeżeli dojdzie do zajęcia twojego rachunku przez komornika, nie trać głowy. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością wybrniesz z kłopotów.
 

Dodano:
13 Mar 2018

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

242 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Jędrzej Ekspert 27 stycznia 2020
  Witam mam pytanie. Czy jak komornik zajmie mi konto. Czy ja mogę wejść w historię przelewów i ściągnąć potwierdzenie przelewów?
 • Marek Nowak Ekspert 18 grudnia 2019
  Witam,Jestem zadłużony ( kredyty ,pożyczki ) jednak także płace alimenty z konta na które przychodzi mi pensja ,w związku z tym mam pytanie czy komornik zajmując mi konto z tytułu kilku zadłużeń i alimentów zostawi mi kwotę wolną .Pragnę dodać że zadłużeń z samego tytułu ,kredytów ,pożyczek jest aż 7 więc czy to wszystko będzie prowadzone przez jednego komornika.Dodam jeszcze chociaż to nie ma znaczenia że zadłużenie powstało na skutek hazardu mojej żony ,a ja dowiedziałem się pózniej i chciałem to ratować jednak nie dałem rady gdyż żona wprowadziła mnie w błąd co do zaległościDziękuję proszę o odpowiedż
 • Ola Ekspert 14 stycznia 2020
  Witam komornik zajął moje wynagrodzenie bezpośrednio od pracodawcy ,mimo tego,że mam upadłość konsumencka .Jestem bez środków do życia. CO robić?
 • Mena Ekspert 10 września 2020
  Witam w 2009 roku wyjechalam za granice zamykajac i sprzedajac wszystko w Polce tego roku 2020 dostalam list z polski o dlugu za nie zaplacony rachunek telefonu za 2005 rok 15 lat !! ?? Oczywiscie z odsetkami i kosztami ktore przekraczaja wartosc samego zadluzenia !! Czas na zaplacenie 14dni lub przekazana sprawa do sadu !! Co w takiej sytuacji mam robic nawet juz nie pamietam numeru tego telef po tylu latach nie wspone o rachunkach ktorych poprostu po tylu latach juz nie mam .Prosze o pomoc jak sie zachowac w takiej sutuacji ? Po 15latach .
  Sudoł Dagmara Ekspert 17 września 2020
  Hej, przede wszystkim polecam skontaktować się z wierzycielem w celu wyjaśnienia tej sytuacji. W listownym zawiadomieniu powinny być wskazane jego dane kontaktowe.
 • Anna Ekspert 10 września 2020
  Witam. Wyplata męża wplywa na jego siostry konto. Okazalo sie ze jest zajecie komornicze. Czy jest szansa odzyskac jego wyplate?
  Sudoł Dagmara Ekspert 14 września 2020
  Jeśli nie została wykorzystana kwota wolna (1950 zł miesięcznie) to taką kwotę będzie można wypłacić. W innym przypadku komornik ma prawo zabrać środki, które wpływają na konto dłużnika, ponieważ zakłada, że skoro środki wpływają na jego konto, to należą do dłużnika.
 • Beata Ekspert 10 września 2020
  Witam mam komornika na koncie i wczoraj znajomy przelal mi 300 zl czy komornik moze to zajac ?
  Sudoł Dagmara Ekspert 14 września 2020
  Cześć Beata, to wszystko zależy od tego, czy wykorzystałaś już w tym miesiącu limit kwoty wolnej od zajęci (1950 zł) czy też nie. Ważne jest też z jakiego tytułu masz długi. Jeśli są to zaległości alimentacyjne, to wtedy komornik ma prawo zabrać każdy wpływ na konto, który podlega egzekucji.
 • Dawid Ekspert 08 września 2020
  Witam Mam pytanie. Moja partnerka była zameldowana na konkrerny adres, na który poprzez brak uregulowań należności w związku z wynajem mieszkania jej ojciec narobił długów. Do dzisiaj nie uregulował należnosći. Moja partnerka nie mieszka tam od dawna i wielu ludzi może to potwierdzić. Komornik zajął jej środki na koncie bankowym prócz kwoty wolnej. W momencie gdy dostaliśmy informacje o zajęciu środków od razu wymeldowaliśmy moją partnerkę z tego odresu. Czy możemy cokolwiek zrobić aby nie płacić za winy jej ojca? Moja partnerka nie przekracza kwoty wolnej więc nic nie pobierają ale czy to oznacza, że odsetki rosną?
  Sudoł Dagmara Ekspert 09 września 2020
  Sprawa jest trudna, ale niestety, jeśli umowa najmu była na Twoją partnerkę, to niestety odpowiada też za powstałe w wyniku najmu długi niezależnie od tego, czy mieszkała w wynajmowanym lokalu czy nie. Oczywiście, że odsetki od zadłużenia rosną, tym bardziej, że nie jest ono spłacana, jak sam napisałeś. Dług nie przepadnie, dlatego jedynym wyjściem jest podjęcie próby jego regularnej spłaty. Pozdrawiam
 • Sławek Ekspert 22 listopada 2019
  Witam, Moja narzeczona wpadła w koło kredytowe i niesamowicie się zadłużyła... wspólnie powoli spłacamy po kolei pożyczki w miarę możliwości, niestety część długów które czekają na swoją kolej do spłaty już "przekształciły" się w egzekucje komornicze. W ubiegłym tygodniu konto (mbank na które wpływa jej wynagrodzenie), zostały zablokowane środki z tytułu egzekucji komorniczej (-3500 zł), wczoraj dodtkowo zostało zablokowane -11000 zł. Narzeczona z premiami zarabia około 2500 zł, czy w dniu wypłaty będzie mogła gospodarować jakąś częścią środków?
 • Konrad Ekspert 09 września 2020
  Witam. Komornik wyegzekwował dług, a mianowicie dwóch komorników. Ale nadal konto zajęte. Jeden zwala na drugiego ze nie doslali sobie dokumentów. Sprawa trwa od marca. Pieniążki są nadpłacone i dalej potrącane. Co mogę zrobić ?
  Sudoł Dagmara Ekspert 09 września 2020
  Rzeczywiście sytuacja jest nietypowa i skomplikowana. Proszę spróbować dowiedzieć się, do którego komornika zostały przekazana środki na spłatę długu i skontaktować się z nim w celu wyjaśnienia tej sprawy. Poprosić o aktualny stan zadłużenia i jeśli zobowiązanie zostało uregulowane, to o przekazanie do banku dokumentu o umorzeniu zajęcia rachunku bankowego.
 • Tomek Ekspert 09 września 2020
  Dzień dobry, a co zrobić jeśli bank zajął konto, a dłużnik nie został poinformowany o zajęciu ? W credit agricole schodziły mu pieniądze, czego nie widać w historii konta. Zorientował się widząc różnicę między wpływami i wypłatami? W banku niczego nie może się dowiedzieć.
  Sudoł Dagmara Ekspert 09 września 2020
  Jest to możliwe, ponieważ do banku zawiadomienie wpływa drogą elektorniczną, a do dłużnika tradycyjną pocztą papierową. Często dochodzi do sytuacji, że dłużnik nie wie o zajęciu konta, bo zawiadomienie jeszcze do niego nie dotarło lub zostało wysłane na nieaktalny adres. Nie jest możliwe, aby przelewy nie były widoczne w historii rachunku. Proponuję zalogować się do bankowości elektronicznej i prześledzić historię rachunku lub udać się do oddziału w celu wyjaśnienia sprawy. Pozdrawiam

Podobne artykuły