Co to jest lokata mobilna?

 • 04 Sie 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Lokata mobilna jest specyficzną lokatą, która może mieć formę lokaty terminowej, progresywnej lub overnight. Tym, co różni ją od innych, jest jednak tryb zakładania. Możesz ją założyć w aplikacji mobilnej banku. Chcesz z niej skorzystać? Załóż konto osobiste w wybranej instytucji, ponieważ w ten sposób zyskasz dostęp do bankowości mobilnej. Następnie musisz po prostu wybrać dyspozycję otwarcia lokaty w aplikacji, a środki zostaną automatycznie przelane z twojego rachunku ROR.
Co to jest lokata mobilna?

Aplikacje mobilne banków pozwalają zarządzać środkami finansowymi zgromadzonymi na koncie bankowym z dowolnego miejsca, w którym się znajdziesz, o ile masz dostęp do sieci. Internet pozwala na szybkie zalogowanie się na konto w telefonie i realizowanie za jego pomocą przelewów czy poleceń zapłaty.

Przy użyciu swojej aplikacji mobilnej możesz również założyć lokatę bankową. To lokata mobilna, która może mieć korzystniejsze oprocentowanie niż depozyty zakładane stacjonarnie w bankach lub przez internet, tyle że w bankowości elektronicznej. Sprawdź, czym charakteryzuje się typowa lokata mobilna i w których bankach w Polsce można ją otworzyć.

Lokata mobilna – czym jest?

Bankowość mobilna rozwija się bardzo szybko i kolejne banki są w stanie zaoferować swoim klientom aplikacje na smartfona, które pozwolą ci na zarządzanie swoim kontem osobistym. Wystarczy, że masz konto w banku, który ma taki program, aby otworzyła się przed tobą możliwość korzystania z funkcji i produktów banku na swoich urządzeniach mobilnych. Jednym z nich jest depozyt mobilny. Co to jest lokata mobilna? To zwykła lokata, którą możesz otworzyć właśnie za pośrednictwem bankowości mobilnej i to odróżnia ją przede wszystkim od zwykłych depozytów.

Lokaty mobilne udostępniane są wyłącznie, jak nazwa wskazuje, przez mobilny kanał komunikacji z bankiem. Nie będziesz więc mógł ich założyć podczas wizyty osobistej w placówce bankowej ani też po zalogowaniu się do swojego systemu bankowości internetowej.

Oprocentowanie lokaty mobilnej

Ile zyskasz na założeniu za pomocą aplikacji w smartfonie lokaty mobilnej w wybranym banku? To zależy od jej oprocentowania. Zwykle jest ono wyższe, choć nieznacznie, od oprocentowania lokat tradycyjnych zakładanych bezpośrednio w oddziałach bankowych. Może być to kilka dziesiątych punktu procentowego, zwłaszcza teraz, gdy stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego obowiązujące w Polsce pozostają na bardzo niskim poziomie. W czerwcu 2020 roku stopa depozytowa NBP wynosiła 0 proc., dlatego bank może ci zaoferować niewiele więcej nawet na lokacie mobilnej.

Zalety lokaty mobilnej

Dlaczego warto rozważyć założenie lokaty mobilnej? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że atutem lokat mobilnych jest z reguły nieco wyższe oprocentowanie w porównaniu do oprocentowania depozytów zakładanych w bankowości internetowej czy tradycyjnymi kanałami. Dlaczego bank jest skłonny udostępnić ci w aplikacji mobilnej lokatę z wyższym oprocentowaniem? Głównie dlatego, że to swoista premia dla nowoczesnych klientów. Banki są w stanie zaproponować oprocentowanie wyższe nawet o 2 punkty procentowe, ponieważ oszczędzają na dotarciu do klienta chcącego otworzyć depozyt terminowy.

Poza tym dzięki aplikacji mobilnej możesz otwierać lokaty na pożądany czas. Nie musisz nigdzie chodzić czy włączać komputera, aby szybko i skutecznie założyć w swoim banku wybraną lokatę mobilną.

Kto może założyć kartę mobilną?

Bardzo często lokata mobilna może być założona wyłącznie przez osobę, która nie tylko ma bankowość mobilną danego banku w swoim smartfonie, ale również konto osobiste. Najpierw więc musisz założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w wybranej instytucji, by później w twojej aplikacji mobilnej pojawiła się opcja założenia lokaty mobilnej. Na szczęście poza instalacją aplikacji i założeniem niemal automatycznie konta bankowego nic już nie musisz robić, by otworzyć lokatę. Nie będziesz musiał chodzić do żadnych oddziałów banku. Klikniesz kilka razy w ekran smartfona i gotowe.

Może cię to zainteresować: Jak otworzyć lokatę bez wychodzenia z domu?

Zakładanie lokaty mobilnej krok po kroku

Każdy bank może mieć inną politykę korzystania z aplikacji mobilnych, dlatego zakładanie lokat mobilnych może się nieco różnić w poszczególnych instytucjach bankowych. Jak zatem założyć lokatę mobilną? Pierwszym krokiem do tego będzie ściągnięcie na telefon komórkowy aplikacji banku, w którym masz konto osobiste. Później, po zalogowaniu się w aplikacji na indywidualne dane do konta bankowego, możesz już przeglądać ofertę depozytową i kredytową przeznaczoną dla klientów mobilnych. Wybierasz lokatę mobilną, która cię interesuje.

W kolejnym kroku wybierasz opcję otwarcia depozytu i wskazujesz konto, z jakiego prześlesz pieniądze. Wybierasz kwotę lokaty i jej termin, zatwierdzasz transakcję i właściwie gotowe. Pozostaje ci przelać środki i cieszyć się perspektywą zysków z tytułu naliczonych odsetek.

Gdzie szukać oferty na lokatę mobilną?

Istnieje co najmniej kilka banków, które mają w swojej ofercie w ramach bankowości w telefonie lokatę mobilną. Sprawdź, kto takie lokaty oferuje i jakie są ich parametry:

 • Lokata Mobilna Millennium Banku – możesz otworzyć ją szybko i wygodnie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Zyskasz na niej 0,50 proc. w skali roku. Masz możliwość otwarcia lokaty mobilnej w Banku Millennium w kwocie od 500 zł do 10 000 zł, na okres 3 miesięcy, a później możesz otworzyć kolejną podobną lokatę.
 • Lokata mobilna Santander Banku Polska – możesz ją założyć w aplikacji mobilnej w Santander Mobile, z gwarancją stałego oprocentowania 2 proc. w skali roku. Kwota minimalna wynosi 1000 zł, a maksymalna – 20 000 zł. To lokata krótkoterminowa, którą zakładasz na 4 miesiące. Z promocyjnej lokaty mobilnej skorzystać możesz w Santander Banku Polska tylko jeden raz i jest ona dostępna w walucie krajowej dla posiadaczy konta osobistego lub konta oszczędnościowego w Santander Banku Polska.
 • Lokata mobilna Getin Banku – z oprocentowaniem na 1 proc. w skali roku, zakładana na 2 miesiące, w kwocie od 500 zł do 10 000 zł. Możesz założyć taką lokatę wyłącznie przez Bankowość Mobilną Getin Mobile. Jeśli ją zlikwidujesz przed zakończeniem okresu umownego, stracisz wszystkie odsetki.
 • Lokata mobilna w Pekao SA – lokata w zł, dostępna wyłącznie w aplikacji PeoPay, która jest częścią usługi bankowości elektronicznej Pekao24. Ma ona stałe oprocentowanie zależne od czasu trwania lokaty i możesz ją założyć na kwotę od 1000 zł wzwyż, na okres 10, 30, 60, 90, 120, 180 lub 360 dni. Otwierasz taką lokatę mobilną przez telefon.

Każdy bank może mieć nieco inną ofertę na lokatę mobilną. Banki pokazują, jak założyć taki depozyt na swoich stronach internetowych.

Maksymalna kwota wpłaty na lokatę mobilną

Bardzo często w bankach określona jest maksymalna kwota, na jaką można założyć lokatę mobilną. W przytoczonych przykładach taki limit mają m.in. Getin Bank czy Santander Bank –to odpowiednio 10 000 zł i 20 000 zł. Są i takie banki, które nie wyznaczają maksymalnej kwoty lokaty mobilnej, np. Pekao.

Przeczytaj dodatkowo o możliwości dopłacania środków na lokatę: Czy można dokonywać dopłat do kwoty lokaty?

Jak uzyskać maksymalne oprocentowanie lokaty mobilnej

Maksymalne oprocentowanie na lokacie mobilnej stanie się twoim udziałem, jeśli dobrze poszukasz depozytu, który w danym czasie jest najwyżej oprocentowany. Jeśli zechcesz go założyć, najprawdopodobniej nie pozostanie ci nic innego, jak najpierw otworzyć konto osobiste czy konto oszczędnościowe oraz za jego pośrednictwem uzyskać dostęp do bankowości mobilnej banku. Odsetki naliczone według takiego oprocentowania lokaty mobilnej staną się twoją własnością, jeśli nie zerwiesz lokaty w trakcie jej trwania, a zaczekasz na termin jej zapadalności oznaczony w umowie.

Jak wybrać lokatę mobilną?

Przy wyborze lokaty mobilnej musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jednej z ofert. Wśród rzeczy wartych rozważenia znajdują się:

 • wysokość oprocentowania lokaty w skali roku,
 • tryb kapitalizacji odsetek – im częściej odsetki są dopisywane do kapitału, tym lepiej dla ciebie, niemniej większość banków stosuje dla swoich depozytów, w tym lokat mobilnych, jednokrotną kapitalizację na koniec okresu trwania depozytu;
 • długość trwania lokaty;
 • ochrona odsetek przed utratą – sprawdź, czy w razie zerwania lokaty przed terminem ustalonym w umowie lokaty bank zwróci ci choć część wypracowanych odsetek;
 • wysokość lokaty;
 • liczba lokat możliwych do założenia z danego konta bankowego.

Gruntowne sprawdzenie wszystkich najważniejszych parametrów lokaty mobilnej pozwoli ci na wybór takiego depozytu, który spełni twoje oczekiwania. Nie obawiaj się i poświęć swój czas na analizę ofert lokat mobilnych, ponieważ dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję. Pamiętaj, że od odsetek, jakie wypracujesz na lokacie mobilnej, bank i tak odciągnie podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. odsetek.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły