Co to jest płatność blikiem?

 • 03 Cze 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Usługa BLIK pojawiła się w Polsce w 2015 roku i stopniowo zaczęła zdobywać grono zwolenników. Obecnie korzysta z niej co najmniej 3,2 mln klientów, a wiele wskazuje, że z czasem liczba ta będzie się powiększać. Skąd tak duże zainteresowaniem tą formą płatności? BLIK zapewnia wygodę i szybkość - a właśnie tego zdecydowana większość osób wymaga od nowoczesnych płatności. Jeśli także się do nich zaliczasz i jeszcze nie miałeś okazji skorzystać z BLIKa, to koniecznie nadrób zaległości.
Co to jest płatność blikiem?

Zapewne samo pojęcie płatności BLIK nie jest Ci obce, czy zastanawiałeś się jedna co to jest kod blik? I czy właściwie płatność blikiem jest bezpieczna? Sprawdź, jak działa BLIK i co musisz o nim wiedzieć.

Co to jest BLIK?

Zastanawiasz się, co to jest BLIK? Mimo, że Polski Standard Płatności funkcjonuje na rynku już od kilku lat, to nadal wiele osób nie zaznajomiła się w tym pojęciem. Pora zatem odpowiedzieć na różnego rodzaju wątpliwości. BLIK to forma płatności, która opiera się na wykorzystaniu aplikacji mobilnej. Aby korzystać z BLIK musisz mieć konto w banku, w którym ta usługa jest dostępna oraz zainstalować na smartfonie aplikację mobilną banku. Za pomocą BLIKa możesz płacić za zakupy i to zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych, wypłacać z bankomatów oraz przesyłać pieniądze znajomym. 

Jak płacić BLIKiem? Aby to zrobić należy wybrać tę opcję w systemie mobilnym. Wówczas na Twoim ekranie pojawi się sześciocyfrowy kod. Musisz go użyć i potwierdzić transakcję na urządzeniu. Przy każdej z nich wygenerowany kod będzie inny, a jego ważność wynosi równo 2 minuty. Co istotne, jeśli chcesz skorzystać z aplikacji, musisz mieć połączenie z siecią.

Kto może korzystać z BLIKa?

W tym momencie pojawia się zapewne pytanie, kto może korzystać z BLIKa? Odpowiedź na nie jest stosunkowo prosta - ta osoba, która ma konto w banku w którym dostępny jest BLIK i zainstaluje na swoim urządzeniu mobilnym aplikację banku. Oczywiście, aby zapłacić BLIKiem na koncie muszą znajdować się środki pieniężne.

Jak zatem widać, nie ma większych ograniczeń pod względem korzystania z BLIKa. Pamiętać należy, że do płatności niezbędne będzie połączenie z internetem, jednak w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić to żadnego problemu. 

Przelewy BLIKiem - jak je wykonać

Jak zrobić przelew BLIKiem? Za pomocą BLIKa możesz wykonać przelew bankowy i to bez podawania numeru rachunku. Łatwo wyobrazić sobie z jak dużą oszczędnością czasu się to wiąże, nie wspominając już o tym, że numer rachunku jest bardzo długi i łatwo się pomylić np. podczas jego dyktowania.

Jeśli zatem chcesz zrealizować przelew znajomemu, to wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji i podasz jego numer telefonu. Brzmi niespodziewanie łatwo, prawda? Musisz przy tym wiedzieć, że nie każdy bank obsługuje przelew BLIKiem na telefon. Zapytaj zatem najpierw, czy bank Twojego znajomego, obsługuje tę formę płatności. 

Płatność blikiem, czyli bez karty płatniczej

BLIKiem możesz zapłacić nie tylko w sieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wypłacił w ten sposób pieniądze w bankomacie. Jak to zrobić? Tak samo jak przy płatności! Włączasz aplikację i generujesz kod, który wpisujesz na klawiaturze bankomatu. Musisz jeszcze tylko zatwierdzić operację na ekranie Twojego urządzenia mobilnego i gotowe.

Co to wszystko oznacza? Nie musisz już nosić przy sobie karty płatniczej! To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym zdarza się gubić swoje rzeczy, ale i takim, które potrzebują czuć się bezpieczniej w kwestii finansów. Na karcie płatniczej znajdują się przecież Twoje dane osobowe. Co więcej, zazwyczaj można płacić nimi zbliżeniowo do kwoty 50 złotych, zanim więc zauważysz brak karty i zastrzeżesz ją, to złodziej może dokonać już kilku takich operacji finansowych, a z Twojego konta ubędzie łącznie całkiem spora suma. BLIK eliminuje całkowicie ten problem.

Czy blikiem można płacić w sklepie? Jak to działa?

Jak płacić BLIKiem w sklepie? BLIK kojarzy się głównie z formą płatności w świecie online, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby płacić nim również w sklepach stacjonarnych. Jeśli chcesz to zrobić, musisz jedynie poinformować o tym sprzedawcę, wstukać kod na terminalu i potwierdzić transakcję na telefonie.

Czy warto płacić w sklepie BLIKiem? Jak najbardziej! Dzięki temu za swoje zakupy zapłacisz jeszcze szybciej i sprawniej. Zdecydowana większość sklepów stacjonarnych honoruje płatności blikiem bez najmniejszego problemu. 

Które banki korzystają z płatności BLIK?

Nie każdy bank korzysta z płatności BLIK, lecz jest ich coraz więcej. Obecnie do tej listy zaliczyć można:

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Millennium,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Getin Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Orange Finanse,
 • PKO Bank Polski,
 • Santander,
 • T-Mobile Usługi Bankowe.

Każdy z wymienionych banków posiada swoją aplikację w której znajdziemy płatności BLIK. Sprawdź jak się nazywa ta połączona z Twoim bankiem, a następnie pobierz ją na swoje urządzenie mobilne. 

Płatność blikiem a bezpieczeństwo

Mnóstwo osób zastanawia się, czy płatność blikiem jest bezpieczna. Nowe formy płatności zawsze budzą pewne obawy, lecz w tym przypadku są nieuzasadnione. Wielu ekspertów podkreśla, że BLIK jest bezpieczniejszy od płatności kartą. Na karcie podane są przecież Twoje dane osobowe, które każdy może podejrzeć. Przy aplikacji mobilnej taki problem nie występuje. Ponadto, wygenerowany kod BLIK jest aktywny jedynie przez 2 minuty, po tym czasie traci ważność i staje się bezużyteczny. Jeden kod to jedna płatność, nie można zatem użyć go kilka razy. Jego zeskanowanie czy pozyskanie w inny sposób zupełnie nic nie daje.

Czy BLIK jest płatny?

Korzystanie z płatności BLIK nie ponosi za sobą żadnych opłat. Sama aplikacja jest bezpłatna. Zdarza się jednak, że bank pobiera opłatę zazwyczaj w postaci prowizji m.in. za wypłatę środków z bankomatów BLIK innych banków. Warto to wcześniej sprawdzić. Kwota takiej opłaty ustalana jest przez bank, najczęściej jest to ok.3-5 złotych. Są jednak banki, które nie pobierają żadnej opłaty. Płacąc blikiem także nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów.

Plusy i minusy płatności blikiem

Płatność BLIK zdecydowanie ma więcej zalet niż wad. Co można zaliczyć do jej największych plusów? Na pewno będzie to:

A co można uznać za wadę płatności BLIK?

 • konieczność używania haseł i kodów (lokowanie w aplikacji, przepisywanie kodu, akceptacja),
 • różnorodność aplikacji - każdy bank stosuje nieco inne rozwiązania, stąd utrudnienie upowszechnienia się tego sposobu płatności.

Próbowałeś korzystać już z płatności BLIK? Może okazać się, że od tej pory przestaniesz używać karty debetowej. 

Dodano:
17 Kwi 2020

Zaktualizowano:
03 Cze 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły