Jak zrobić przelew natychmiastowy?

  • 26 Paź 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zapomniałeś zapłacić rachunek w terminie i obawiasz się wyłączenia usługi? Wykonaj przelew natychmiastowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to dobry sposób, gdy chcesz, żeby pieniądze w ciągu kilku minut znalazły się na rachunku odbiorcy. Jak zlecić taki przelew? Ile to kosztuje? Czy są inne sposoby na szybkie przekazanie pieniędzy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Przelewy natychmiastowe, jak sama nazwa wskazuje, to rozwiązanie, które od standardowych przelewów przez internet, wyróżnia szybkość ich realizacji. Nie więcej niż w kilka minut pieniądze pojawią się na rachunku odbiorcy. W ten sposób unikniesz np. stresu związanego z odłączeniem usługi, gdy nie uregulujesz w terminie rachunku. Musisz jednak pamiętać, że wykonanie przelewu ekspresowego jest płatne, ale nie we wszystkich bankach. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o przelewach natychmiastowych.
 

Przelew natychmiastowy – kiedy warto skorzystać?

Przelewy natychmiastowe to idealne rozwiązanie dla zapominalskich. Kiedy zależy ci na czasie i chcesz, żeby pieniądze niemalże natychmiast trafiły na konto odbiorcy, warto z niego skorzystać. Sytuacje, które być może zmuszą cię do skorzystania z opcji przelewu ekspresowego to:

  • szybkie dokonanie płatności za rachunki po terminie,
  • szybka spłata raty kredytu,
  • szybka zapłata za zakupy w internecie, w celu przyspieszenia realizacji zamówienia,
  • szybkie przelanie pieniędzy na konto członka rodziny.

Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Wykonanie przelewu natychmiastowego jest bardzo proste. Jego zlecenie w praktyce nie różni się prawie niczym od zwykłego przelewu przez internet. Zrobisz to w trzech prostych krokach.

1. Zaloguj się do swojej bankowości elektronicznej i wybierz z menu opcję wykonania przelewu.

2. Wypełnij formularz przelewu. Wpisz dane odbiorcy przelewu, czyli imię i nazwisko oraz numer konta. Następnie wpisz tytuł przelewu oraz kwotę, którą chcesz przekazać.

3. Zaznaczyć opcję wykonania przelewu natychmiastowego. Następnie sprawdź poprawność danych przelewu i zatwierdzasz wybraną metodą autoryzacji np. kodem SMS. Na końcu kliknij "wyślij przelew".

To wszystko. W ciągu kilku minut pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy.

Uwaga
Zlecenie przelewu natychmiastowego jest możliwe tylko do banków uczestniczących w systemie przelewów natychmiastowych.

Przelew natychmiastowy mBank

Jeżeli wydaje ci się, że wykonanie szybkiego przelewu jest proste jedynie w teorii, to obejrzyj poniższy film instruktażowy. Pokazuje on, że zajmie ci to mniej czasu, niż przeczytanie tego tekstu.

Źródło: materiał przygotowany przez mBank.

Przelew natychmiastowy – lista banków

Jeżeli chcesz wykonać przelew natychmiastowy, musisz mieć pewność, że twój bank ma taki w swojej ofercie. Zwróć też uwagę, ile za taki przelew zapłacisz.

Warto jeszcze wiedzieć, że w Polsce przelewy natychmiastowe są obsługiwane przez dwa systemy rozliczeń: Express Elixir (stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeń) oraz Blue Cash (obsługiwany przez firmę Blue Media). Część banków korzysta z wybranego systemu, a część z obu. Nie wpływa to jednak na szybkość realizacji twojego zlecenia.

Informację o tym, który system obsługuje przelewy natychmiastowe w twoim banku oraz jaki jest koszt ich zlecenia znajdziesz poniżej.

Nazwa banku System Blue Cash System Express Elixir Koszt przelewu natychmiastowego
Alior Bank tak tak 5 zł
Bank Millennium nie tak 5 zł
Bank Pocztowy nie tak 5 zł
BGŻ BNP Paribas nie tak 5 zł
Citi Handlowy nie tak 10 zł
Credit Agricole Bank Polska nie tak 7 zł
EnveloBank nie tak 5 zł
Euro Bank tak nie 5 zł
Getin Bank nie tak 5 zł
Idea Bank nie tak 0 zł*
ING Bank Śląski tak tak 5 zł
mBank tak nie 5 zł
Inteligo nie tak 5 zł
Nest Bank tak nie 5 zł
PKO Bank Polski nie tak 4,99 zł
Santander Bank Polska tak tak 0 zł
T-Mobile Usługi Bankowe tak tak 6 zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Tabeli Opłat i Prowizji umieszonych na stronach internetowych banków.

*dwa pierwsze przelewy natychmiastowe w miesiącu, każdy kolejny 3,5 zł.

Jeżeli w powyższej tabeli nie ma twojego banku, oznacza to, że nie umożliwia on skorzystania z opcji przelewu natychmiastowego. Do banków tych należą: Pekao S.A., BOŚ Bank, Deutsche Bank, Lion's Bank, Plus Bank, Raiffeisen Polbank oraz Toyota Bank. Obawiasz się sytuacji, w której będziesz musiał skorzystać z przelewu natychmiastowego, a nie będziesz mógł tego zrobić? Pomyśl o zmianie konta.

Przelew natychmiastowy za darmo

Chcesz uniknąć opłaty za przelew ekspresowy? Najprostsze i darmowe rozwiązanie na szybkie przekazanie pieniędzy to przelew wewnętrzny. Jeśli nadawca i odbiorca mają konto w tym samym banku, to pieniądze od razu zostaną zaksięgowane pomiędzy rachunkami, bez żadnych dodatkowych opłat.

Zwróć uwagę, że...
Niektóre banki są częścią jednej organizacji, co sprawia, że przelewy między nimi księgowane są równie szybko. Na przykład: jeśli zlecisz przelew z Inteligo na konto w PKO BP, odbiorca będzie je miał po chwili na koncie. Podobnie zadziała przelew z Alior Banku do T-Mobile Usługi Bankowe.

Innym rozwiązaniem, które jeszcze bardziej przyspieszy i ułatwi wysłanie pieniędzy, jest wykonanie przelewu BLIKiem. Poznaj też inne, nowoczesne sposoby na przekazanie pieniędzy.

Przelew natychmiastowy może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy ktoś pilnie oczekuje na twój przelew. Ale jeżeli twój bank pobiera prowizję za jego wykonanie, nie warto go nadużywać.

Dodano:
26 Paź 2018

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły