Mieszkanie z licytacji komorniczej. Czy warto kupić mieszkanie z aukcji komorniczej?

  • 18 Sie 2022 | 00:00
  • 13 min. czytania
  • Komentarze(24)
Licytacje komornicze mogą być świetną okazją do nabycia mieszkania po atrakcyjnej cenie. Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji nieruchomości, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Kupno takiego lokalu może bowiem okazać się pułapką, która przyniesie szereg problemów finansowych i prawnych. Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie z licytacji komorniczej i kiedy warto się na to zdecydować.
Mieszkanie z licytacji komorniczej. Czy warto kupić mieszkanie z aukcji komorniczej?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej to interesująca alternatywa dla mieszkań z rynku wtórnego. Zgodnie z obowiązującym prawem w pierwszej licytacji komornik może zaoferować nieruchomość za minimum 75 proc. jej wartości. Cena mieszkania zazwyczaj szybko wzrasta, a wpływ na nią ma liczba ofert złożonych przez uczestników. Czy na takie mieszkanie można zaciągnąć kredyt hipoteczny, by móc sfinansować jego zakup?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – co to jest i co warto wiedzieć?

Sprzedawane w drodze licytacji komorniczych mieszkania należą do dłużników, wobec których zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Najczęściej są to osoby zadłużone wobec banków z tytułu kredytu hipotecznego. W celu odzyskania należności komornik zajmuje im nieruchomość i ogłasza licytację, aby w jej wyniku sprzedać mieszkanie i w ten sposób pozyskać pieniądze na spłatę wierzyciela oraz pokrycie kosztów komorniczych.

Sprzedaż mieszkania może odbyć się w drodze wyłącznie dwóch licytacji komorniczych. Co trzeba o nich wiedzieć? Z pewnością to, że druga licytacja jest organizowana, jeśli podczas pierwszej nie udało się wyłonić kupca.

  • Licytacje komornicze nieruchomości mają charakter otwarty, a jedynym warunkiem przystąpienia do nich jest wpłata wadium, które wynosi zawsze 10% kwoty oszacowania. Procedura licytacji mieszkania nie różni się od pozostałych aukcji, a wygrywa ten licytant, który zaoferuje najwyższą kwotę.
  • Minimalna wartość przebicia oferty w czasie licytacji komorniczej to 1 proc. sumy oszacowania mieszkania. Licytacja odbywa się do momentu wyłonienia zwycięskiego licytanta. Cena wywoławcza (wywołania) na licytacjach komorniczych, czyli najniższa cena, za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 tzw. ceny oszacowania na pierwszej licytacji i aż 2/3 na drugiej, wspomniana cena powinna zaś odzwierciedlać wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości.

Mieszkanie z licytacji komorniczej można więc potencjalnie nabyć po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Jest to bardzo kuszące, zwłaszcza teraz, gdy ceny nieruchomości systematycznie rosną.

Ile się czeka na licytacje komornicze? Na co najmniej dwa tygodnie przed planowaną datą jej organizacji komornik zobowiązany jest do poinformowania o aukcji publicznej. Stosowne obwieszczenie musi zawierać m.in.:

  • datę i godzinę licytacji,
  • miejsce licytacji,
  • oznaczenie nieruchomości,
  • cenę wywoławczą,
  • wysokość wadium,
  • informacje o ewentualnych obciążeniach finansowych ciążących na nieruchomości.

Informuje także o tym, kiedy można obejrzeć nieruchomość i zapoznać się z aktami postępowania egzekucyjnego.

Kto może wziąć udział w licytacji komorniczej?

Warto wiedzieć, kto może wziąć udział w licytacji komorniczej mieszkań. Właściwie lokal z licytacji może zostać nabyty przez każdego zainteresowanego, który bierze w niej udział, o ile zaproponuje odpowiednią kwotę. Na licytację komorniczą może przyjść niemal każda osoba pełnoletnia, a sama aukcja odbywa się zawsze w obecności sędziego.

Istnieją niewielkie wyjątki dotyczące tego, kto nie może wziąć udziału w licytacji komorniczej. Zgodnie z prawem niektóre osoby nie mają prawa do kupna mieszkania w ten sposób. Na pytanie o to, czy wierzyciel może brać udział w licytacji komorniczej, rzecz jasna, należy odpowiedzieć, że nie. Oprócz niego do aukcji nie mogą przystąpić:

  • najbliższa rodzina dłużnika, tj. małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo;
  • komornik i jego najbliższa rodzina;
  • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym;
  • osoby, które nie wykonały warunków poprzedniej licytacji, np. wylicytowały nieruchomość, ale nie opłaciły w terminie całej sumy wynikającej z licytacji;
  • osoby, które mogą nabyć nieruchomość wyłącznie za okazaniem zezwolenia wydanego przez organ państwowy, a nie przedstawiły go – najczęściej ograniczenie podmiotowe tego rodzaju dotyczy tylko cudzoziemców.

Należy zastanowić się, czy do najbliższej rodziny komornika lub dłużnika należą np. zięć i synowa. Czy zięć może brać udział w licytacji? Sąd Najwyższy uznał w swoim orzeczeniu, że nie można rozszerzać katalogu osób, które nie mogą uczestniczyć w egzekucji. Tym samym małżonek dziecka dłużnika, czyli zięć lub synowa, może wziąć udział w licytacji komorniczej i nabyć w swoim imieniu nieruchomość.

Mieszkanie z licytacji komorniczej – gdzie szukać ofert?

Aby kupić mieszkanie od komornika, najpierw należy znaleźć ofertę jego sprzedaży. Funkcjonariusz ten ma obowiązek zawiadomić publicznie o planowanej licytacji nieruchomości i robi to z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Gdzie szukać licytacji komorniczych? Obwieszczenie lub ogłoszenie na ten temat znajdziesz m.in.:

  • na ogólnopolskiej stronie Krajowej Rady Komorniczej licytacje.komornik.pl,
  • w budynku sądu rejonowego,
  • w budynku urzędu gminy,
  • w lokalnej prasie,
  • na stronie internetowej komornika.

Obwieszczenia o licytacji zawierają szczegółowe informacje na temat tego, jakie mieszkania komornicze będą licytowane, kiedy i gdzie odbędzie się I lub II licytacja, jaka jest suma oszacowania i cena wywoławcza, ile wynosi wadium (rękojmia), a także kiedy można obejrzeć nieruchomość.

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej – na co należy uważać?

Mieszkanie z licytacji komorniczej to nie tylko atrakcyjna cena nieruchomości, lecz także spora liczba niebezpieczeństw, które mogą czyhać na zwycięzcę. Jednym z nich są lokatorzy, którzy zajmują lokal. Do grona minusów mieszkania z licytacji komorniczej można zaliczyć również wątpliwy stan nieruchomości oferowanych tą drogą, a także różnego rodzaju obciążenia, o jakich kupujący powinien wcześniej wiedzieć. 

Do najbardziej problematycznych należy prawo dożywotniego użytkowania lokalu, które nie ulega unieważnieniu po przeniesieniu własności nieruchomości. Zakup mieszkania z licytacji obciążonego takim prawem oznacza, że lokator będzie miał prawo mieszkać tam aż do swojej śmierci, a nowy nabywca będzie musiał mu zapewnić utrzymanie (np. wyżywienie i ubrania), a nawet opiekę podczas choroby.

Właściciel mieszkania bierze na siebie obowiązek wyprawienia pogrzebu i pokrycia jego kosztów po śmierci dożywotnika. Prawo dożywocia powinno widnieć w III dziale księgi wieczystej, dlatego warto ją sprawdzić przed przystąpieniem do licytacji.

Uważać należy także na samą kwotę oszacowania nieruchomości z licytacji komorniczych widniejącą w ogłoszeniu o licytacji. Zdarza się, że jest ona nieadekwatna do stanu mieszkania lub niewiele odbiega od ceny rynkowej. Wtedy branie na siebie wszystkich problemów, jakie potencjalnie mogą wynikać z aukcji komorniczych mieszkania, jest nieadekwatne do korzyści, jakie odnosisz z tego tytułu.

Pamiętaj, że ofert mieszkań z licytacji komorniczych jest stosunkowo niewiele, a co za tym idzie, jest mało prawdopodobne, że w Twoim mieście znajdują się aktualne aukcje lokali, które Cię zainteresują. Niestety, dla większości osób, które biorą udział w licytacjach komorniczych, zaproponowanie najwyższej kwoty jest zaledwie połową sukcesu.

Mieszkanie z licytacji komorniczej jest zajęte przez lokatorów – co robić?

Zdecydowana większość osób zastanawiających się nad przystąpieniem do licytacji komorniczej mieszkania obawia się lokatorów. Taka sytuacja występuje zazwyczaj, gdy zlicytujesz lokal należący do osób, które zaciągnęły różnego rodzaju zobowiązania, ale nie są w stanie ich spłacić. Czy komornik może sprzedać mieszkanie z lokatorem? Tak.

Jako nabywca nieruchomości możesz być zatem obciążony takimi kosztami, które do czasu wyprowadzki mieszkańca mogą urosnąć do sporej sumy. Co więcej, w nieruchomości z lokatorem nie będziesz mógł przeprowadzić remontu ani tym bardziej w nim zamieszkać. Zatem jak pozbyć się lokatora z mieszkania kupionego od komornika?

Jeśli kupisz mieszkanie z licytacji komorniczej z lokatorem, w pierwszej kolejności spróbuj się z nim porozumieć w sprawie wyprowadzki. Jeżeli odmówi, nie pozostaje Ci nic innego jak przeprowadzić jego eksmisję. Ile czasu na opuszczenie mieszkania po licytacji ma niechciany lokator?

Niestety nie stanie się to od razu. Co więcej, kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore, osoby niepełnosprawne, nieletni, emeryci i renciści korzystający z pomocy społecznej, a także bezrobotni mogą zgodnie z prawem zajmować mieszkanie, które do Ciebie należy. Taki stan może występować do czasu udostępnienia im przez gminę lokalu socjalnego.

W najgorszym wypadku taka sytuacja może trwać latami, a na wiele czynników wpływ ma również sytuacja ekonomiczna gminy, w której znajduje się mieszkanie.

Mieszkanie z licytacji komorniczej obciążone hipoteką – co warto wiedzieć?

Na licytacjach komorniczych sprzedawane są często mieszkania obciążone hipoteką. Zazwyczaj jest w niej wpisany bank, który próbuje z pomocą komornika odzyskać swoją należność z tytułu udzielonego zobowiązania. Zakup mieszkania z hipoteką słusznie budzi obawy wśród potencjalnych nabywców, jednak w przypadku licytacji komorniczej nie ma się czym martwić.

Na pytanie, czy komornik może sprzedać mieszkanie z hipoteką, trzeba odpowiedzieć twierdząco. Jak mają się do siebie licytacja komornicza i hipoteka ustanowiona na rzecz banku w związku z zaciągniętym kredytem hipotecznym?

Co do zasady z chwilą prawomocnego przysądzenia własności, które następuje po wygranej licytacji komorniczej, hipoteka wygasa. Dochodzi do tego nawet w sytuacji, gdy środki pozyskane z licytacji nie pokryją wszystkich roszczeń wierzyciela.

Sprawdź: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Czy komornik może zająć mieszkanie bez księgi wieczystej? Tak, ma taką możliwość, ponieważ przepisy o egzekucji nie wprowadzają rozróżnienia pomiędzy nieruchomościami z założoną księgą wieczystą a tymi, które takiej księgi nie mają. Brak tej księgi nie ma wpływu na kwestie związane z własnością mieszkania.

Kto powinien zdecydować się na zakup mieszkania na licytacji komorniczej?

Zważywszy na dość spore ryzyko, na zakup mieszkania na licytacji komorniczej powinny się zdecydować przede wszystkim osoby, które:

  • mają okazję do zakupu nieruchomości po niższej cenie niż cena rynkowa;
  • upewniły się, że kupowana nieruchomość jest pozbawiona obciążeń, a jej sytuacja prawna jest klarowna;
  • dokładnie obejrzały mieszkanie przed przystąpieniem do licytacji;
  • mają gotówkę na wpłatę wadium, a także środki na uiszczenie ceny zakupu nieruchomości.

Ile kosztuje mieszkanie na licytacji komorniczej?

Przed przystąpieniem do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej warto sprawdzić, czy będzie to w ogóle opłacalne. Nie zawsze bowiem cena wywoławcza nieruchomości jest atrakcyjna – zdarza się, że niewiele różni się od ceny rynkowej w danej miejscowości. Komornicze licytacje w takiej sytuacji niekoniecznie będą opłacalne dla nabywców.

Kupno mieszkania od komornika wiąże się z wieloma potencjalnymi problemami, a gdy cena w licytacji komorniczej mieszkania jest dosyć wysoka, trzeba rozważyć, czy w ogóle warto do niej przystąpić.

Poniżej przedstawiamy, ile średnio kosztuje mieszkanie z licytacji komorniczej w Warszawie, Krakowie i Poznaniu na podstawie ogłoszeń komorników z sierpnia 2021 roku o I licytacji nieruchomości. Podane ceny wywoławcze dotyczą zatem ¾ ceny oszacowania mieszkań.

Miejscowość Średnia cena wywoławcza za m2 Średnia cena rynkowa za m2
Warszawa 4500 – 10 000 zł 13 300 zł
Kraków 3500 – 10 000 zł 12 000 zł
Poznań 2000 – 6000 zł 9000 zł
Gdańsk 5000 – 7500 zł 11 500 zł
Katowice 3500 – 6000 zł 7600 zł
Łódź 3500 – 7000 zł 6950 zł
Wrocław 5000 – 10 000 zł 9950 zł
Białystok 3000 – 6000 zł 8660 zł
Rzeszów 3000 – 6000 zł 7780 zł

Jak wygląda kupno mieszkania z licytacji komorniczej?

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej w praktyce? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, jak zrobić to krok po kroku.

  1. Znajdź ogłoszenie o licytacji komorniczej i zapoznaj się z jego treścią.
  2. Sprawdź nieruchomość pod kątem prawnym – dokumenty dotyczące mieszkania możesz przejrzeć u komornika lub w sądzie rejonowym w sekretariacie wydziału cywilnego, warto też zajrzeć do księgi wieczystej nieruchomości.
  3. Obejrzyj mieszkanie (informacja o terminie oględzin widnieje w ogłoszeniu o licytacji).
  4. Wpłać wadium na numer rachunku podany w ogłoszeniu o licytacji.
  5. Przyjdź na licytację w wyznaczonym terminie – najczęściej odbywa się ona w budynku sądu.
  6. W przypadku wygranej licytacji zaczekaj na postanowienie sądu o udzieleniu Ci tzw. przybicia.
  7. Wpłać w ciągu 14 dni cenę zakupu mieszkania – jeśli potrzebujesz więcej czasu, złóż wniosek o wydłużenie terminu (będzie to możliwe do maksymalnie miesiąca).
  8. Zaczekaj na wydanie przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności do nieruchomości. Następnie złóż wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności.
  9. Złóż w wydziale ksiąg wieczystych wniosek o wykreślenie obciążeń hipotecznych i wpisanie Cię jako nowego właściciela mieszkania.

Jak sfinansować zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego? Sprawdź!

Jak sfinansować zakup mieszkania z licytacji komorniczej?

Warto wyjaśnić, czy mieszkanie z licytacji komorniczej można kupić na kredyt. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, jednak w praktyce nie wszystkie banki udzielają takich kredytów. Zdarza się, że kredyt hipoteczny na mieszkanie z licytacji komorniczej jest udzielany pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia na innej nieruchomości należącej do klienta.

Należy też pamiętać, że ubieganie się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z licytacji komorniczej wymaga dostarczenia dodatkowych dokumentów do banku, m.in. protokołu z licytacji, postanowienia o przybiciu, potwierdzenia wpłaty wadium. Kiedy pojawiają się wyniki licytacji komorniczych, masz niewiele czasu na dopełnienie wszystkich formalności związanych z kredytowaniem.

Problemem może okazać się zdobycie finansowania na zakup nieruchomości, ponieważ prawo nakazuje wniesienie całej kwoty za wylicytowany lokal w ciągu dwóch tygodni od zakończenia licytacji. Możesz starać się o wydłużenie tego terminu, ale sama prolongata może trwać maksymalnie miesiąc. 

Polecamy także: Kupno mieszkania z rynku wtórnego – jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej w pytaniach i odpowiedziach

Masz dodatkowe pytania dotyczące zakupu mieszkania z licytacji komorniczej? Sprawdź, czy znajdziesz na nie odpowiedzi w naszej sekcji FAQ.

Czy można obejrzeć mieszkanie przed licytacją komorniczą?

Nie musisz kupować w „ciemno” mieszkania z licytacji. Możesz je obejrzeć, korzystając przy tym z tzw. prawa do oględzin. Zwykle w wyznaczonym dniu o wyznaczonej godzinie uczestnicy licytacji mogą obejrzeć lokal. Być może zastanawiasz się, jak wejść do wylicytowanej nieruchomości. Jeśli nie ma w nim lokatorów, których nie możesz eksmitować, otrzymasz od komornika klucze.

Czy można kupić mieszkanie od komornika bez licytacji?

Procedury związane z zakupem mieszkania od komornika w drodze licytacji są określone przez przepisy. Czy możliwe będzie kupno nieruchomości od komornika bez licytacji? Przepisy dopuszczają taką ewentualność. Komornik może sprzedać zajęte prawo do nieruchomości z wolnej ręki, ale po cenie nie niższej niż 75 proc. ceny oszacowania, chyba że na inną cenę wyrażą zgodę wierzyciel oraz dłużnik.

Czy można sprzedać mieszkanie kupione na licytacji komorniczej?

Jeśli kupisz mieszkanie z licytacji komorniczej, nic nie stoi na przeszkodzie, by w późniejszym czasie je sprzedać. Jako właściciel nieruchomości – mieszkania z aukcji komorniczej – możesz je odsprzedać, ale pamiętaj, że możliwe jest nałożenie podatku VAT od takiej sprzedaży. 

Czy można wylicytować połowę mieszkania?

Pośród ofert sprzedaży mieszkań od komornika znajdziemy takie, w których jest licytacja ½ mieszkania czy udziału w nieruchomości. Wszystko dlatego, że funkcjonariusz ten może przeprowadzić egzekucję z majątku dłużnika, czyli np. udziału w nieruchomości.

Wówczas komornik może zająć i sprzedać udział należący do dłużnika. Część udziałów tego dłużnika wystawiona na licytacji komorniczej może zostać sprzedana, ale połowiczne kupno mieszkania na aukcji rodzi wiele problemów – pozostała część należy przecież nadal do kogoś innego.

Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Licytacja mieszkania od komornika może być sposobem na tańszy zakup upragnionego mieszkania. Nie zawsze opłaca się jednak kupować nieruchomość z licytacji komorniczej. O tym, czy warto to zrobić, decydują przede wszystkim stan prawny nieruchomości oraz jej cena.

Najlepiej, by lokal był pozbawiony obciążeń, np. dożywotnika. Nowy nabywca powinien dokładnie wiedzieć, jaka jest sytuacja prawna licytowanego mieszkania i obejrzeć je, zanim jeszcze zdecyduje się na przystąpienie do licytacji. Jeśli nie masz pieniędzy na wadium, nie możesz wziąć udziału w licytacji komorniczej.

Opinie samych komorników o uczestnikach aukcji są takie, że wielu z nich jest do tego nieprzygotowanych. Tymczasem powinieneś wiedzieć chociażby, że po licytacji i wygranej aukcji masz zaledwie 14 dni na sfinansowanie zakupu, a to może być zbyt mało, by skutecznie postarać się o kredyt bankowy z zabezpieczeniem hipotecznym.

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej jest opłacalne, jeśli jest ono wyjątkowo tanie, nie ma wad prawnych i większych obciążeń, np. z tytułu zameldowanych tam osób, których nie możesz eksmitować. Jeśli na dodatek jego stan jest dobry, warto przemyśleć możliwość uczestniczenia w aukcji.

Data publikacji:
18 Sie 2022

24 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • ag-bak90 Ekspert 28 października 2021
    Co jeśli w dziale IV jest hipoteka umowna na 60tyś, a wycenione jest na 50tyś, czy hipoteka ta jest wykreślana z dniem wygrania przez Nas licytacji, czy pozostaje ona nadal tylko w mniejszej kwocie?
    Serafin Anna Ekspert 29 października 2021
    Cześć, tak jak napisaliśmy w artykule - hipoteka wygasa. Możesz jednak jeszcze upewnić się u prawnika, który się specjalizuje w takich sprawach.
  • Marek Ekspert 09 maja 2021
    Czy jeśli działka była już wystawiona na licytację rok temu w tzw. "pierwszej licytacji" i nie została wylicytowana, to czy po roku może być ponownie wystawiona w tzw. "pierwszej licytacji" i ponownie za 3/4 wartości, czy powinna być już nazwana "drugą licytacją" i być wystawiona za 2/3 ceny (dłużnikiem i komornikiem jest ta sama osoba osoba co ostatnio i przy tym samym sądzie - wierzyciele również bez zmian).
    Sudoł Dagmara Ekspert 10 maja 2021
    Jeśli nieruchomość nie została wylicytowana, to komornik ma prawo wystawić ją ponownie jako nowe ogłoszenie. Pozdrawiam
  • Dana Ekspert 16 marca 2021
    Witam. Czy po zlicytowaniu nieruchomosci nowy wlasciciel moze wynajac mieszkanie innym osobom skoro dluznicy nie opuscili mieszkania?
    Sudoł Dagmara Ekspert 16 marca 2021
    Skoro dłużnicy nie opuścili mieszkania to wynajem mieszkania jest niemożliwy, konieczne będzie wszczęcie procedury eksmisji dłużników z lokalu. Pozdrawiam
    tracker Ekspert 27 maja 2021
    Mylisz sie, wystarczy powolac sie na ustawe o samorzadzie i zglosic do miasta taka sytuacje na pismie ... oczywiscie wspolpracujac z zamieszkujacym nabyte mieszkanie bo on musi zlozyc wniosek o lokal.
  • mm Ekspert 22 listopada 2020
    Właściciel mieszkania otrzyma odszkodowanie od gminy, gdy sąd orzeknie o eksmisji lokatora niepłacącego czynszu, a gmina nie przyzna mu lokalu socjalnego.
  • Mariola Kowol Ekspert 30 stycznia 2020
    Witam mam pytanko mieszkam z partnerem i dziećmi jutro ma odbyć się licytacja udziałów mojego partnera w mieszkaniu ja też biorę udział w licytacji ale moje pytanie jak kto przelicytuje mnie w licytacji jakie ma prawa w mieszkaniu proszę o pomoc
    tracker Ekspert 27 maja 2021
    Jak cie przelicytuje to moze wystapic do sadu o zniesienie wspolwlasnosci i to jest kosztowne i nie mozna sie obronic ... jedynie mozna negocjowac kwote. Najlepiej w takiej sytuacji zrobic ugode przez mediatora sadowego i wniosek do sadu o zatwierdzenie ugody.
  • Marek Ekspert 30 stycznia 2020
    Jak to ? Dziwne przecież jest napisane ,że po zakupie mieszkania z licytacji mieszkanie jest wolne od obciążeń to dlaczego Pan Zbyszek ma coś jeszcze wplacić?
  • Serafin Anna Ekspert 28 listopada 2019
    Cześć Kamil,w takiej sytuacji jeszcze przed zakupem polecam skonsultować się z prawnikiem, który przeanalizuje dokumenty i konkretnie Ci doradzi. Trzymam kciuki, aby wszystko udało się załatwić :)
    tracker Ekspert 27 maja 2021
    prawnicy bez doswiadczenia nabywania na licytacjach mowia to co mowia main streem media - najczesciej powtarzja slogany i niewiele wnosza do tematu. Ja wynajolem prawnika do prostowania sprawy a i tak musialem wszystko robic sam bo on byl "wiecznie zajety" ... Znajdz kogos kto ma doswiadczenie w nabywaniu u komornika i z nim porozmawiaj.
  • kamil Ekspert 27 listopada 2019
    Witam Aniu, Jestem zainteresowany zakupem domu na pierwszej licytacji, ktorego ksiega wieczysta zawiera tylko informacje dotyczace gruntu na ktorym stoi budynek, natomiast brak jakichkolwiek informacji na temat domu. Czy po wygranej licytacji uzupelnienie rubryki w dziale "BUDYNEK' bedzie stanowilo problem? Nieruchomosc jest rowniez obciazona hipoteka umowna laczna 6krotnie wyzsza od wartosci domu. Czy ta hipoteka zostanie wymazana z ksiegi wieczystej w momencie dokonania wplaty za dom czy jednak zostane nia obciazony po zakupie domu?- Dziekuje, Kamil
    Tracker Ekspert 27 maja 2021
    po otrzymaniu "przybicia" i zaplaceniu kwoty trzeba koniecznie zlozyc wniosek do sadu o przybicie pieczatki z data "prawomocnosc postanowienia sadu" i z tym dokumentem idziesz do ksiag wieczystych i wnioskujesz o wyczyszczenie wpisow negatywnych (kazdy wpis ma okreslona stawke za wykreslenie) i po tym otrzymujesz z sadu informacje o dokonaniu zmian w ksiedze i ksiega jest czysta. W twoim interesie jest aby zrobic to jak najszybciej po otrzymaniu "prawomocnosci". Czy budynek jest przedmiotem licytacji powinno byc napisane w "operacie szacunkowym" ktory dostaniesz u komornika do wgladu. Jesli budeynek stoi to powinien byc slad w operacie szacunkowym. Obciazenie w ksiedze znika (po twoim wniosku o wykreslenie fizycznie znikna te zapisy) w momencie nabycia dlatego wysokosc wartosci wpisow nie ma znaczenia.
  • Serafin Anna Ekspert 25 listopada 2019
    Cześć Zbyszku,tak, zgadza się.
  • Zbyszek Ekspert 24 listopada 2019
    witam jeśli w księgac wieczystych jest wpis HIPOTEKA UMOWNA KAUCYJNA 150 tyś oraz HIPOTEKA PRZYMUSOWA 30 tyś to po wygranej licytacji komorniczej bede zmuszony pokryć resztę zobowiązań wynikających z wpisu do hipoteki . Mam na myśli kiedy cena kupna nieruchomości bedzie 60 tyś a długi obciązenia wynosiły 180 tyś - dziękuje
    Art B Ekspert 25 lipca 2020
    W Ksiedze wieczystej może być wpis nawet 10 000 000 Ciebie nic nie interesuje, wykreślasz wpis i tyle

Podobne artykuły