Zlecenie stałe a polecenie zapłaty. Czym się różnią i ile kosztują?

  • 08 Kwi 2019
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Automatyczne przelewy takie jak zlecenie stałe lub polecenie zapłaty pozwolą ci nie martwić się co miesiąc opłatami za rachunki. Dowiedz się, czy i kiedy warto z nich skorzystać.
Zlecenie stałe a polecenie zapłaty. Czym się różnią i ile kosztują?

Co miesiąc musisz pamiętać o tym, żeby w terminie zapłacić za prąd, wodę czy telefon? Na myśl o żmudnym przepisywaniu długiego numeru konta bankowego odbiorcy, odkładasz moment wykonaniu przelewu na później? Utwórz zlecenie stałe lub skorzystaj z polecenia zapłaty i miej problem z głowy. Czym się różnią i ile kosztują? Postaram się w prosty sposób ci to wyjaśnić.

Podstawową funkcją konta bankowego jest możliwość bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Ale dzisiaj od RORu oczekujemy znacznie więcej. Chcemy otrzymywać zwroty za płatności, płacić mobilnie, ale także nie martwić się, że zapomnimy w terminie uregulować rachunki. Z pomocą przychodzą automatyczne przelewy, czyli zlecenie stałe i polecenie zapłaty. Na początek warto wiedzieć, że to nie to samo! Sprawdź, jaka jest między nimi różnica i czy warto z nich skorzystać.

Najpopularniejsze pojęcia bankowe. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
 

Zlecenie stałe – co to takiego?

Kto nie lubi ułatwiać sobie życia, niech zostawi pod tym artykułem komentarz. Jestem ciekawa, czy znajdzie się ktoś taki, bo zakładam, że nie. W końcu świadomie pozwalamy na to, żeby realizację wielu codziennych zadań i obowiązków ułatwiały nam m.in. smartfony, czytanie książek – czytniki ebooków, a płacenie zobowiązań np. zlecenia stałe.

Czym jest zlecenie stałe?
Zlecenie stałe to wygodna forma opłacania comiesięcznych płatności, pod warunkiem, że ich wysokość jest stała. Najprościej mówiąc, to automatyczny, cykliczny przelew, ale w tej samej kwocie.

Oznacza to, że jeżeli np. spłacasz kredyt w racie równej 450 zł, to nie musisz pamiętać, żeby co miesiąc wykonać przelew. Wystarczy utworzyć zlecenie stałe, dzięki któremu automatycznie określona przez ciebie kwota będzie znikała z twojego konta i trafiała do odbiorcy.

Zlecenie stałe możesz utworzyć w oddziale swojego banku, przez infolinię lub wygodnie przez internet. Jak zrobić to samodzielnie? Przekonaj się jakie to proste.
 

Jak utworzyć zlecenie stałe i ile kosztuje?

Utworzenie zlecenia stałego potrwa chwilę i zaoszczędzi ci sporo czasu co miesiąc. Zachęcam do zrobienia tego online. Głównym powodem jest fakt, że samodzielne zdefiniowanie zlecenia stałego przez internet nic nie kosztuje. Jeżeli skorzystasz z pomocy doradcy w oddziale lub konsultanta infolinii, bank pobierze za to prowizję.

Jak więc to zrobić? Zaloguj się do swojej bankowości internetowej lub mobilnej w telefonie i znajdź funkcję „utwórz zlecenie stałe”. Gdy odnalezienie takiej możliwości sprawia ci trudność, to znaczy, że bankowość elektroniczna twojego banku nie jest funkcjonalna. Osobiście rozważyłabym zmianę konta.

Wybierz najlepsze konto osobiste dla siebie >>


Gdy uda ci się odnaleźć opcję, dzięki której utworzysz zlecenie stałe, kliknij, żeby rozpocząć. Następnie wystarczy, że uzupełnisz określone pola, czyli:

  • nazwę oraz numer rachunku odbiorcy,
  • kwotę przelewu,
  • tytuł przelewu,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia zlecenia stałego,
  • częstotliwość, z jaką ma być wykonywany przelew np. co miesiąc, co dwa, a może raz w tygodniu,

a na końcu potwierdzisz zlecenie. To wszystko. Pamiętaj też, że takie zlecenie możesz w dowolnym momencie zmodyfikować. W sytuacji, gdy zlecisz w ten sposób opłacanie czynszu, a ten od kolejnego miesiąca będzie wyższy, to masz możliwość zmiany kwoty w każdym momencie.

Przy pierwszej realizacji warto sprawdzić, czy środki rzeczywiście zostały pobrane z konta. A później cyklicznie to weryfikować. No i oczywiście warto wiedzieć, że zlecenie nie zostanie zrealizowane, gdy na twoim rachunku nie będzie odpowiedniej sumy środków.

Zlecenie stałe to bardzo prosty sposób na płacenie regularnych rachunków, ale tylko takich, w których kwota co miesiąc jest taka sama. Ta opcja przydaje się zatem przy płatnościach stałych rat, ponieważ nie musimy się wówczas martwić, że zapomnimy o płatności lub się z nią spóźnimy.
 

Zlecenie stałe, a polecenie zapłaty

Wiesz już, kiedy możesz skorzystać ze zlecenia stałego, ale co z poleceniem zapłaty? Na czym ono polega? Już wyjaśniam.

Czym jest polecenie zapłaty?
Polecenie zapłaty to kolejna forma automatycznego regulowania płatności. Różni się ona tym od zlecenia stałego, że kwotę przelewu definiuje wierzyciel, a na podstawie twojej zgody bank realizuje przelew.

Brzmi strasznie? Ktoś pobiera z twojego rachunku, tyle ile chce? Bez obaw. Jest to bezpieczne. Nad wszystkim masz pełną kontrolę. Żadna operacja nie może być wykonana bez twojej zgody. Żeby uruchomić polecenie zapłaty, musisz:

Po pierwsze, dowiedzieć się, czy twój usługodawca i bank umożliwiają ci realizację polecenia zapłaty oraz sprawdzić koszty z tym związane (zdecydowana większość banków nie pobiera już za to prowizji).

Po drugie, złożyć pisemną zgodę w banku oraz w firmie, która będzie pobierać środki za świadczone usługi.

Po trzecie, kontrolować faktury oraz realizację przelewów przez bank. Warto wiedzieć, że w każdej chwili masz możliwość anulowania płatności.

Po czwarte, zapewnić wystarczającą kwotę pieniędzy na rachunku.

Kiedy zatem warto wybrać polecenie zapłaty? Wtedy, gdy chcesz automatycznie płacić rachunki, których kwota co miesiąc jest różna np. opłaty za telefon. Oczywiście oprócz wygody, ważne są koszty. To zrozumiałe. Na nie w przypadku polecenia zapłaty musisz uważać, w porównaniu do darmowego zlecenia stałego przez internet.
 

Zlecenie stałe i polecenie zapłaty – czy warto?

Co warto zapamiętać z tego artykułu? Przede wszystkim to, że nie ma nic złego w tym, aby ułatwiać sobie życie. Sama lubię korzystać z tego, co umożliwia mi bank m.in. ze zlecenia stałego lub polecenia zapłaty. To różne formy automatycznej realizacji przelewu. Sprawdzą się one w zależności od rodzaju zobowiązania.

Zlecenie stałe będzie idealne, gdy co miesiąc musisz wykonać przelew na taką samą kwotę. Sam definiujesz takie zlecenie, jako właściciel rachunku. Polecenie zapłaty natomiast sprawdzi się, gdy kwota płatności się zmienia. W tym przypadku to usługodawca (czyli np. twój operator telefonu) określa kwotę przelewu na podstawie faktury i za twoją zgodą, bank przekazuje wskazaną kwotę w ramach zapłaty za usługę.

Nie każdy bank ma w swojej ofercie polecenie zapłaty, ale jest ich coraz mniej. Podobnie z resztą, jak są jeszcze banki (np. Pekao S.A., BOŚ Bank czy Toyota Bank), które nie udostępniają przelewów natychmiastowych, co także może zaskakiwać.
 

Dodano:
08 Kwi 2019

Zaktualizowano:
13 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły