Co to jest karta debetowa i co warto o niej wiedzieć?

  • 22 Lip 2022 | 00:00
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(1)
Karta debetowa to jeden z najpopularniejszych sposobów dokonywania płatności. Wiele osób myli ją kartą kredytową, tymczasem są to dwa zupełnie odmienne produkty. Co je różni? I czym właściwie jest karta debetowa? W dalszej części artykułu wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące karty debetowej.
Co to jest karta debetowa i co warto o niej wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Blisko 80% Polaków posługuje się kartą debetową. Oznacza to zatem, że doceniamy walory, jakie niesie za sobą karta płatnicza, poza tym konieczności posiadania przy sobie gotówki to z pewnością duży plus.

Większość z nas ceni również transakcje zbliżeniowe, które pozwalają zapłacić za zakupy w zaledwie kilka sekund. W jakich sytuacjach karta debetowa może okazać się niezbędna? Czy posługiwanie się nią może wiązać się z ryzykiem? Sprawdź, co musisz wiedzieć na jej temat.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa jest to karta, wydawana klientowi do konta osobistego, która umożliwia wypłaty z bankomatu oraz płatności w punktach handlowo-usługowych. Operacje do kwoty 100 złotych można wykonać zbliżeniowo, bez konieczności wpisywania PIN-u. Natomiast powyżej tej kwoty, transakcję musisz potwierdzić kodem PIN.

Zwykle do wyboru jest jeden z dwóch rodzajów kart: karta debetowa Visa lub MasterCard. Pomiędzy nimi tak naprawdę nie ma większych różnic, więc można uznać, że działają niemal identycznie.

Kartę debetową może zatem otrzymać każda osoba, która założy rachunek bankowy. W ten sposób zyskuje łatwy i szybki dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Jeśli posiadasz konto bankowe, to bardzo prawdopodobne, że w Twoim portfelu znajduje się karta debetowa.

Na uwagę zasługuje karta debetowa z funkcją wielowalutową. Dzięki niej unikniesz kosztów przewalutowania, ponieważ środki w odpowiedniej walucie zostaną ściągnięte bezpośrednio z Twojego konta walutowego. To wygodne rozwiązania, gdy często podróżujesz za granicę. 

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa to instrument płatniczy, dzięki któremu możesz w dowolnym momencie korzystać ze środków pieniężnych, które zgromadziłeś na swoim koncie osobistym. Co istotne, korzystasz ze środków do wysokości salda. Oznacza to więc, że dysponujesz jedynie pieniędzmi, które rzeczywiście posiadasz. Sama nazwa karty debetowej może być zatem myląca.

Niektóre banki pozwalają wydać nieco więcej, niż wynosi suma zgromadzonych pieniędzy na koncie, czyli wejść na tzw. debet. Zazwyczaj nie są to jednak wysokie kwoty. 

Jak działa karta debetowa? To proste. Możesz posługiwać się nią zbliżeniowo, wystarczy więc, że przyłożysz ją do terminala płatniczego. Jak płacić kartą debetową w sklepie? Dla kwot powyżej 100 złotych konieczne będzie wpisanie kodu PIN.

Kiedy dokonasz płatności z użyciem karty debetowej, jej dane zostaną przetworzone przez sprzedawcę, a następnie przesłane do centrum rozliczeniowego w celu autoryzacji środka płatniczego. Stamtąd dane zostaną przesłane do sieci instytucji kartowej, które przekazuje je do konkretnego banku. Bank wydaje zaś zgodę na dokonanie transakcji.

Jeśli posiadasz na koncie niewystarczającą ilość środków, to transakcja zostanie odrzucona. Informacja wraca i zostaje przetworzona przez bank obsługujący rachunek sprzedawcy. Proces ten brzmi dość skomplikowanie, lecz w praktyce całość zajmuje od kilku do kilkunastu sekund, dlatego nawet go nie zauważysz. 

A czy z karty debetowej można wypłacić pieniądze? Przy pomocy karty debetowej jak najbardziej można wybrać środki z bankomatu. Obecnie terminale płatnicze znajdują się w większości punktów usługowo-handlowych, co eliminuje konieczność posiadania przy sobie gotówki. W dodatku często można też wypłacić pieniądze w kasie sklepu. Transakcja dokonywana jest w ramach usługi cashback.

Warto wiedzieć: Wypłata z bankomatu za granicą. Czy jest możliwa BLIKiem?

Kto może dostać kartę debetową i jak się o nią starać?

Karta debetowa przyznawana jest praktycznie każdej osobie, która zakłada konto. Jest to bowiem nieodłączny element rachunku bankowego, który umożliwia swobodne korzystanie ze zgromadzonych środków.

Jak założyć kartę debetową? Wniosek o jej wydanie można złożyć online bądź bezpośrednio w oddziale banku. Zazwyczaj wysyłana jest pocztą na adres podany w momencie zakładania konta w ciągu kilku dni od daty wypełnienia wniosku.

Karta wystawiona zostanie na Twoje dane osobowe. Obecnie niektóre banki stawiają na jej personalizację, jeśli chodzi o samą szatę graficzną. W niektórych przypadkach możesz zatem wybrać jej wygląd, a nawet samodzielnie ją zaprojektować.

Ile kosztuje karta debetowa? To zależy tak naprawdę od indywidualnej polityki bankowej. Niektóre banki za posiadanie karty płatniczej do rachunku bankowego pobierają nawet kilka złotych miesięcznie. Dlatego najlepiej założyć takie konto bankowe, przy którym karta debetowa jest całkowicie bezpłatna lub opłaty nie są naliczane po spełnieniu określonych warunków, np. po dokonaniu 3-5 transakcji w miesiącu.

Warto jeszcze wiedzieć, kiedy wygasa karta debetowa. Karta wygasa w momencie upływu jej okresu ważności, który sprawdzić można na samej karcie. Termin ważności podany jest w formie „miesiąc/rok”.

Karta debetowa a karta kredytowa

Czy karta debetowa jest tym samym co karta kredytowa? Nie, są to dwie zupełnie inne karty płatnicze. Jak już wiesz, w ramach karty debetowej dysponujesz jedynie pieniędzmi, które zgromadziłeś na rachunku bankowym. Karta kredytowa pozwala Ci zaś wydawać pieniądze, które pożyczasz od banku.

W jej ramach zostaje Ci przyznany określony limit, który powinieneś uregulować do wyznaczonego terminu. Jest to zatem forma kredytu, z tym że karta kredytowa ma charakter odnawialny. Jeśli zatem spłacisz limit na karcie, to ponownie możesz z niego korzystać. Zasady przyznawania karty kredytowej są już nieco bardziej zawiłe, niż odbywa się to w przypadku karty debetowej.

Płatność kartą debetową przez Internet

Karta debetowa przydaje się na co dzień. Wiesz już, jak możesz płacić nią w sklepie, warto jeszcze wspomnieć, że posługiwać się nią możesz także online. Jak płacić kartą debetową przez internet? Wystarczy, że podasz CVV2 (Card Verification Value 2) – trzycyfrowy kod, który umożliwia identyfikację posiadacza kart Visa Electron i Visa Gold. Znajdziesz go na odwrocie karty. W przypadku Karty American Express kod jest czterocyfrowy i zamieszczany na awersie karty. 

Kiedy karta debetowa będzie przydatna? M.in. podczas zakupów w sklepie spożywczym, płatności na stacji benzynowej czy w galerii handlowej. 

Warto też rozważyć: Wady i zalety płacenia kartą. Poznaj wszystkie plusy i minusy

Ryzyko związane z posiadaniem karty debetowej

Czy posiadanie karty debetowej niesie ze sobą ryzyko? To zależy. Posługiwanie się kartą debetową jest zdecydowanie bezpieczniejsze aniżeli noszenie przy sobie gotówki. Nawet jeśli karta debetowa zostanie skradziona, to posługiwanie się nią bez znajomości kodu PIN będzie bardzo ograniczone - do płatności zbliżeniowych w kwocie do 100 złotych. Co więcej, kartę debetową łatwo możesz zablokować, chociażby za pośrednictwem bankowości internetowej. Zrobisz to w zaledwie kilka minut, dzięki czemu płatności przy jej użyciu zostaną natychmiast zablokowane. Pamiętaj jednak, aby każdorazowo, gdy wpisujesz kod PIN, zachować pewną dyskrecję. 

Saldo debetowe - co to jest?

Właścicieli kart debetowych często nurtuje to, czy na karcie debetowej można zrobić debet. Okazuje się, że tak. Debet na koncie, czyli tak naprawdę saldo debetowe pojawia się w wyniku wykonania zbyt dużej transakcji.

Jeśli zaistnieje taka sytuacja, należy uregulować zaległość, w przypadku gdy się tego nie zrobi, bank ma prawo naliczyć odsetki karne. Jak to możliwe? Niektóre banki w ramach karty debetowej umożliwiają posługiwanie się środkami powyżej dostępnego limitu na koncie. Zazwyczaj wynosi ok. 1000 złotych. Uregulować należy go w wyznaczonym terminie, np. w ciągu najbliższych 30 dni od powstania debetu.

Jak rozsądnie korzystać z karty debetowej i uniknąć spirali zadłużenia

Jeśli posiadasz możliwość korzystania z debetu na Twojej karcie, to staraj się robić to rozsądnie i jedynie w sytuacjach, które tego wymagają. Musisz pamiętać, że są to pieniądze pożyczone od banku i w stosunkowo krótkim czasie będzie trzeba spłacić. Nie traktuj ich jak dodatkowej gotówki do rozdysponowania. Takie myślenie łatwo może Cię zgubić.

Przekroczenie terminu spłaty zadłużenia skutkuje bowiem naliczeniem odsetek karnych. Zastanów się, czy aby na pewno chcesz korzystać z tej możliwości. Może lepiej dysponować jedynie pieniędzmi, które realnie posiadasz na koncie?

Przeczytaj też: Spirala zadłużenia. Zobacz, jakie masz możliwości, by wyjść z długów

Karta debetowa jest niezwykle przydatna, gdyż zapewnia wygodną możliwość płatności praktycznie w większości miejsc. To jednocześnie jeden z niebezpiecznych środków płatności. Ryzyko związane z jej posiadaniem jest niewielkie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób rezygnuje z wypłacania gotówki na rzecz płatności z użyciem karty debetowej.

Karta debetowa w pytaniach i odpowiedziach

Na koniec jeszcze odpowiedzmy sobie na kilka najczęściej pojawiających się pytań dotyczących karty debetowej.

Czy można płacić kartą debetową bez środków na koncie?

Wszystko zależy od warunków podpisanej z bankiem umowy. Najczęściej karta debetowa pozwala na dokonywanie płatności czy wypłatę gotówki jedynie do wysokości środków zgromadzonych na koncie bankowym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy posiadacz korzysta z dodatkowego limitu.

Oznacza to, że najczęściej karta debetowa bez środków na koncie jest bezużyteczna. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre banki umożliwiają wejście na debet nawet osobom, które nie mają dodatkowego limitu. Trzeba zatem dopytać w banku o to, jak to wygląda w naszym przypadku.

Czym różni się karta debetowa od karty płatniczej?

Odpowiedź brzmi – niczym. Każda karta debetowa jest jednocześnie kartą płatniczą, choć nie każda karta płatnicza to karta z debetem. Karta płatnicza to po prostu ogólne określenie, które odnosi się tak naprawdę do wszystkich dostępnych rodzajów kart bankowych.

Karta debetowa z funkcją miejską. Co to za produkt?

W ofertach niektórych banków widnieje karta debetowa z funkcją miejską. Co to za produkt? To połączenie funkcji karty płatniczej i karty miejskiej. Dzięki takiej karcie można nie tylko dokonywać płatności bezgotówkowych i wypłacać pieniądze z bankomatu, ale także kupować bilety okresowe służące do podróżowania komunikacją miejską w danej aglomeracji.

Data publikacji:
22 Lip 2022

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • jolanta Ekspert 20 września 2020
    dziękuję, napisane prostym zrozumiałym językiem - artykuł bardzo był przydatny dla mnie. pozdrawiam
    Serafin Anna Ekspert 22 września 2020
    Cześć Jolanto, super! Bardzo się cieszymy i zachęcamy Cię do lektury innych naszych artykułów ;)

Podobne artykuły