Obligacje są to dłużne papiery wartościowe. W kontekście bezpiecznych inwestycji, mówimy o obligacjach skarbowych, emitowanych przez Skarb Państwa. Inwestycja w obligację polega na tym, że kupujesz ją w Punkcie Sprzedaży Obligacji, czyli udzielasz pożyczki Skarbowi Państwa. Przez określony czas może on korzystać z Twoich pieniędzy i w zamian za to po okresie wykupu zwraca Ci zainwestowany kapitał wraz z należnymi odsetkami.
Zastanawiasz się, w co zainwestować? Masz wolne środki na koncie i chcesz, aby Twoje pieniądze zaczęły na siebie pracować? Jedną z możliwości, jaką masz do wyboru, są obligacje.
Co to są obligacje?
Nie wiesz właściwie, co to są obligacje? Pora przyjrzeć się im nieco bliżej. Obligacje są to dłużne papiery wartościowe. W kontekście bezpiecznych inwestycji mówimy o obligacjach skarbowych, emitowanych przez Skarb Państwa. Inwestycja w obligację polega na tym, że kupujesz ją w Punkcie Sprzedaży Obligacji, czyli udzielasz pożyczki Skarbowi Państwa. Przez określony czas może on korzystać z Twoich pieniędzy i w zamian za to po okresie wykupu zwraca Ci zainwestowany kapitał wraz z należnymi odsetkami. Rodzajów obligacji jest przynajmniej kilka. Główny podział dotyczy okresu inwestycji. Wyniki
Długość trwania okresów odsetkowych najczęściej wynosi 3, 6 lub 12 miesięcy, jednak może być również dłuższy.
Zobacz aktualne informacje na temat działania obligacji i dodatkach dla beneficjentów 500+: Obligacje – czym są i na czym polegają? Od 1 marca obligacje skarbowe dla beneficjentów 500+
Czy opłaca się kupować obligacje?
Rentowność obligacji zależna jest od kilku czynników. Wśród nich dominuje przede wszystkim okres odsetkowy. Samą opłacalność tego rodzaju inwestycji należy ocenić już indywidualnie. W związku z tym, że oprocentowanie jest niższe niż 3%, to zysk nie będzie spektakularny. Co więcej, na czas inwestycji środki zostaną zamrożone, także stracisz na pewien okres możliwość ich rozdysponowania. W przypadku obligacji 3-miesięcznych nie będzie to może tak odczuwalne, jeśli jednak zdecydujesz się na obligacje 2-letnie, to możesz odczuć związany z tym dyskomfort. Z pewnością wart docenienia jest fakt, iż inwestycja w obligacje gwarantuje pewny zysk. Nie musisz więc martwić się ryzykiem, gdyż w tym przypadku ono nie występuje.
Jak wybrać najlepszą obligację?
To zależy, czego dokładnie oczekujesz. Jeśli chcesz mieć stały dopływ gotówki, to najlepszym wyborem będą obligacje trzyletnie zmiennoprocentowe (TOZ), gdyż odsetki są kapitalizowane i wypłacane co pół roku. O ile możesz pozwolić sobie na dłuższe ulokowanie kapitału, postaw na czteroletnie obligacje indeksowane (COI). Dzięki indeksowaniu zyskujesz pewność, że Twojej inwestycji nie zagrozi inflacja. Jeśli jednak nie możesz zamrozić środków na tak długi czas, możesz wybrać, chociażby obligacje 3-miesięczne. Wiele zależy zatem od Twojej sytuacji finansowej i zysku, jaki spodziewasz się osiągnąć.
Zakup obligacji krok po kroku
Jak nabyć obligacje skarbowe? Możesz zrobić to na kilka sposobów. Należy do nich m.in. wizyta w oddziale banku PKO, bądź w punktach obsługi klientów domu maklerskiego PKO. Obligacje możesz nabyć również telefonicznie. W tym celu należy wybrać nr 801 320 210 lub (+48) 81 535 66 55. Najpopularniejszy sposób to zakup obligacji za pośrednictwem internetu na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, to najpierw musisz dokonać rejestracji. Następnie należy aktywować konto, czyli wykonać i opłacić dyspozycję zakupu obligacji. Zakup obligacji jest bezpłatny
Obligacje - jak inwestować?
Najpierw należy zastanowić się, na jaki okres możesz zainwestować. Zazwyczaj im dłuższy okres odsetkowy, tym większy zysk. Druga kwestia to rodzaj oprocentowania: stałe lub zmienne. W tej kwestii trzeba uważać, ponieważ nie wszystkie obligacje chronią przed inflacją. Inwestycja w obligacje może okazać się dobrym pomysłem pod warunkiem, że pamiętasz o dywersyfikacji portfela, czyli zakupie obligacji różnych emitentów i różnych typów. Dotyczy to obligacji emitowanych przez spółki. Ponadto pamiętaj, aby inwestując w obligacje skarbowe trzymać je do terminu wykupu. Inaczej możesz stracić część zysku.
Obligacje a ryzyko inwestowania
Obligacje Skarbu Państwa to bezpieczna inwestycja. Jedyny powód, dla którego mógłbyś stracić pieniądze, to bankructwo państwa. Ryzyko jest zatem minimalne. Jeśli zdecydujesz się wykupić obligacje z rynku wtórnego, to ich ceny mogą podlegać wahaniom, lecz nie będą one znaczące. Alternatywę stanowi inwestycja w obligacje emitowane przez samorządy terytorialne. W tym przypadku ryzyko jest nieco większe. Ponadto, na uwadze musisz mieć fakt, iż zakup obligacji o zmiennym oprocentowaniu wiąże się zyskiem zależnym od czynnika zewnętrznego, np. inflacji. To ryzyko wyeliminowane zostanie, gdy zdecydujesz się na stałe oprocentowanie.
Wady i zalety obligacji
Duża zaleta obligacji to ich powszechna dostępność. Aby je zakupić, nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy, że skorzystasz z dostępu do sieci. Do wyboru masz kilka rodzajów obligacji, łatwo więc wybierzesz inwestycję, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Wśród korzyści tego rozwiązania wymienić należy również niskie ryzyko. Obligacje to pewny, aczkolwiek mały zysk, co dla niektórych osób może być ich wadą. Jeśli wybrałeś obligacje o stałym oprocentowaniu, to przy wzroście inflacji może się okazać, że realne zyski są naprawdę niewielkie.
Wykup lub zamiana obligacji
Możesz dokonać zamiany obligacji. Na czym to polega? Zamiana to możliwość przedłużenia oszczędzania. W tym przypadku za pieniądze z wykupywanych obligacji bądź ich części, możesz kupić dowolne obligacje dostępne w nowej ofercie. Wykup obligacji to zaś dzień, w którym obligacja się kończy i zyskujesz prawo do wypłaty wpłaconych środków finansowych wraz z należnymi odsetkami.
Czym obligacje różnią się od akcji?
Co to są akcje i obligacje? Obligacje bywają mylone z akcjami, jednak pojęcia te nie są tożsame. Gdy nabywasz akcje, zyskujesz bowiem udział w kapitale spółki akcyjnej, co oznacza, że masz prawo do udziału w jej zyskach, jak i stratach. Ponadto, akcje są emitowane zarówno przez państwo, jak i również przez spółki prywatne. Ryzyko związane z inwestycją w akcje jest wyższe, jednak wyższy może być także zysk. Jest on bowiem zależny od notowań akcji konkretnej spółki na giełdzie papierów wartościowych. Jeśli zdecydujesz się na zakup obligacji, to zysk znasz już z góry. Posiadaczem obligacji jesteś jedynie przez ustalony czas.
Obligacje a lokata
Wiele osób rozważających inwestycję kapitału, zastanawia się między obligacjami a lokatą. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Nie ma na to jednej, dobrej odpowiedzi. Główne znaczenie odgrywa wysokość oprocentowania. Najczęściej w obu tych przypadkach jest ono zbliżone, z przewagą na rzecz lokaty bankowej. Najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie na poziomie ok. 3%. Jeśli szukasz właśnie takiego rozwiązania, to wybierz ranking lokat. Obecnie jednak oprocentowanie lokat bankowych zostało obniżone nawet do 0,01%, co sprawia, że ta forma inwestycji przestała być opłacalna. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie w niedalekiej przyszłości.
Sprawdź, czy lokata jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem: Kalkulator lokatowy
Obligacje mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli stawiasz na pewny i nieduży zysk. W tej kwestii najbardziej bezpieczne będą obligacje Skarbu Państwa, gdyż ryzyko inwestycji będzie znikome.
2 Komentarze