Oszczędzanie - od czego zacząć?

  • 13 Cze 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Chcesz rozpocząć swoją przygodę z oszczędzaniem i wreszcie przestać się martwić o to, co będzie gdy stracisz pracę? Sprawdź nasze porady dla początkujących.
Oszczędzanie - od czego zacząć?

Według badania ING Banku Śląskiego 68 proc. Polaków deklaruje, że posiada oszczędności. To dużo? Właściwie tak, ale musisz wiedzieć, że odsetek ten znacznie wzrósł, kiedy zostało wprowadzone świadczenie 500+. Czy Polacy naprawdę nie mają pieniędzy, żeby oszczędzać? A może po prostu nie potrafią tego robić?

Wciąż żyjesz od wypłaty do wypłaty? Boisz się, że któregoś dnia zachorujesz albo stracisz pracę i zostaniesz bez środków do życia? Martwisz się o to, skąd weźmiesz pieniądze na emeryturę czy edukację swoich dzieci? Jeśli tak, to jesteś na najlepszej drodze do tego, aby zacząć oszczędzać. A jeżeli o tym nie myślisz, to czas, abym przekonała cię, że warto.

Oszczędzanie pieniędzy – czy to dla mnie?

Jeśli stać się na to, żeby nie oszczędzać, to zazdroszczę. Wychodzę z założenia, że przyszłości nie da się przewidzieć, ale mogę zabezpieczyć się przed negatywnymi zdarzeniami. Nie mogłabym spać spokojnie wiedząc, że nie mam żadnych awaryjnych pieniędzy, z których mogę skorzystać, gdy stracę pracę czy zachoruję.

Jednak nie zawsze tak myślałam. Kiedy zaczęłam pracować na stałe, to po moich wcześniejszych studenckich pracach, wpadłam w pułapkę inflacji stylu życia. Nagle uświadomiłam sobie, że mogę kupić sobie to, na co w danej chwili mam ochotę . Nowa sukienka, w kolorze, jakiego jeszcze nie mam, kawka w kawiarni czy obiad na mieście – to wydatki, które zdarzały mi się, zdecydowanie zbyt często. Zazwyczaj płaciłam kartą zbliżeniowo, więc nawet nie zauważałam, jak uciekają mi pieniądze. Dopiero, kiedy przed kolejną wypłatą patrzyłam na stan mojego konta, byłam przerażona, że znów tyle wydałam na zbędne rzeczy.

Jak to mówią, szewc bez butów chodzi. Piszę o finansach, więc powinnam znać je od podszewki. Jednak nie zawsze tak było. Pokażę ci kilka sposobów, które pomogły mi wydawać pieniądze bardziej świadomie, ale też wreszcie zacząć oszczędzać.

Sposoby na oszczędzanie – jak zacząć?

Najtrudniejsze jest, żeby przestać robić sobie wymówki. Nie oszczędzam, bo nie mam z czego. Nie oszczędzam, bo mam zbyt wiele wydatków. Nie oszczędzam, bo zarabiam i kupuję, bo mnie stać. Brzmi znajomo? Nie ma co się czarować, oszczędzanie nie jest przyjemne. Jednak spróbuj pomyśleć o tym jak o przesunięciu korzyści w przyszłość. Jeżeli teraz się zmobilizujesz, to potem będziesz mógł korzystać podwójnie. Lepiej smakuje obiad w eleganckiej restauracji, zjedzony bez pośpiechu wśród przyjaciół niż tani hamburger w fast foodzie, prawda?

Małe wyrzeczenia po czasie przerodzą się w kapitał, który pozwoli ci bez finansowych zmartwień odpoczywać na emeryturze, zobaczyć, jak twoje dziecko kończy studia czy opalać się na rajskiej plaży. Zmotywowany? To sprawdź, jak zacząć oszczędzać.

Jak oszczędzać pieniądze – poradnik dla początkujących

Aby wyrobić w sobie nawyk potrzeba 21 dni. Jak widzisz, to niedługo, by zacząć robić coś odruchowo. Jednak na początku swojej przygody z oszczędzaniem, postaw na rozwiązania, o których nie będziesz musiał pamiętać.

1. Otwórz konto oszczędnościowe (tu znajdziesz najlepsze konta oszczędnościowe). To nic nie kosztuje, zajmuje chwilę, a jest dobrym bodźcem, aby rozpocząć gromadzenie środków.

2. Ustaw zlecenie stałe ze swojego rachunku osobistego. Na dzień po wypłacie ustaw zlecenie przelewu określonej kwoty (może to być nawet 50 – 100 zł) na swoje konto oszczędnościowe. Nie będziesz musiał o tym pamiętać, a kapitał powoli może gromadzić się sam. Zawsze możesz zwiększyć kwotę wpływu czy wypłacić zebrane środki w razie awaryjnej potrzeby.

3. Zacznij od małych kwot. Zorientuj się, czy twój bank oferuje opcję autooszczędzania. Polega to na tym, że każda transakcja kartą jest zaokrąglana do danej kwoty i różnica przelewana jest automatycznie na konto oszczędnościowe.

4. Regularnie czyść portfel. Pod koniec każdego dnia wrzucaj do słoika każdą złotówkę, dwuzłotówkę lub pięciozłotówkę, którą znajdziesz. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Stosując te sposoby, nie musisz specjalnie skupiać się na odkładaniu środków. Wszystko dzieje się niemal automatycznie, a o to chodzi przy początkach z oszczędzaniem. Kolejnym krokiem jest ograniczenie wydatków. Jak to robić? Sprawdź nasze poprzednie artykuły: 

Dodano:
13 Cze 2017

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły