Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak rozliczyć prywatny najem mieszkania?

Fot.

Podatek od wynajmu mieszkania musisz zapłacić, jeśli w ten sposób zarabiasz. Masz do wyboru dwa sposoby opodatkowania – podatek ryczałtowy oraz zasady ogólne. W 2019 roku sporo się zmieniło w przepisach, więc zapoznaj się ze zmianami, aby poprawnie rozliczać podatek za wynajem mieszkania. To, co wiedziałeś wcześniej, może być już nieaktualne.

Tak, jak płacisz podatek od dochodów, które osiągasz w pracy, tak samo musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym z tego, co wpływa na twoje konto, gdy wynajmujesz mieszkanie. 2019 rok to czas sporych zmian w zakresie odprowadzania podatku od wynajmu mieszkania.

Zwróć uwagę, że:

  • zmieniła się kwota wolna od podatku z 6 600 zł do 8 000 zł, czyli możesz osiągać wyższe dochody i nie musieć rozliczać się z fiskusem,
  • jeśli rozliczasz się ryczałtem, a twój roczny przychód przekracza 100 tys. zł, musisz zapłacić wyższą stawkę podatku ryczałtowego – 12,5 proc. zamiast dotychczasowych 8,5 proc.,
  • nie musisz zgłaszać, że chcesz rozliczać się ryczałtem – wystarczy terminowo odprowadzać zaliczki, a przelew zatytułować „ryczałt – najem mieszkania”.

Zobacz, co jeszcze w 2019 r. zmieniło się rozliczeniu PIT.

Jaki podatek za wynajem mieszkania w 2019 r.?

Prywatny wynajem mieszkania możesz opodatkować na dwa sposoby – na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc., jeśli twoje roczne przychody z najmu są niższe niż 100 tys. zł. Jeżeli przekraczają tę sumę, to musisz odprowadzać 12,5 proc. przychodów. Stawka podatku na zasadach ogólnych wynosi 18 proc. do kwoty przychodu 85 528 zł lub 32 proc. powyżej tej kwoty.

Ryczałt obliczasz od przychodu, czyli nie odejmiesz sobie kosztów (np. remontu czy amortyzacji mieszkania). W ramach zasad ogólnych opodatkowany jest dochód (koszty odjęte od przychodu), ale stawka jest wyższa.

Do kiedy rozliczyć podatek za wynajem mieszkania?

Jeśli korzystasz z ryczałtu, to na złożenie deklaracji rocznej masz czas do 31 stycznia 2019 r., a jeżeli z zasad ogólnych to do 30 kwietnia 2019 r.

Dowiedz się, jak rozliczyć PIT przez internet.

Wynajem mieszkania a ryczałt

Ryczałt od wynajmu mieszkania odprowadzany jest od kwoty, którą otrzymujesz od wynajmującego. Jeśli zdecydujesz się na tę formę podatku od wynajmu mieszkania, to pamiętaj, że nie będziesz mógł obniżyć kwoty przychodu o koszty ich uzyskania. Warto więc w umowie najmu dodać zapis, w którym zastrzegasz, że to na najemcy ciąży obowiązek ponoszenia dodatkowych opłat za mieszkanie w postaci np. czynszu do spółdzielni czy rozliczeń za media. W ten sposób przychodem z najmu nie będą inne kwoty związane z utrzymaniem mieszkania - oprócz samego czynszu dla wynajmującego.

Stawka ryczałtu za wynajem mieszkania w 2019 r. wynosi:

  • 8,5 proc., jeśli twoje przychody z najmu nie przekraczają kwoty 100 tys. zł rocznie,
  • 12,5 proc., jeśli są wyższe niż 100 tys. zł w ciągu roku.

Jak rozliczać najem mieszkania ryczałtem w 2019 r.?

 

Załóżmy, że najemcy płacą ci 1 000 zł czynszu najmu + 450 zł z tytułu opłat dodatkowych – za media, internet i czynsz do spółdzielni (w umowie jest zapis, że to na najemcy ciąży obowiązek ponoszenia tych opłat). W takim przypadku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie:

1 000 zł x 8,5%= 85 zł.


Gdyby zapisu o opłatach dodatkowych nie było, przyjąć należałoby, że przychodem jest 1 450 zł, a ryczałt wynosiłby 123 zł.

Ważne!
Pracownicy urzędu skarbowego potwierdzają, że od 2019 r. nie trzeba składać już oświadczenia o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania wynajmu. Wystarczy tylko odprowadzać zaliczki i odpowiednio tytułować przelewy do urzędu skarbowego. Musisz jasno zdefiniować, że jest to ryczałt od wynajmu mieszkania.

Aby rozliczać się z przychodów za wynajem mieszkania, musisz złożyć formularz PIT-28 do 31 stycznia 2019 r.

Podatek od wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych

Podatek na zasadach ogólnych liczysz od dochodu. Uzyskany z najmu przychód obniżasz o koszty jego uzyskania. Kosztami mogą być: zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, odpisy amortyzacyjne, opłaty za media czy zakup wyposażenia do mieszkania. Ważne, żeby koszty były poniesione przez ciebie i prawidłowo udokumentowane fakturami.

Oprócz możliwości rozliczania kosztów, kolejnym plusem wyboru zasad ogólnych jest możliwość uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w wysokości 8 000 zł. Kwota zmniejszająca podatek zależy od osiąganego dochodu.

Jeśli jednak posiadasz wiele źródeł przychodów – przychody z pracy i przychody z najmu, to pamiętaj że kwotę wolną możesz zastosować tylko jednokrotnie.

Stawki podatku mające zastosowanie do dochodu z najmu to 18 proc. i 32 proc. Ta druga stawka obowiązuje dla nadwyżki środków powyżej 85 528 zł. Jeśli więc rocznie zarabiasz w wyniku najmu 90 tys. zł, to 85 528 zł rozliczasz według stawki 18 proc., a 4 472 zł (90 000 zł – 85 528 zł = 4 472 zł) zgodnie ze stawką 32 proc.

Jak rozliczać najem mieszkania na zasadach ogólnych w 2019 r.?

Przyjmijmy, że przychód z najmu wynosi co miesiąc 2 000 zł, a koszty 500 zł. Podatku nie zapłacimy przez pierwsze pięć miesiące roku, jeśli uwzględnimy kwotę dochodu wolną od opodatkowania (8 000 zł).

styczeń: 2 000 zł - 500 zł = 1 500 zł dochodu
luty: 4 000 zł – 1 000 zł = 3 000 zł dochodu
marzec: 6 000 zł – 1 500 zł = 4 500 zł dochodu
kwiecień: 8 000 zł – 2 000 zł = 6 000 zł dochodu
maj: 10 000 zł – 2 500 zł = 7 500 zł dochodu
czerwiec: 12 000 zł – 3 000 zł = 9 000 zł

Obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy wystąpi w rozliczeniu czerwca.
czerwiec: 12 000 zł – 3 000 zł = 9 000 zł

Wyliczamy kwotę zmniejszającą podatek:
1 440 zł – 883,98 zł x (9 000 zł – 8 000 zł)/ 5 000 zł = 1 440 zł – 176,80 zł = 1 263,20 zł

Podatek wyniesie:
9 000 zł x 18 proc. – 1 263,20 zł = 356,80 zł
Zaliczkę w tej wysokości powinieneś zapłacić do 20 lipca.

Aby rozliczyć się za wynajem na zasadach ogólnych, musisz do 30 kwietnia 2019 r. złożyć PIT-36 lub PIT-37. Nie trzeba składać kolejnego formularza, wystarczy dodać pozycję najmu do zeznania, gdzie rozliczasz się z dochodów, które osiągasz np. na umowie o pracę.

Wynajem mieszkania, a wspólne rozliczenie małżonków

Małżonkowie wynajmujący należące do nich mieszkanie mogą wybrać czy tylko jedno z nich opodatkowuje najem czy robią to oboje po połowie. W tym celu składają w urzędzie skarbowym oświadczenie o sposobie rozliczenia. Po zmianie przepisów, nie ma już konieczności składania takiego oświadczenia co roku.

Sprawdź, czy warto rozliczyć PIT z małżonkiem.

Kara za wynajem mieszkania bez podatku

A co zrobić, jeśli nie wiedziałeś albo zapomniałeś zgłosić wynajem do urzędu skarbowego i odprowadzać podatek? Podlega to oczywiście karze. Konsekwencje będą większe, jeśli ktoś inny doniesie na ciebie do urzędu. Wtedy w zależności od wartości niezapłaconego podatku popełniasz przestępstwo albo wykroczenie skarbowe. Jeśli twoje zaległości przekraczają kwotę 11 250 zł, to jest to przestępstwo, a jeśli nie, to wykroczenie.

Jaka kara za niepłacenie podatku za wynajem?

Jeśli takie zdarzenie trafi do sądu, to konieczne będzie zapłacenie całego podatku, z którym zalegasz oraz należnych odsetek. W 2019 r. stawka za każdy dzień zwłoki wynosi od 75 zł do 30 tys. zł, a jednorazowa kara grzywny może być wymierzona w kwocie od 225 zł do 45 tys. zł.

Jak widzisz, sumy są naprawdę spore. Dlatego jeśli zarabiasz na wynajmie i wciąż tego nie zgłosiłeś, to zrób to jak najszybciej. Warto skorzystać z instytucji tak zwanego czynnego żalu. Oznacza to, że sam zgłaszasz do urzędu skarbowego to, że zataiłeś swoje dochodu. Dzięki temu unikasz zapłacenia grzywny, a uregulować musisz tylko zaległy podatek i odsetki.

Wynajem mieszkania a podatek od nieruchomości 2019

Nawet jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie, to musisz zapłacić również podatek od nieruchomości. W 2019 r. jego stawka dla lokali mieszkalnych to 0,79 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Podatek od nieruchomości płaci się w ratach kwartalnych: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Można również zapłacić od razu za cały rok.

Podatek w Polsce a dochody za granicą

A co zrobić, jeśli wynajmujesz mieszkanie w Polsce, a na co dzień mieszkasz i pracujesz za granicą? Nie płać podatku dwa razy. Sprawdź jak, krok po kroku rozliczyć dochody z pracy za granicą.

Inwestycja w nieruchomości - jak zacząć?

Jeśli masz już mieszkanie, to z pewnością doceniasz to, jakie to stabilne źródło dodatkowego dochodu. Nie ponosisz żadnego ryzyka, a co miesiąc najemcy przelewają ci czynsz. Upewnij się więc, że warto inwestować w nieruchomości i zastanów się nad kupnem kolejnego mieszkania. Jeśli nie masz wystarczająco dużo środków albo nie chcesz wydawać wszystkich oszczędności na zakup mieszkania, to rozważ skorzystanie z kredytu hipotecznego. Nasi klienci najczęściej wybierają ofertę PKO Banku Polskiego.

Kredyt hipoteczny PKO Bank Polski - zapytaj o ofertę >>

 

Podobne artykuły