Komu należy się spadek? Ile trzeba za to zapłacić podatku?

  • 09 Lut 2017
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź najważniejsze zasady dziedziczenia.
Komu należy się spadek? Ile trzeba za to zapłacić podatku?

Niestety, kiedy umrze ci bliska osoba, musisz załatwić kilka ważnych spraw. Jedną z nich jest spadek. Kto ma prawo do dziedziczenia? Co zrobić, gdy nie ma testamentu? Jaką kwotę podatku trzeba za to zapłacić? Znalazłam dla ciebie najistotniejsze elementy prawa spadkowego.

Warto wcześniej pomyśleć o tym, komu przepisać swój majątek albo co zrobić, gdy dostaniesz spadek.

Testament – kto dziedziczy?

Gdy osoba zmarła zostawi testament, to sprawa wydaje się prosta. Każda osoba dostanie to, co było jej zapisane. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem spadkowym, trzeba zabezpieczyć interesy rodziny. Nie jest do końca prawdą to, że możesz przekazać swój majątek, komu chcesz. Jeśli więc twoja babcia przepisze cały swój dobytek na schronisko dla zwierząt, jej potomkom należy się zachowek.

Co to jest zachowek?

Zachowek jest to forma ochrony rodziny osoby zmarłej, która pozwala ubiegać się o część spadku, nawet jeżeli została pominięta w testamencie. Wracając do naszego przykładu, jako wnuk możesz ubiegać się o zachowek od schroniska. Takie prawo przysługuje jeszcze jej: małżonkowi, dzieciom, wnukom i prawnukom, a także rodzicom, jeśli ta osoba nie miała potomków. Ile wynosi zachowek? Jest to zazwyczaj połowa tego, co dostałyby one zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. A w przypadku osób niepełnoletnich zachowek wynosi aż dwie trzecie.

Kto dziedziczy, gdy nie ma testamentu?

Kiedy ktoś zmarł nagle, nie zadbał o spisanie swojej ostatniej woli albo któryś ze spadkobierców odrzuci spadek, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z ustawą:

Komu należy się spadek? Ile trzeba za to zapłacić podatku?

Warto dodać, że takie samo prawo do dziedziczenia mają zarówno dzieci z małżeństwa jak i „pozamałżeńskie”. A gdy spadkodawca nie ma żadnej rodziny, to jego majątek przechodzi na rzecz danej gminy albo Skarbu Państwa, gdy nie można ustalić jego miejsca zamieszkania.

Ile wynosi podatek od spadku?

Kiedy zdecydujesz się przyjąć spadek, musisz od niego zapłacić podatek. To, ile wynosi, zależy od tego, w jakiej grupie podatkowej jesteś. Nie musisz tego robić, jeżeli wartość spadku jest niższa niż kwota wolna od podatku. Wynosi ona:

Wysokość kwoty wolnej od podatku dla spadkobierców

9 637 zł

I grupa podatkowa: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa
7 276 zł II grupa podatkowa: rodzeństwo rodziców (ciotki, wujkowie), ich dzieci, małżonkowie i potomkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa
4 902 zł III grupa podatkowa: pozostali

Opracowanie: direct.money.pl na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn

Kwota podatku, gdy wartość spadku wynosi:
dla:

do 10 278 zł

od 10 278 zł do 20 556 zł pow. 20 556 zł
I grupy podatkowej 3%

308,30 zł plus 5% nadwyżki

ponad 10 278 zł

822,20 zł plus 7% nadwyżki

ponad 20 556 zł

II grupy podatkowej 7%

719,5 zł plus 9% nadwyżki

ponad 10 278 zł

1644,5 zł plus 12% nadwyżki

ponad 20 556 zł

III grupy podatkowej 12%

1233,4 zł plus 16% nadwyżki

ponad 10 278 zł

2977,9 zł plus 20% nadwyżki

ponad 20 556 zł

Opracowanie: direct.money.pl na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Opodatkować odziedziczony majątek musisz, jeżeli jego wartość jest wyższa niż kwota wolna od podatku. Pamiętaj tylko, aby zgłosić fakt zwolnienia z opodatkowania spadku do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jego otrzymania (a konkretniej od dnia postanowienia sądu o przyjęciu przez ciebie spadku albo aktu poświadczenia dziedziczenia) , składając druk SD – Z2. Jeśli nie zdążysz, to zwolnienie przepada.

A co zrobić, kiedy kwota otrzymanego przez ciebie spadku jest wyższa? Wtedy do urzędu skarbowego musisz dostarczyć formularz SD-3.

Czy można nie przyjąć spadku?

Słyszałeś kiedyś określenie, że spadek trzeba przyjąć razem z dobrodziejstwem inwentarza? Oznacza to, że kiedy twój dziadek przepisał ci mieszkanie wraz z niespłaconym kredytem hipotecznym, to dostajesz lokum w pakiecie z długiem , który będziesz musiał spłacić. Zgodnie z nowelizacją prawa spadkowego, za długi spadkodawcy odpowiadasz tylko do wysokości jego majątku. Jeśli więc odziedziczysz mieszkanie o wartości 200 tys. zł, a długi zmarłego będą wynosiły 250 tys. zł, to przyjmując spadek będziesz musiał spłacić tylko 200 tys. zł. Dowiedz się więcej o dziedziczeniu długów.

Jak odrzucić spadek?

Podjąłeś decyzję, że nie przyjmujesz ostatniej woli twojego krewnego. Aby odrzucić spadek, musisz zgłosić się do sądu lub notariusza. Masz na to pół roku od momentu, gdy dowiedziałeś się, że dostałeś spadek. Którą drogę wybrać? W sądzie będziesz musiał zapłacić 50 zł opłaty sądowej, ale na wyznaczenie posiedzenia będziesz czekał nawet do kilku tygodniu. U notariusza załatwisz sprawę szybciej, ale oprócz taksy notarialnej, wynoszącej 50 zł + VAT, będziesz musiał zapłacić za kilka wypisów notarialnych.

W kancelarii będzie pewnie szybciej i mniej formalnie. Umów się na spotkanie w dowolnym takim podmiocie i przygotuj dokumenty, o które poprosi cię notariusz. Podczas twojej wizyty spiszecie oświadczenie o odrzuceniu spadku. Wymaga poświadczenia notarialnego i dlatego nie możesz stworzyć go sam.

Jeśli zdecydujesz się wybrać sąd, to musisz złożyć w swoim sądzie rejonowym pisemny wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Następnie musisz zapłacić za to pismo 50 zł na konto sądu, wskazane na stronie internetowej albo w kasie sądu. Zostaniesz poinformowany pocztą, kiedy sąd wyznaczył posiedzenie w twojej sprawie. Staw się w podanym terminie i pamiętaj o tym, aby po posiedzeniu odebrać w sekretariacie sądu odpisy protokołu posiedzenia, które będą dowodem, że odrzuciłeś spadek.

Jak widzisz, otrzymany majątek może sprawić wiele kłopotów, jeśli nie wiesz, co z nim zrobić. Mam nadzieję, że rozwiałam twoje wątpliwości.
 

Dodano:
09 Lut 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły