Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

 • 08 Kwi 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(38)
Zarabiasz za granicą? Sprawdź, gdzie warto pójść po kredyt hipoteczny w walucie obcej.
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

Czy dostanę kredyt hipoteczny w Polsce, pracując za granicą? Nad tym bardzo często zastanawiają się osoby, które wiążą swoją przyszłość z naszym krajem, ale aktualnie osiągają dochody zagraniczne. Dlatego zapytałam największe banki w Polsce, czy i na jakich warunkach można dostać kredyt na podstawie zarobków za granicą. Okazało się, że umożliwiają to tylko dwa banki, a jeden częściowo.

Dochody zagraniczne a kredyt hipoteczny w Polsce? Okazuje się, że jest to możliwe, ale tylko w trzech bankach. Kredyt na umowę zagraniczną wymaga więcej formalności niż w przypadku polskich pensji. Zapytałam więc u źródła, które banki akceptują dochody zagraniczne i gdzie można uzyskać kredyt hipoteczny.

Zastanawiasz się pewnie, po co osoby przebywające na emigracji, miałyby brać kredyt w Polsce? Chodzi o to, że zwykle banki kredytują nieruchomości, które znajdują się w kraju, w którym działają. Jeśli więc zarabiasz w euro, funtach czy dolarach, ale docelowo chcesz osiedlić się w Polsce, to poniżej znajdziesz propozycje kredytu hipotecznego dla Polaków, pracujących za granicą.

Dochód zagraniczny a kredyt hipoteczny

Zgodnie z Rekomendacją S, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny możesz dostać tylko w walucie, w której zarabiasz. Ma to na celu zapobiec sytuacji nagłej zmiany kursu walut i wzrostu raty. Spotkało to np. osoby, które zaciągnęły zobowiązania we frankach szwajcarskich.

Właśnie dlatego większość banków wycofała ze swojej oferty hipoteczne kredyty walutowe. Znalazłam jednak banki, które oferują kredyt hipoteczny dla osób zarabiających za granicą. Przyjrzyjmy się szczegółom!

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – Alior Bank

Alior Bank udziela kredytów indeksowanych do walut obcych – euro, dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Czym jest kredyt indeksowany? Umowę zawierasz w złotówkach, ale w momencie jej podpisania, wartość kredytu jest przeliczana na walutę obcą. Od banku musisz dostać tyle, aby starczyło ci na kupno nieruchomości. Jeśli jednak w międzyczasie kurs się zmieni, to może się okazać, że musisz spłacić więcej złotówek niż bank zakładał na początku.

W Alior Banku możesz więc wziąć kredyt hipoteczny, jeśli zarabiasz na umowie niemieckiej, ale także w innych krajach Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii czy USA.

Jakie warunki powinny spełnić osoby pracujące za granicą?

 • Musisz zarabiać w walucie indeksacji (EUR, GBP lub USD) – to musi być dominujący dochód, więc jeśli osoba, z którą chcesz przystąpić do kredytu zarabia w Polsce, ale mniej, to również możecie skorzystać z tej oferty.
 • Twój dochód powinien wynosić min. równowartość 5 tys. zł.
 • Nieruchomość, na którą chcesz wziąć kredyt musi znajdować się w Polsce.
 • Musisz być zameldowany w Polsce (pobyt stały lub czasowy).
 • Musisz mieć polskie obywatelstwo i zarabiać za granicą.

Możesz pożyczyć równowartość od 100 tys. zł do 3 mln zł na maksymalnie 30 lat. Jeśli chodzi o dokumenty do kredytu hipotecznego, to do banku powinieneś dostarczyć standardową dokumentację, tak jak przy kredycie złotówkowym, czyli dokumenty dochodowe i dotyczące nieruchomości. Wymagany wkład własny to min. 20 proc. wartości domu lub mieszkania.

Przetestuj nasz kalkulator zakupu nieruchomości >>

Praca za granicą a kredyt w Polsce – Bank Pekao S.A.

Bank Pekao SA udziela kredytów na podstawie zarobków za granicą aż w pięciu walutach: EUR, USD, NOK, SEK i GBP. Jeśli więc aktualnie pracujesz w kraju Unii Europejskiej, USA, Norwegii, Szwecji lub Wielkiej Brytanii, to będzie propozycja dla ciebie.

Zapytaj o kredyt hipoteczny dla zarabiających za granicą w Banku Pekao >>

Jedynym warunkiem, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w walucie obcej jest zarabianie w niej. Pozostałe warunki odnośnie nieruchomości i zdolności kredytowej są takie same jak u złotówkowych kredytobiorców.

Bank Pekao S.A. zaostrza jednak kryterium odnośnie wkładu własnego. Aby wziąć kredyt na maks. 15 lat, musisz wnieść do kredytu min. 30 proc. wartości nieruchomości, a gdy zdecydujesz się na dłuższy kredyt, to 40 proc.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny w walucie obcej możesz zaciągnąć w Banku Pekao na maks. 20 lat. Jednak w chwili spłaty ostatniej raty nie może mieć więcej niż 70 lat.

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą – Credit Agricole?

Co prawda, Credit Agricole udziela kredytów hipotecznych tylko w złotówkach, ale dopuszcza dochody zagraniczne. Będzie to dobra oferta dla osób, które chcą wziąć kredyt we dwójkę – jedna zarabia w Polsce, a druga za granicą. Bank narzuca jednak warunek, że dochody spoza naszego kraju nie mogą stanowić więcej niż 50 proc. dochodu kredytobiorców. Z założenia więc musicie zarabiać tyle samo albo osoba z polskimi zarobkami więcej.

Jest jeszcze kilka ograniczeń, co do twojej, zagranicznej pensji. Jeżeli masz polskie obywatelstwo, ale pracujesz poza Polską, to umowę na terenie UE musisz mieć zawartą na czas określony lub nieokreślony od min. 1,5 roku i na min. rok w przód.

Kredyt w bankach, które wymieniłam poniżej, to jedyna opcja dla pracujących za granicą, którzy chcą kupić dom czy mieszkanie w Polsce. Pamiętaj jednak, że kryteria udzielania takich zobowiązań są ostrzejsze niż przy złotówkowych. Wynika to z większego ryzyka, które bierze na siebie bank. Chcesz sprawdzić, czy dostaniesz kredyt na podstawie zarobków za granicą? Skorzystaj z naszej porównywarki i zapytaj bezpośrednio w banku.

Wybierz najtańszy kredyt hipoteczny >>

Dodano:
19 Lip 2019

Zaktualizowano:
08 Kwi 2020

38 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Kaja Ekspert 23 września 2020
  Hej! Chcemy wziac z narzeczonym kredyt hipoteczny na budowe domu w alior banku mamy wlasna dzialke budowlana warta oko 100 tys zl. Kredyt chcemy 400tys, zarabiamy w euro lacznie jakies 4000 tys eu minus 1000 na zobowiazania. Jaki jest czas oczekiwania na decyzje? Pozdrawiam
  Malek Anna Ekspert 24 września 2020
  Cześć Kaju, nie ma reguły. Na pewno podczas składania wniosku doradca Was poinformuje, ile będziecie czekać. Jednak zgodnie z Ustawą może to być maksymalnie 21 dni od momentu złożenia wniosku kredytowego.
 • Adrian Ekspert 12 sierpnia 2020
  Witam, Jak obecnie sprawa wyglada z Alior Bankiem? Pracuje od lat w USA, jest to praca kontraktowa srednio 10-10,5 miesiaca w skali roku. Jestem zainteresowany kredytem hipotecznym na zakup mieszkania. Posiadam kilka mieszkan, wszystkie kupione za gotowke i teraz wlasnie pytanie dodatkowe. Czy oprocz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania jest mozliwosc udzielenia hipoteki na posiadane juz nieruchmosci bez zadnych obciazen? Z gory dziekuje !
  Malek Anna Ekspert 13 sierpnia 2020
  Cześć Adrian, wiem, że Alior Bank jeszcze bardziej restrykcyjnie podchodzi do uzyskiwania dochodów zagranicznych, więc celowałabym jednak w Bank Pekao. Jednak oczywiście możesz zapytać bezpośrednio w banku, jak ocenią Twoją sytuację. Kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na dom/mieszkanie, które chcesz kupić albo to, które już masz, ale chcesz za kredyt wyremontować.
  mg Ekspert 28 września 2020
  jak masz juz kilka to ci juz wystarczy…:)
 • Irena Ekspert 03 września 2020
  Dzień dobry, Jak wygląda sprawa kredytu jeśli chodzi o kredyt na budowę domu? Zarobki w funtach, posiadamy własną działkę oraz około 150 tys zł w gotówce jako wkład własny. Interesowałaby nas kwota 450 tys. zł. Zarobki wspólne około, 4 tys funtów miesięcznie na rękę.
  Malek Anna Ekspert 03 września 2020
  Cześć Ireno, kredyt musi być udzielony w funtach, a taki oferuje tylko Bank Pekao S.A.
  DawidL Ekspert 24 września 2020
  Bank PKO SA ma niestety warunki i one sa prawie niewykonalne na dzien dzisiejszy. Ale zycze powodzenia.
  Malek Anna Ekspert 24 września 2020
  Cześć Dawid, mówisz o zapewnieniu wynagrodzenia na konto w Pekao czy może bank wprowadził ostatnio coś nowego? Podziel się proszę swoim doświadczeniem ;)
 • Ekspert 11 września 2020
  Witam serdecznie ! Pracuje w Szwecji a Zona w polsce ! Planujemy budowe Domu ,mamy dzialke I chcialbym zapytac czy otrzymalibysmy (lepiej )kredyt gotowkowy a jesli nie to czy hipoteczny sie nalezy
  Kocenda Ewelina Ekspert 30 września 2020
  Cześć, a jaka kwota kredytu Cię interesuje?
  Kö krzysiek Ekspert 17 września 2020
  Powiedzmy 300 tys
  Malek Anna Ekspert 22 września 2020
  Okej, to przy takiej kwocie zostaje Wam kredyt hipoteczny. Jeśli zarabiasz więcej niż żona, to kredyt może być udzielony w koronach szwedzkich. Taki ma w swojej ofercie Bank Pekao, więc tam warto zapytać. Szacunkowe parametry kredytu znajdziesz w naszej porównywarce: https://direct.money.pl/kredyty-hipoteczne
 • Angel Ekspert 23 września 2020
  Dzień dobry. Jak wygląda sytuacja osób pracujących w Szwajcarii? Czy jest szansa na kredyt hipoteczny Polsce?
  Malek Anna Ekspert 23 września 2020
  Cześć, niestety nie. Aktualnie żaden bank w Polsce nie udziela kredytów we frankach szwajcarskich.
 • Tom Ekspert 21 września 2020
  Pracuje w Szwecji i jestem zainteresowany kredytem hipotecznym w Polsce
  Malek Anna Ekspert 22 września 2020
  Cześć Tom, no to polecam Bank Pekao, bo on udziela kredytów w koronach szwedzkich. Parametry kredytu znajdziesz w naszej porównywarce: https://direct.money.pl/kredyty-hipoteczne
 • Magda Ekspert 21 września 2020
  Witam . Mam pytanie . Czy jest mozliwosc dostania kredytu jesli mój mąż pracuję na wlasnej działalnościa a ja za granica ?
  Malek Anna Ekspert 22 września 2020
  Cześć Magdo, a czy Twój mąż też pracuje za granicą? Napisz również proszę, w jakiej walucie zarabiasz.
 • Evona Ekspert 21 września 2020
  Witam, Mieszkam w Australii (waluta AUD) wraz z mezem (nie bedacym obywatelem Polski) checielibysmy zainwestowac w Polscu i kupic nieruchomosc. Ktory bank sfinansowalby nam kredyt?
  Malek Anna Ekspert 22 września 2020
  Cześć, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego kredyt musi być udzielony w walucie, w której zarabiasz. Niestety żaden bank w Polsce nie udziela kredytów w dolarach australijskich.
 • Ela Ekspert 16 września 2020
  Witam, mam dom w Polsce i mieszkanie w USA czy moge ubiegac sie o kredyt hipoteczny 189. 000 zl na 15 lat? Ile beda wynosic miesieczne oplaty ?
  Malek Anna Ekspert 17 września 2020
  Cześć Elu, a czy dysponujesz wkłasnym oraz masz stabilne dochody? Jeśli tak, to napisz proszę, w jakiej wysokości.
 • AREK Ekspert 14 września 2020
  witam. Pracuje w czechach czy jest jakis bank ktory udzieli kredytu hipotecznego w takiej walucie?
  Malek Anna Ekspert 17 września 2020
  Cześć Arku, niestety nie. Kredyt w koronach czeskich nie jest w Polsce dostępny.

Podobne artykuły