Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

 • 08 Kwi 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(9)
Zarabiasz za granicą? Sprawdź, gdzie warto pójść po kredyt hipoteczny w walucie obcej.
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

Czy dostanę kredyt hipoteczny w Polsce, pracując za granicą? Nad tym bardzo często zastanawiają się osoby, które wiążą swoją przyszłość z naszym krajem, ale aktualnie osiągają dochody zagraniczne. Dlatego zapytałam największe banki w Polsce, czy i na jakich warunkach można dostać kredyt na podstawie zarobków za granicą. Okazało się, że umożliwiają to tylko dwa banki, a jeden częściowo.

Dochody zagraniczne a kredyt hipoteczny w Polsce? Okazuje się, że jest to możliwe, ale tylko w trzech bankach. Kredyt na umowę zagraniczną wymaga więcej formalności niż w przypadku polskich pensji. Zapytałam więc u źródła, które banki akceptują dochody zagraniczne i gdzie można uzyskać kredyt hipoteczny.

Zastanawiasz się pewnie, po co osoby przebywające na emigracji, miałyby brać kredyt w Polsce? Chodzi o to, że zwykle banki kredytują nieruchomości, które znajdują się w kraju, w którym działają. Jeśli więc zarabiasz w euro, funtach czy dolarach, ale docelowo chcesz osiedlić się w Polsce, to poniżej znajdziesz propozycje kredytu hipotecznego dla Polaków, pracujących za granicą.

Dochód zagraniczny a kredyt hipoteczny

Zgodnie z Rekomendacją S, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny możesz dostać tylko w walucie, w której zarabiasz. Ma to na celu zapobiec sytuacji nagłej zmiany kursu walut i wzrostu raty. Spotkało to np. osoby, które zaciągnęły zobowiązania we frankach szwajcarskich.

Właśnie dlatego większość banków wycofała ze swojej oferty hipoteczne kredyty walutowe. Znalazłam jednak banki, które oferują kredyt hipoteczny dla osób zarabiających za granicą. Przyjrzyjmy się szczegółom!

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – Alior Bank

Alior Bank udziela kredytów indeksowanych do walut obcych – euro, dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Czym jest kredyt indeksowany? Umowę zawierasz w złotówkach, ale w momencie jej podpisania, wartość kredytu jest przeliczana na walutę obcą. Od banku musisz dostać tyle, aby starczyło ci na kupno nieruchomości. Jeśli jednak w międzyczasie kurs się zmieni, to może się okazać, że musisz spłacić więcej złotówek niż bank zakładał na początku.

W Alior Banku możesz więc wziąć kredyt hipoteczny, jeśli zarabiasz na umowie niemieckiej, ale także w innych krajach Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii czy USA.

Jakie warunki powinny spełnić osoby pracujące za granicą?

 • Musisz zarabiać w walucie indeksacji (EUR, GBP lub USD) – to musi być dominujący dochód, więc jeśli osoba, z którą chcesz przystąpić do kredytu zarabia w Polsce, ale mniej, to również możecie skorzystać z tej oferty.
 • Twój dochód powinien wynosić min. równowartość 5 tys. zł.
 • Nieruchomość, na którą chcesz wziąć kredyt musi znajdować się w Polsce.
 • Musisz być zameldowany w Polsce (pobyt stały lub czasowy).
 • Musisz mieć polskie obywatelstwo i zarabiać za granicą.

Możesz pożyczyć równowartość od 100 tys. zł do 3 mln zł na maksymalnie 30 lat. Jeśli chodzi o dokumenty do kredytu hipotecznego, to do banku powinieneś dostarczyć standardową dokumentację, tak jak przy kredycie złotówkowym, czyli dokumenty dochodowe i dotyczące nieruchomości. Wymagany wkład własny to min. 20 proc. wartości domu lub mieszkania.

Przetestuj nasz kalkulator zakupu nieruchomości >>

Praca za granicą a kredyt w Polsce – Bank Pekao S.A.

Bank Pekao SA udziela kredytów na podstawie zarobków za granicą aż w pięciu walutach: EUR, USD, NOK, SEK i GBP. Jeśli więc aktualnie pracujesz w kraju Unii Europejskiej, USA, Norwegii, Szwecji lub Wielkiej Brytanii, to będzie propozycja dla ciebie.

Zapytaj o kredyt hipoteczny dla zarabiających za granicą w Banku Pekao >>

Jedynym warunkiem, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w walucie obcej jest zarabianie w niej. Pozostałe warunki odnośnie nieruchomości i zdolności kredytowej są takie same jak u złotówkowych kredytobiorców.

Bank Pekao S.A. zaostrza jednak kryterium odnośnie wkładu własnego. Aby wziąć kredyt na maks. 15 lat, musisz wnieść do kredytu min. 30 proc. wartości nieruchomości, a gdy zdecydujesz się na dłuższy kredyt, to 40 proc.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny w walucie obcej możesz zaciągnąć w Banku Pekao na maks. 20 lat. Jednak w chwili spłaty ostatniej raty nie może mieć więcej niż 70 lat.

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą – Credit Agricole?

Co prawda, Credit Agricole udziela kredytów hipotecznych tylko w złotówkach, ale dopuszcza dochody zagraniczne. Będzie to dobra oferta dla osób, które chcą wziąć kredyt we dwójkę – jedna zarabia w Polsce, a druga za granicą. Bank narzuca jednak warunek, że dochody spoza naszego kraju nie mogą stanowić więcej niż 50 proc. dochodu kredytobiorców. Z założenia więc musicie zarabiać tyle samo albo osoba z polskimi zarobkami więcej.

Jest jeszcze kilka ograniczeń, co do twojej, zagranicznej pensji. Jeżeli masz polskie obywatelstwo, ale pracujesz poza Polską, to umowę na terenie UE musisz mieć zawartą na czas określony lub nieokreślony od min. 1,5 roku i na min. rok w przód.

Kredyt w bankach, które wymieniłam poniżej, to jedyna opcja dla pracujących za granicą, którzy chcą kupić dom czy mieszkanie w Polsce. Pamiętaj jednak, że kryteria udzielania takich zobowiązań są ostrzejsze niż przy złotówkowych. Wynika to z większego ryzyka, które bierze na siebie bank. Chcesz sprawdzić, czy dostaniesz kredyt na podstawie zarobków za granicą? Skorzystaj z naszej porównywarki i zapytaj bezpośrednio w banku.

Wybierz najtańszy kredyt hipoteczny >>

Dodano:
19 Lip 2019

Zaktualizowano:
08 Kwi 2020

9 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Bartex Ekspert 03 sierpnia 2020
  Witam czy pracuja w uk na ltd dostane kredyt hipoteczny i jaki jest minimalny okres posiadania konta w polskim banku
  Malek Anna Ekspert 05 sierpnia 2020
  Cześć Bartex ;) Tylko w Banku Pekao. Na konto w Polsce musi wpływać wynagrodzenie przez 6 miesięcy, a na rachunek w Pekao 3 miesiące.
 • ADAM Ekspert 05 sierpnia 2020
  Cześć , interesuje mnie kredyt hipoteczny na wykończenie domu, mój wkład to działka (130tys, ) oraz dom SSZ 190m2 (240tys), pracuję w UK i zarabiam w GBP, pracuje jako dyrektor we własnej firmie , mam 2 pracowników . Może mi ktoś doradzić czy i gdzie dostanę kredyt i czy jest wogóle szansa? Pozdrawiam
  Malek Anna Ekspert 05 sierpnia 2020
  Cześć Adam, w Polsce tylko w Banku Pekao. Jednak wcześniej przez 6 miesięcy musisz otrzymywać wynagrodzenie na polskie konto, a przez 3 miesiące w Banku Pekao. Trzeba mieć 30% wkładu własnego, jeśli bierzesz kredyty na maks 15 lat albo 40%, jeśli na więcej.
 • ewa Ekspert 02 sierpnia 2020
  Witam. Mam pytanie. Pracuję w Niemczech na umowę , na czas nieokreślony. W Polsce ,w PKO BP mam konto 2 w 1, czyli w złotówkach i euro - pensja wpływa mi na moje konto w Polsce Chciałabym wziąć kredyt na kupno mieszkania. Gdzie mogę się starać, który bank mi udzieli kredytu?
  Malek Anna Ekspert 03 sierpnia 2020
  Cześć Ewo, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt możesz wziąć tylko w euro. Takiego kredytu udziela Bank Pekao - tutaj znajdziesz więcej informacji: https://direct.money.pl/artykuly/porady/czy-bank-pekao-przestal-udzielac-kredytow-hipotecznych-walutowych.html
 • greg Ekspert 12 lipca 2020
  wie ktos czy cos sie ruszyło z kredytami ?
  Malek Anna Ekspert 14 lipca 2020
  Cześć greg ;) Pytasz o Bank Pekao S.A.? Wczoraj wysłałam do banku oficjalne zapytanie. Jak tylko otrzymam odpowiedź, to zaktualizuję artykuł ;)
  Daniel KT Ekspert 30 lipca 2020
  Dalej bez odpowiedzi Pani Aniu?
  Malek Anna Ekspert 31 lipca 2020
  A jest odpowiedź ;) Dzisiaj opublikuję artykuł na ten temat, więc śledź proszę nasz serwis. W skrócie - bank powiedział, że dalej udzielają kredytów walutowych, ale ostrożniej podchodzą do oceny dochodów zagranicznych.
 • Norbert Ekspert 29 lipca 2020
  Cześć, pracuję zdalnie dla frmy zagranicznej za granicą ale mam możliwość pracy z Polski, Czy mogę uzyskać kredyt hipoteczny jeśli nie posiadam konta bankoweg w Polsce?
  Malek Anna Ekspert 31 lipca 2020
  Cześć Norbert, a w jakiej walucie zarabiasz? Pamiętaj, że teraz kredyt hipoteczny można otrzymać tylko w walucie zarobków.
 • Tomek Ekspert 11 czerwca 2020
  Pko są nieudziela już kredytów walutowych
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Cześć, w artykule nie ma ani słowa o PKO BP. Jest informacja o Pekao SA. Wciąż według oficjalnych informacji udzielają kredytów walutowych. Coś się zmieniło? Jeśli tak, to daj proszę znać, skąd wiesz. Sprawdzimy i zaktualizujemy artykuł.
  Dan Ekspert 28 czerwca 2020
  Chwilowo zawiesila ta usługę z powodu Covid-19, ma byc przywrocona.
  Daria Ekspert 09 lipca 2020
  Witam wiadomo w jakim czasie zostana przywrócone kredyty w euro w oko SA?
  Dgjfy Ekspert 15 lipca 2020
  Dziś dzwoniłem potwierdzam
  Malek Anna Ekspert 16 lipca 2020
  Potwierdzasz, że kredyty walutowe wróciły czy że wciąż bank ich nie udziela? Ja wysłałam już prośbę o oficjalne stanowisko do banku i czekam na odpowiedź.
 • joana Ekspert 25 lipca 2020
  A czy można wziąć kredyt hipoteczny walutowy na zakup nieruchomości poza granicą Polski?
  Malek Anna Ekspert 27 lipca 2020
  Cześć, w polskim banku będzie to bardzo trudne. Banki raczej nie decydują się na finansowanie takich nieruchomości. W takiej sytuacji warto poszukać banku w kraju, w którym nieruchomość się znajduje.
 • Adamsow Ekspert 18 lipca 2020
  A co z osobami pracującymi w Szwajcarii? Czy jakiś bank udziela kredytu dla osób zarabiających w CHF?
  Malek Anna Ekspert 24 lipca 2020
  Cześć ;) Niestety nie. Po aferze z uwolnieniem kursu żaden bank w Polsce nie ma teraz takiego kredytu w ofercie.
 • Łukasz Ekspert 17 lipca 2020
  Dzień dobry, a co w przypadku jeśli pracuję w Polsce na DG (jestem konstruktorem), ale moimi klientami są w 90% Anglicy? KPiR prowadzę w złotówkach. Faktury wystawiam w funtach. Przelew otrzymuję w funtach, robię przewalutowanie a następnie złotówki wysyłam na swoje konto firmowe.
  Malek Anna Ekspert 24 lipca 2020
  Cześć Łukasz, walutą Twoich zarobków są funty, więc kredyt możesz otrzymać w funtach.

Podobne artykuły