Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

  • 19 Lip 2019
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zarabiasz za granicą? Sprawdź, gdzie warto pójść po kredyt hipoteczny w walucie obcej.
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

Czy dostanę kredyt hipoteczny w Polsce, pracując za granicą? Nad tym bardzo często zastanawiają się osoby, które wiążą swoją przyszłość z naszym krajem, ale aktualnie osiągają dochody zagraniczne. Dlatego zapytałam największe banki w Polsce, czy i na jakich warunkach można dostać kredyt na podstawie zarobków za granicą. Okazało się, że umożliwiają to tylko dwa banki, a jeden częściowo.

Dochody zagraniczne a kredyt hipoteczny w Polsce? Okazuje się, że jest to możliwe, ale tylko w trzech bankach. Kredyt na umowę zagraniczną wymaga więcej formalności niż w przypadku polskich pensji. Zapytałam więc u źródła, które banki akceptują dochody zagraniczne i gdzie można uzyskać kredyt hipoteczny.

Zastanawiasz się pewnie, po co osoby przebywające na emigracji, miałyby brać kredyt w Polsce? Chodzi o to, że zwykle banki kredytują nieruchomości, które znajdują się w kraju, w którym działają. Jeśli więc zarabiasz w euro, funtach czy dolarach, ale docelowo chcesz osiedlić się w Polsce, to poniżej znajdziesz propozycje kredytu hipotecznego dla Polaków, pracujących za granicą.

Dochód zagraniczny a kredyt hipoteczny

Zgodnie z Rekomendacją S, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny możesz dostać tylko w walucie, w której zarabiasz. Ma to na celu zapobiec sytuacji nagłej zmiany kursu walut i wzrostu raty. Spotkało to np. osoby, które zaciągnęły zobowiązania we frankach szwajcarskich.

Właśnie dlatego większość banków wycofała ze swojej oferty hipoteczne kredyty walutowe. Znalazłam jednak banki, które oferują kredyt hipoteczny dla osób zarabiających za granicą. Przyjrzyjmy się szczegółom!

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – Alior Bank

Alior Bank udziela kredytów indeksowanych do walut obcych – euro, dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Czym jest kredyt indeksowany? Umowę zawierasz w złotówkach, ale w momencie jej podpisania, wartość kredytu jest przeliczana na walutę obcą. Od banku musisz dostać tyle, aby starczyło ci na kupno nieruchomości. Jeśli jednak w międzyczasie kurs się zmieni, to może się okazać, że musisz spłacić więcej złotówek niż bank zakładał na początku.

W Alior Banku możesz więc wziąć kredyt hipoteczny, jeśli zarabiasz na umowie niemieckiej, ale także w innych krajach Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii czy USA.

Jakie warunki powinny spełnić osoby pracujące za granicą?

  • Musisz zarabiać w walucie indeksacji (EUR, GBP lub USD) – to musi być dominujący dochód, więc jeśli osoba, z którą chcesz przystąpić do kredytu zarabia w Polsce, ale mniej, to również możecie skorzystać z tej oferty.
  • Twój dochód powinien wynosić min. równowartość 5 tys. zł.
  • Nieruchomość, na którą chcesz wziąć kredyt musi znajdować się w Polsce.
  • Musisz być zameldowany w Polsce (pobyt stały lub czasowy).
  • Musisz mieć polskie obywatelstwo i zarabiać za granicą.

Możesz pożyczyć równowartość od 100 tys. zł do 3 mln zł na maksymalnie 30 lat. Jeśli chodzi o dokumenty do kredytu hipotecznego, to do banku powinieneś dostarczyć standardową dokumentację, tak jak przy kredycie złotówkowym, czyli dokumenty dochodowe i dotyczące nieruchomości. Wymagany wkład własny to min. 20 proc. wartości domu lub mieszkania.

Przetestuj nasz kalkulator zakupu nieruchomości >>

Praca za granicą a kredyt w Polsce – Bank Pekao S.A.

Bank Pekao SA udziela kredytów na podstawie zarobków za granicą aż w pięciu walutach: EUR, USD, NOK, SEK i GBP. Jeśli więc aktualnie pracujesz w kraju Unii Europejskiej, USA, Norwegii, Szwecji lub Wielkiej Brytanii, to będzie propozycja dla ciebie.

Zapytaj o kredyt hipoteczny dla zarabiających za granicą w Banku Pekao >>

Jedynym warunkiem, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w walucie obcej jest zarabianie w niej. Pozostałe warunki odnośnie nieruchomości i zdolności kredytowej są takie same jak u złotówkowych kredytobiorców.

Bank Pekao S.A. zaostrza jednak kryterium odnośnie wkładu własnego. Aby wziąć kredyt na maks. 15 lat, musisz wnieść do kredytu min. 30 proc. wartości nieruchomości, a gdy zdecydujesz się na dłuższy kredyt, to 40 proc.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny w walucie obcej możesz zaciągnąć w Banku Pekao na maks. 20 lat. Jednak w chwili spłaty ostatniej raty nie może mieć więcej niż 70 lat.

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą – Credit Agricole?

Co prawda, Credit Agricole udziela kredytów hipotecznych tylko w złotówkach, ale dopuszcza dochody zagraniczne. Będzie to dobra oferta dla osób, które chcą wziąć kredyt we dwójkę – jedna zarabia w Polsce, a druga za granicą. Bank narzuca jednak warunek, że dochody spoza naszego kraju nie mogą stanowić więcej niż 50 proc. dochodu kredytobiorców. Z założenia więc musicie zarabiać tyle samo albo osoba z polskimi zarobkami więcej.

Jest jeszcze kilka ograniczeń, co do twojej, zagranicznej pensji. Jeżeli masz polskie obywatelstwo, ale pracujesz poza Polską, to umowę na terenie UE musisz mieć zawartą na czas określony lub nieokreślony od min. 1,5 roku i na min. rok w przód.

Kredyt w bankach, które wymieniłam poniżej, to jedyna opcja dla pracujących za granicą, którzy chcą kupić dom czy mieszkanie w Polsce. Pamiętaj jednak, że kryteria udzielania takich zobowiązań są ostrzejsze niż przy złotówkowych. Wynika to z większego ryzyka, które bierze na siebie bank. Chcesz sprawdzić, czy dostaniesz kredyt na podstawie zarobków za granicą? Skorzystaj z naszej porównywarki i zapytaj bezpośrednio w banku.

Wybierz najtańszy kredyt hipoteczny >>

Podobne artykuły