Kredyt na motocykl. Jak sfinansować motor krok po kroku?

  • 08 Sie 2023 | 00:00
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zakup ścigacza, choppera czy nawet skutera to spory wydatek. Fani dwóch kółek mogą jednak skorzystać z wielu opcji sfinansowania wymarzonego pojazdu. Mogą bowiem zaciągnąć kredyt na motocykl, wziąć motor w leasing, albo po prostu kupić motocykl na raty bezpośrednio u sprzedawcy. Sprawdź, na czym polegają te opcje finansowania i z której warto skorzystać.
Kredyt na motocykl. Jak sfinansować motor krok po kroku?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Raty to czasem to jedyna opcja, żeby sfinansować marzenie o posiadaniu jednośladu. W tym celu możesz sprawdzić po prostu ranking kredytów gotówkowych i wybrać najlepszą ofertę takiego kredytu umożliwiającego zdobycie środków na dowolny cel. Alternatywą może być jednak celowy kredyt na motocykl, który udzielany jest w podobny sposób jak kredyt samochodowy. Który kredyt na motor będzie najlepszą opcją?

Kredyt na motocykl – czym jest?

Kredyt na motocykl to ogólne pojęcie różnych form kredytowania, dzięki którym możesz sfinansować zakup tego typu pojazdu. Rodzaj kredytowania uzależniony jest od oferty banku lub firmy pożyczkowej. Raty na motocykl spłaca się co miesiąc, a ich wysokość zależna jest od czasu trwania kredytowania oraz warunków umowy.

Najłatwiej jest sfinansować nowy motocykl na raty. Kredyt na używany pojazd tego typu rzadziej pojawia się w ofercie banku. Zawsze jednak możesz wziąć kredyt gotówkowy, który da się wykorzystać na dowolny cel. Aby dowiedzieć się, która oferta jest najbardziej konkurencyjna pod względem ekonomicznym, najlepiej wykorzystać kalkulator kredytów.

Jaki kredyt będzie najlepszy na motocykl?

Jeśli zastanawiasz się, jak sfinansować zakup motocykla, do wyboru masz wiele rozwiązań i znajdziesz je w każdym banku. Co prawda, nie każdy bank ma w ofercie specjalny kredyt na motocykl, ale za to umożliwia zakup pojazdu przy pomocy innego produktu. Obecnie możesz sięgnąć po następujące możliwości sfinansowania motocykla.

  • Kredyt gotówkowy lub pożyczka – w przypadku standardowego kredytu nie musisz przedstawiać celu, na jaki chcesz przeznaczyć pożyczone pieniądze, a kwota może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Kredyt samochodowy – niektóre banki nie mają w swojej ofercie oddzielnej oferty na zakup motocykla, ale za to pozwalają sfinansować jego nabycie kredytem samochodowym. Nazwa kredytu nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, gdyż działa on dokładnie w ten sam sposób, co kredyt motocyklowy.
  • Kredyt na motor – wiele instytucji zdecydowało się wprowadzić oddzielny produkt kredytowy, z którego środki można przeznaczyć na zakup motoru, skutera czy quada.

Jaki kredyt na motocykl będzie najlepszy? Kredyty celowe są zazwyczaj tańsze, jednak wymagają dopełnienia większego zakresu formalności. Jeśli więc wybierzesz dedykowany kredyt na motocykl, będziesz musiał m.in. wykupić konkretne ubezpieczenie, a także ustanowić zabezpieczenie kredytu na pojeździe. Spodziewaj się także, że bank może stawiać Ci pewne warunki co do wieku motocykla. Kredyt gotówkowy otrzymasz łatwiej, bo bank będzie interesował się głównie Twoją zdolnością kredytową, natomiast nie będzie ingerował w to, na co przeznaczysz pożyczone środki.

Dowiedz się więcej: Czy warto wziąć kredyt na samochód? Poznaj zalety, wady i warunki

Gdzie dostaniesz kredyt na motocykl i jakie warunki będziesz musiał spełnić?

Finansowanie motocykla oferuje dzisiaj niemal każdy bank, jednak poszczególne instytucje proponują nieco inne formy kredytowania takiego pojazdu. Oferty różnią się także wieloma warunkami np. dopuszczalną kwotą zobowiązania, okresem spłaty, czy też kosztami.

Ten ostatni parametr jest szczególnie ważny, ponieważ decyduje o wysokości rat i przede wszystkim odsetek, które powiększą koszt zakupu pojazdu. Pod tym kątem warto więc wybrać najtańszą ofertę i pomocny jest w tym specjalny kalkulator kredytu na motocykl, który wylicza takie koszty i raty w poszczególnych bankach.

Poniżej dowiesz się, gdzie dostaniesz kredyt na motocykl – ranking najlepszych ofert takich produktów przedstawiamy w tabeli wraz z najważniejszymi ich warunkami.

Bank

Rodzaj kredytu

Dopuszczalna kwota kredytu

Okres spłaty

Oproce.

Maksymalny wiek pojazdu

Zabezpieczenie kredytu

Santander Consumer Bank

Kredyt na motocykl (celowy)

Brak limitu

Do 72 miesięcy dla motocykli i quadów

 Do 36 miesięcy dla motorowerów i skuterów

Zmienne 10,99%

7 lat w momencie spłaty ostatniej raty

Zabezpieczeniem kredytu jest przewłaszczenie pojazdu (z wpisem w dowodzie rejestracyjnym) i cesja praw z polisy AC

BNP Paribas

Kredyt samochodowy na zakup motocykla

Do 500 000 zł

Do 120 miesięcy

Stałe 13,70%

20 lat w momencie spłaty ostatnie raty

Zabezpieczeniem kredytu jest cesja z praw z polisy AC

Inbank

Kredyt samochodowy na zakup motocykla

Od 4000 do 70 000 zł

Od 4 do 84 miesięcy

Stałe 13,49%

Brak limitu

Brak

Alior Bank

Kredyt gotówkowy / pożyczka internetowa

Od 500 do 150 000 zł

Do 10 lat

Stałe 11,9%

Brak limitu

Wymagane ubezpieczenie na wypadek utraty pracy i NNW dla kwot powyżej 70 000 zł

Citi Handlowy

Pożyczka gotówkowa

Od 1000 do 150 000 zł

Do 96 miesięcy

Zmienne 9,99%

Brak limitu

Brak

PKO BP

Pożyczka gotówkowa

Od 1500 do 300 000 zł

Od 2 do 24 miesięcy

 Zmienne 9,39%

Brak limitu

Brak

Pekao

Pożyczka gotówkowa

Od 1000 do 250 000 zł

Od 12 do 120 miesięcy

Zmienne 11,89%

Brak limitu

Brak

Warto też wiedzieć, że wiele salonów z jednośladami oferuje sprzedaż motocykli na raty. Instytucjami finansującymi takie zakupy ratalne są m.in. Alior Bank, Santander Consumer Bank, Credit Agricole, BNP Paribas i Inbank. Formalności związane z zaciągnięciem zobowiązania w takim przypadku załatwia się bezpośrednio u sprzedawcy.

W każdym przypadku, aby dostać kredyt na motocykl, musisz spełnić określone warunki. Najważniejszym z nich jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank przed udzieleniem finansowania przeanalizuje więc Twoje zarobki, a także sprawdzi, czy nie masz zaległości w spłacie innych zobowiązań. Trudno więc będzie otrzymać kredyt na motocykl bez BIK.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt celowy, określone warunki będzie musiał spełnić także kupowany motor. Podstawowym kryterium branym pod uwagę w przypadku takiego kredytu jest data produkcji pojazdu. Maksymalny wiek, jaki może osiągnąć motocykl, jest indywidualnie ustalany przez bank, dlatego w jednej instytucji może wynieść np. 7 lat, a w innej 10 lat. Warto zweryfikować tę informację jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania.

Pamiętaj też, że celowy kredyt na motocykl wymaga zabezpieczenia. Zazwyczaj jest to przewłaszczenie pojazdu (z wpisem w dowodzie rejestracyjnym) oraz cesja praw z polisy AC z możliwością odstępstwa. Takie formy zabezpieczeń nie są zbyt kosztowne, ale wymagają dodatkowych formalności. Jeśli chcesz ich uniknąć, rozważ standardowy kredyt gotówkowy.

Dowiedz się więcej: Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt na motocykl?

Chcąc zaciągnąć kredyt na motocykl, należy przede wszystkim wypełnić wniosek kredytowy na formularzu bankowym, ale też dostarczyć pewne dokumenty. Ich zakres zależy od rodzaju kredytu oraz konkretnych wymagań danego banku.

Do kredytu gotówkowego na motocykl wymagane są najczęściej następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • dokument potwierdzający źródło i wysokość dochodów – może być to np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, czy też wyciąg z konta z odnotowanymi wpływami wynagrodzenia lub emerytury.

Do kredytu samochodowego lub celowego kredytu na motocykl banki wymagają, aby dostarczyć dodatkowo:

  • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu,
  • umowę kupna-sprzedaży motoru używanego lub fakturę od dilera.

W przypadku kupowania motocykla na raty u dilera lub w komisie istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej procedury zaciągnięcia zobowiązania. Jeśli bowiem kwota kredytu jest niska (np. do około 20 tys. zł), do jego otrzymania wystarczy dowód osobisty oraz proste oświadczenie o dochodach.

Leasing czy kredyt na motocykl? Która opcja jest korzystniejsza?

Zamiast zaciągać kredyt na motocykl, pojazd możesz wziąć w leasing. Propozycja tego typu wbrew pozorom nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców. Coraz więcej instytucji decyduje się udzielić leasingu również osobom prywatnym.

Na czym polega leasing motocykla? Założenie jest takie, że użytkujesz motocykl przez czas określony w umowie w zamian za uiszczanie rat określonej wysokości. Po upływie czasu trwania umowy możesz zdecydować się na wykupienie pojazdu po atrakcyjnej cenie, ale nie musisz tego robić. Zamiast zakupu możesz też bowiem zdecydować się na podpisanie kolejnej umowy leasingowej na nowszy model. To jedna z przewag leasingu nad kredytem.

Biorąc motor na raty w ramach leasingu, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Podczas płacenia rat właścicielem pojazdu będzie leasingodawca i to on może określić sposób serwisowania, a nawet wprowadzić limit przejechanych kilometrów. Ze względów podatkowych leasing wybierany jest głównie przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.

Czy leasing motocykla się opłaca bardziej niż kredyt na motocykl? Jego zalety to:

  • uproszczona procedura,
  • obniżona ilość formalności,
  • możliwość zastosowania odliczeń (w przypadku przedsiębiorców),
  • brak konieczności posiadania zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii kredytowej.

Czy warto zdecydować się na kredyt na motocykl?

Ostatnie pytanie o kredyt na motocykl: czy warto się na niego zdecydować? Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, kredyt na motocykl może być korzystną opcją na sfinansowanie marzenia o posiadaniu jednośladu. Chociaż wiąże się z dodatkowymi kosztami, odpowiednio rozłożony na raty nie będzie aż takim obciążeniem dla domowego budżetu.

Pamiętaj jednak, że zanim kupisz motocykl na raty, warto porównać oferty kredytowania w różnych instytucjach. Z naszego zestawienia wynika na przykład, że wbrew pozorom zwykły kredyt gotówkowy bywa tańszy od tego celowego i wymaga mniejszych formalności. Korzystne może być również kupienie motocykla na raty bezpośrednio u dilera lub w komisie.

Analizując sposoby na sfinansowanie motocykla, zastanów się również nad tym, która opcja będzie korzystniejsza: leasing czy kredyt na motocykl? Tutaj musisz pamiętać, że ten pierwszy wymaga zwykle wkładu własnego i wiąże się z szeregiem ograniczeń w zakresie użytkowania pojazdu.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, upewnij się również, że stać Cię na to, żeby spłacić motocykl na raty.

Data publikacji:
08 Sie 2023

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły