Stopy procentowe znowu w dół

  • 09 Kwi 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wczorajsza decyzja o ponownym obniżeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na początku zaskoczyła, ale po dłuższej analizie – można było się spodziewać takiego kroku. Obniżka stóp procentowych to jeden z elementów walki z kryzysem. Tańszy pieniądz wpłynie niestety na niższe zyski z lokat, ale za to kredyt gotówkowy czy hipoteczny będzie jeszcze tańszy.
Stopy procentowe znowu w dół

Zgodnie z wczorajszą decyzja Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe NBP wynoszą aktualnie:

  • referencyjna (główna) – 0,50%,
  • lombardowa 1%,
  • depozytowa – 0%,
  • redyskonta weksli – 0,55%
  • dyskontowa weksli – 0,60%.

Wszystkie stopy zostały obniżone o 0,5 punktu procentowego w porównaniu do stanu z 17 marca 2020 r., czyli ostatniej obniżki. Przypomnijmy, że wcześniej, przez ponad 5 lat stopy były utrzymywane na takim samym poziomie.

Najtańszy kredyt hipoteczny – teraz jest ten czas

Co prawda obniżenie stóp procentowych nie wpłynie w dużej mierze na wysokość Twojej raty kredytu gotówkowego, ponieważ większość tych produktów jest oprocentowana stałą stawką, zapisaną w umowie. Bank musi to zaktualizować, ale nie dzieje się to automatycznie. Wyjątkiem mogą być kredyty gotówkowe, udzielane na kilka lat, które są oprocentowane zmienną stawką. Sprawdź więc, jaki zapis znajduje się w Twojej umowie kredytowej.

Tańszy pieniądz będzie miał natomiast w dużej mierze wpływ na nowo udzielane kredyty gotówkowe. Maksymalne oprocentowanie wynosi teraz 8%, a nie 9%, jak jeszcze przed trzema tygodniami, ani 10% jak przez ostatnie 5 lat.

Dlaczego? Maksymalne oprocentowanie kredytów zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego zależy od głównej (referencyjnej stopy procentowej) i liczy się ją według następującego wzoru:

Maksymalne odsetki od kredytu

2 x (stopa referencyjna 0,5% + stała stawka 3,5%) = 8%

Prawo nie reguluje maksymalnej prowizji, więc tutaj banki mają dowolność. Może zdarzyć się tak, że gdy będą zmuszone obniżyć oprocentowanie, to podwyższą prowizję. Dlatego, jeśli interesuje Cię kredyt gotówkowy. Ranking pozwoli znaleźć Ci aktualnie najtańszą ofertę. My porównujemy oferty po ogólnych kosztach, a nie po samej stawce oprocentowania.

Kredyt gotówkowy online? Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert!

Kredyt hipoteczny – niższa może być już Twoja kolejna rata

Obniżenie stóp procentowych wpłynie również na koszty kredytu hipotecznego. Z tym, że na niższą ratę mogą liczyć nawet kredytobiorcy, którzy korzystają już z takiego finansowania. Dlaczego?

Prawie wszystkie kredyty hipoteczne w Polsce są oparte na oprocentowaniu zmiennym. Oznacza to, że na jego stawkę składa się WIBOR (na który wpływają stopy procentowe) oraz stała marża banku.

Jeśli masz kredyt hipoteczny o oprocentowaniu zmiennym, to w zależności od zaciągniętej kwoty oraz okresu spłaty, możesz już od najbliższej raty zaoszczędzić od 30 do ponad 100 zł.

Jeżeli pracujesz w branży, na którą koronawirus drastycznie nie wpłynął, a masz w planach  kupno mieszkania, domu albo jego budowę, to teraz możesz liczyć na naprawdę tani kredyt hipoteczny.

Czy masz szansę na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci to wyliczyć >>

Pamiętaj tylko, że banki aktualnie bardzo wnikliwie oceniają sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Dużo mniejsze szanse na kredyt mają teraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, pracujące na umowę cywilnoprawną albo nawet na etat, ale w ryzykownej branży (np. w turystyce, gastronomii, produkcji części samochodowych).

Zobacz, kto jeszcze nie ma teraz szans na kredyt >>

Najlepsza lokata? Marne szanse, aby taką znaleźć

Jeśli banki zostały zmuszone do tego, aby mniej zarabiać na kredytach, to naturalną konsekwencją tego jest fakt, że będą płaciły mniej klientom za utrzymywanie oszczędności na lokacie bankowej.

Lokata to bezpieczne miejsce do utrzymywania kapitału, bowiem Twoje pieniądze w banku do równowartości 100 tys. euro chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ale jeśli szukasz opłacalnej oferty, to jedynym wyjściem jest polowanie na promocje.

Aktualnie banki na lokacie na nowe środki albo dla nowych klientów oferują nawet 3-4%. Są to jednak krótkoterminowe depozyty na 3-6 miesięcy.

Wciąż jeszcze nie wiemy, jakie ostatecznie będą skutki epidemii. Można się więc spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje się na obniżenie stóp. Będziemy to śledzić i na bieżąco aktualizować informacje.

Dodano:
09 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły