Jak działa giełda?

  • 09 Cze 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Co powinien wiedzieć początkujący inwestor?
Jak działa giełda?

Chcesz zacząć inwestować, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Pewnie wiesz, że grając na giełdzie, możesz osiągnąć wysokie zyski, ale... równie dużo stracić. Odkryję przed tobą podstawowe zasady działania giełdy, przedstawię najważniejsze rady dla początkującego gracza i powiem ci jak zacząć przygodę z inwestowaniem.

Gra na giełdzie wiąże się z ryzykiem. Powiem nawet więcej. Jest to jedno z najbardziej ryzykownych miejsce, w którym możesz ulokować swój kapitał. Masz jednak pewność, że nie stracisz więcej niż zainwestowałeś. Jeśli jednak podejdziesz do tego rozsądnie, nie powinieneś mieć większych problemów, a nawet zyskasz frajdę z obserwowania tego, co dzieje się na świecie, nie tylko finansowym. Bo pewnie wiesz, że na ceny akcji polskich spółek, mogą mieć wpływ wybory prezydenckie w USA, struktura demograficzna na świecie, jak i lipcowa susza w województwie kujawsko-pomorskim.

Czym jest giełda?

Giełda to właściwie wirtualny rynek, gdzie spotykają się ludzie, którzy chcą kupić i sprzedać papiery wartościowe. Są to głównie akcje, ale handluje się także np. obligacjami, instrumentami pochodnymi, certyfikatami inwestycyjnymi. Ze względu na postęp technologiczny handlować akcjami możesz gdziekolwiek jesteś, jeśli tylko posiadasz: komputer z dostępem do internetu, rachunek maklerski i określoną sumę pieniędzy.

Ale zaraz, zaraz... Jako aspirujący inwestor słyszałeś, że istnieje coś takiego jak Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Niestety, zmartwię cię. Nie można tam pójść z zamiarem kupna akcji. Można tylko pozwiedzać i zobaczyć słynny dzwon i figurę byka. Wyobrażasz sobie kolejki, które by się tam ustawiały, gdyby wszyscy inwestorzy nagle przyszli handlować akcjami? Właśnie dlatego wszystkie transakcje są zawierane on-line.

Dlaczego gra na giełdzie jest ryzykowna?

Wcześniej wspomniałam, że inwestycja w akcje jest bardzo ryzykowna. Owszem można dużo zarobić, ale w przypadku drobnych, początkujących inwestorów rzadko się to zdarza. Oczywiście nie przekreślam faktu, że właśnie tobie dopisze szczęście debiutanta i na grze na giełdzie zgarniesz fortunę. Ale przejdźmy do rzeczy. Z czego wynika to ryzyko?

Akcje spółki kupujesz za własne pieniądze. Robiąc to, przewidujesz, że ceny tych akcji będą rosły, a w przyszłości sprzedasz je drożej i zarobisz. A co jeśli będzie odwrotnie? Ceny akcji spadną i nikt nie będzie chciał ich od Ciebie kupić? Albo zjawi się ktoś, chętny zapłacić za nie ułamek ceny? Wtedy nikt nie odda ci utraconych pieniędzy. Musisz mieć tego świadomość. Wszystko jasne? Przejdźmy do zleceń.

Jak kupujący i sprzedający mają się spotkać?

Kiedy chcesz dokonać zakupu lub sprzedaży papieru wartościowego, to wtedy składasz zlecenie. Jak to wygląda? Najpierw musisz założyć sobie rachunek maklerski w domu maklerskim. Może to zrobić każda pełnoletnia osoba. Dostaniesz dostęp do systemu transakcyjnego, gdzie będziesz mógł złożyć zlecenie. Będziesz musiał wpisać tam: nazwę spółki, liczbę akcji, limit ceny, datę sesji i datę ważności zlecenia.

Wszystkie zlecenia, dotyczące akcji danej spółki wpadają do jednego arkusza. Umownie to nazywając, oferty kupna znajdują się po jednej stronie, a oferty sprzedaży po drugiej. Wszystkie zlecenia można oglądać w programach przekazujących stan notowań.

Jak dochodzi do finalizacji zlecenia?

Wszystkie oferty trafiają do „worka” i gdy odnajdzie się kupujący i sprzedający, którzy są skłonni wymienić akcje po tej samej cenie, to wtedy dochodzi do transakcji. Pamiętaj, że ty jako inwestor składasz zlecenie w swoim domu maklerskim, a dopiero maklerzy kierują twoją ofertę do obrotu. Spełniają także inną funkcję. Są animatorami rynku.

Jeśli kiedykolwiek, nawet w filmie, widziałeś, jak wygląda tablica notowań, to wiesz, że wartości zmieniają się na niej w ułamku sekundy. Nie wszystkie zlecenia pochodzą od inwestorów. Na podstawie umowy z Giełdą Papierów Wartościowych lub emitentami akcji domy maklerskie są zobowiązane do składania stale różnych zleceń kupna i sprzedaży. Dzięki temu transakcje finalizowane są częściej. Po prostu częściej obie strony łączą się w pary.

A skąd się bierze cena akcji?
Jest ona wyliczana na podstawie ofert kupna i sprzedaży. Giełda działa na prawach rynku. Jeżeli jest dużo chętnych do kupna, czyli rośnie popyt, to inwestorzy muszą kupić akcje drożej, co przekłada się na to, że cena rośnie. Analogicznie, gdy popyt spada, to sprzedający muszą zbywać akcje taniej. Warto wiedzieć, że na nastroje inwestorów wpływa naprawdę wiele czynników: od decyzji politycznych, sygnałów ekonomicznych, przez panującą modę aż po sytuację spółek czy ruchy inwestorów wiodących, które często się naśladuje.

Kiedy kupować, a kiedy sprzedawać akcje?

Naczelna zasada to oczywiście: kupić jak najtaniej i sprzedać jak najdrożej. Ceny akcji układają się w trendy (wzrostowy, spadkowy lub boczny). Sztuką jest więc przewidzieć, kiedy trend się odwróci. Najkorzystniej jest kupić pod koniec trendu spadkowego (wtedy cena jest najniższa), a sprzedać pod koniec trendu wzrostowego (wtedy cena jest najwyższa).

Jak działa giełda?

O czym powinien pamiętać początkujący inwestor? - 5 rad

Doświadczeni inwestorzy warunkują swoje ruchy na giełdzie analizą techniczną lub fundamentalną. Ty jako początkujący gracz powinieneś po prostu pamiętać o kilku zasadach, które nie pozwolą ci utopić kapitału:

  1. Trend is your friend – obserwuj, co się dzieje na rynku i nie graj przeciwko niemu. Raczej nie opłaca się kupowanie akcji spadkowych spółek, gdy na inne jest trwały trend wzrostowy.
  2. Korzystaj ze zleceń „stop loss”- kiedy będziesz chciał sprzedać akcje, ustal cenę, poniżej której nie chcesz zejść, by zbyt wiele nie stracić.
  3. Nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności na giełdzie. Nie ryzykuj, że stracisz pieniądze swojego życia. Na początku zainwestuj sumę, bez której będziesz w stanie żyć, nawet gdy w całości ją stracisz.
  4. Przećwicz inwestowanie wirtualnie. Zanim będziesz grał prawdziwymi pieniędzmi, potrenuj inwestowanie on-line
  5. Wybieraj spółki duże, stabilne i płynne. Kiedy zaczynasz, postaw na duże spółki, których akcje będziesz mógł potem łatwo sprzedać. Spada też ryzyko, że dany podmiot upadnie.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam Ci podstawy inwestowania na giełdzie. Zanim jednak zaczniesz, to zapoznaj się z naszymi pomysłami na ulokowanie kapitału:

Jak zainwestować 10 tys. zł?

Jak zainwestować 20 tys. zł?

Jak zainwestować 50 tys. zł?

A zanim zaczniesz najlepiej poproś o radę doradcę inwestycyjnego lub znajomego, który ma doświadczenie w tej tematyce.

Dodano:
24 Mar 2017

Zaktualizowano:
09 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły