Jakie warunki musi spełnić firma, aby uzyskać kredyt dla spółki z o.o.?

  • 16 Sie 2022 | 00:00
  • 10 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredytobiorcą może zostać zarówno osoba prywatna, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorca. Kredyty dostępne są dla osób prowadzących różne rodzaje działalności, w tym również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wziąć kredyt na spółkę z o.o. i jak wygląda procedura udzielania takiego zobowiązania? Dlaczego warto wziąć kredyt dla spółki z o.o.?
Jakie warunki musi spełnić firma, aby uzyskać kredyt dla spółki z o.o.?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Spółka z o.o. to jeden z typów spółek kapitałowych, w ramach których można prowadzić szeroko rozumianą działalność w Polsce. Osoby prowadzące taką spółkę, podobnie jak i inni przedsiębiorcy, mogą wziąć kredyt w banku. Nie będzie to jednak zwykły kredyt dla osób fizycznych ani na firmę, lecz specjalny kredyt dla spółki z o.o. Pozyskane w ramach takiego finansowania pieniądze przeznaczyć można na sfinansowanie planowanych inwestycji czy opłacenie bieżącej działalności firmy. Przydadzą się one również w przypadku chwilowej utraty płynności finansowej.

Kto może starać się o kredyt na spółkę z o.o.: jej wspólnicy, czy może taka spółka jest traktowana jako podmiot, który może występować w roli kredytobiorcy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kredyt dla spółki z o.o. – czym się cechuje?

Kredyt dla spółek z o.o. należy traktować tak samo, jak kredyty dla firm. Zalicza się on do grupy zobowiązań dla przedsiębiorców, dlatego spółka musi mieć źródło dochodów w postaci prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy, w tym wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mogą skorzystać z różnych kredytów dla firm, w tym z:

  • kredytu gotówkowego,
  • kredytu obrotowego,
  • kredytu odnawialnego w rachunku firmowym,
  • kredytu inwestycyjnego.

Z założenia kredyt dla spółki z o.o. przeznaczyć można np. na utrzymanie płynności finansowej czy sfinansowanie zakupów firmowych, w tym zakup surowców i towarów niezbędnych do prowadzenia działalności. Dokładny wykaz celów, na jakie można przeznaczyć kredyt na spółkę, zwykle znajduje się w opisie takiego produktu lub przedstawić go może przedstawiciel banku.

O tym, kto musi wyrazić zgodę na kredyt dla spółki z o.o., decyduje przede wszystkim wysokość pożyczki. Jeśli jej kwota nie przekracza połowy kapitału zakładowego, to wystarczy zgoda samego prezesa. W przeciwnym razie na zadłużenie będzie musiała zgodzić się formalnie Rada Nadzorcza Spółki.

Kredyt dla spółki z o.o. – kto może się o niego starać?

O kredyty dla spółek z o.o. co do zasady starają się ich wspólnicy, choć klientem odpowiedzialnym za zobowiązanie zawsze jest sama spółka. Aby mogła uzyskać takie finansowanie, musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania. Natomiast w razie ubiegania się o kredyt dla spółki z o.o. najczęściej trzeba uzyskać zgodę wszystkich członków jej zarządu lub wspólników oraz rady nadzorczej, jeśli została powołana.

Zdarza się przy tym, że przy niskich kwotach kredytu, np. gotówkowego, bez zabezpieczenia, nieprzekraczających połowy kapitału zakładowego spółki, decyzję o ubieganiu się o zobowiązanie może podjąć niezależnie prezes zarządu.

Nie wszystkie spółki z o.o. traktowane są dokładnie tak samo przy wnioskowaniu o kredyty bankowe. O tym, czy decyzja banku będzie pozytywna, decydować mogą branża i sposób rozliczania się z fiskusem.

Niewykluczone, że pomimo braku ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki bank rozpatrujący wniosek o kredyt takiego podmiotu będzie badał również zdolność kredytową jej udziałowców. Przy wysokim zadłużeniu wspólników może więc uznać, że udzielenie zobowiązania takiej spółce z o.o. będzie stanowczo zbyt ryzykowne.

Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o kredyt dla spółki z o.o.?

Jeśli spółka z o.o. chce skutecznie zaciągnąć kredyt w banku, musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim składa wniosek, a szanse na jego pozytywne rozpatrzenie będzie mieć zaś wówczas, gdy:

  • wykaże uzyskiwanie wysokich obrotów;
  • nie ma wysokich strat z prowadzonej działalności gospodarczej;
  • nie zalega z opłacaniem składek w ZUS-ie oraz podatków w urzędzie skarbowym;
  • ma dobrą historię kredytowania;
  • przedstawi wystarczające, solidne zabezpieczenie spłaty kredytu;
  • ma odpowiedni staż działalności.

Spółka z o.o. a zdolność kredytowa – jak to wygląda? Dla banku kredytującego klienta, zarówno prywatnego, jak i spółkę prowadzącą działalność gospodarczą, bardzo ważne jest, aby taki podmiot miał odpowiednio wysoką zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązania łącznie z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami.

Spółka z o.o. musi wykazać podczas starania się o kredyt w banku, że ma nie tylko wysokie obroty, ale jednocześnie nie notuje wysokich strat, rzędu kilku procent i więcej. Przyjmuje się, że jeśli strata w przychodzie jest większa niż 5 proc., to najprawdopodobniej kredyt dla spółki będzie niemożliwy. Nie może ona zalegać z bieżącymi opłatami i być wpisana jako nierzetelny dłużnik do baz danych BIK-u czy biur informacji gospodarczych.

Zdarza się, że przy nie najlepszych parametrach działalności spółka z o.o. nadal ma szanse na uzyskanie kredytu bankowego, ale po przedstawieniu odpowiednich zabezpieczeń spłaty. Może też wówczas liczyć na udzielenie kredytu w wyższej kwocie.

Właściwie spółka z o.o. nie może spodziewać się uzyskania kredytu na otwarcie działalności gospodarczej czy na pokrycie kapitału zakładowego w banku, jeśli dopiero co została zarejestrowana. W większości instytucji kredytujących wymagane jest prowadzenie nieprzerwanie działalności przez minimum 12 miesięcy. Termin ten liczony jest od chwili rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym lub od chwili odwieszenia działalności, jeśli uprzednio została ona zawieszona.

Kredyt dla nowej spółki z o.o.

Mówiąc wprost, dopiero co zarejestrowana spółka z o.o. może mieć spory problem z uzyskaniem kredytu na otwarcie działalności gospodarczej. Wszystko dlatego, że bank przed wydaniem decyzji kredytowej ocenia zdolność kredytową spółki z o.o. do zaciągnięcia kredytu. Nietrudno się domyślić, że nowo otwarta spółka takiej zdolności najzwyczajniej w świecie nie ma. Kredyty dla spółek udzielane są firmom mającym duże szanse na przetrwanie, a co za tym idzie, także spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Aby uzyskać kredyt dla spółki z o.o. na start, trzeba prowadzić działalność nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy – taki warunek stawia większość banków. W praktyce znaczy to tyle, że jeśli firma zostanie zawieszona, następnie odwieszona, a jej działalność wznowiona i w okres 12 miesięcy będzie się wliczać okres zawieszenia, to kredyt dla nowej spółki z o.o. nie będzie możliwy. Banki okres 12 miesięcy liczą bowiem od ponownego startu działalności firmy, a nie od chwili wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jaki kredyt może zaciągnąć spółka z o.o.?

Jakie zobowiązanie może zostać udzielone spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Najpopularniejszy jest kredyt firmowy dla spółki z o.o., przeznaczony na inwestycje i na pokrycie bieżących zobowiązań. Rodzajów dostępnych kredytów dla spółek z o.o. jest jednak znacznie więcej, a najważniejsze z nich pokrótce zostały omówione poniżej.

Kredyt hipoteczny dla spółki z o.o.

Czy możliwe jest udzielenie kredytu hipotecznego dla spółki z o.o.? Tak, choć nie można utożsamiać go z zobowiązaniem dla osoby fizycznej. Nie będzie to z pewnością klasyczny kredyt mieszkaniowy.

Można zaciągnąć kredyt hipoteczny na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, z solidnym zabezpieczeniem hipotecznym, ale trzeba mieć świadomość, że w razie niespłacenia zobowiązania z majątku samej spółki windykowany będzie on do wysokości kapitału zakładowego.

Kredyt inwestycyjny dla spółki z o.o

Często stosowanym rodzajem zobowiązania na wysoką kwotę jest kredyt inwestycyjny dla spółki z o.o. Może on być tak samo skutecznie zabezpieczony na nieruchomości, ale można też zabezpieczyć go w inny sposób.

Na ogół udzielany jest w wysokiej kwocie, choć ostateczna jej wysokość wynikać będzie z oceny stanu finansowego spółki. Do uzyskania kredytu inwestycyjnego dla spółki z o.o. niezbędne jest dołączenie do wniosku biznesplanu, wraz ze wskazaniem celu kredytowania czy planu finansowego.

Kredyt obrotowy dla spółki z o.o.

Popularnym sposobem finansowania spółek z o.o. z zewnętrznych źródeł jest kredyt firmowy w formie zobowiązania obrotowego. Kredyt obrotowy dla spółki z o.o. udzielany jest w celu pokrycia kosztów zakupów firmowych i zaopatrzenia firmy w towary lub surowce, które są niezbędne do jej działalności. Jest elementem finansowania krótkoterminowego.

Kredyt obrotowy oferowany jest najczęściej z okresem spłaty od 1 do 3 lat, z możliwością późniejszego przedłużenia na kolejny okres, o ile sytuacja finansowa spółki nie zmieni się na gorsze. Uzyskanie kredytu obrotowego dla spółki z o.o. uzależnione jest od zdolności kredytowej, natomiast wysokość zobowiązania od obrotów, jakie generuje spółka i jakie jest w stanie udokumentować.

Do tego bardzo ważne są koszty ponoszone przez nią podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Kredyt gotówkowy dla spółki z o.o.

Dostępny jest także kredyt gotówkowy dla spółki z o.o., który można wykorzystać w dowolny sposób. Przed udzieleniem takiego kredytu bank sprawdzi jej zdolność kredytową i historię kredytowania. Bardzo ważne jest w tym przypadku to, czy może się ona pochwalić ugruntowaną pozycją rynkową, w parze, z którą powinna iść stabilność finansowa.

Najczęściej nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego dla spółki z o.o. na start. Trudno o uzyskanie bankowego kredytu od pierwszego dnia działalności gospodarczej, zwłaszcza że wtedy firma nie jest w stanie przedstawić wiarygodnych informacji o swoich finansach, a bank nie wie, czego będzie mógł się po niej spodziewać.

Więcej informacji: Gdzie dostać kredyt dla nowych firm i czy da się go otrzymać dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy?

Czy dostępny jest kredyt dla spółki z o.o. online?

Niektórzy zastanawiają się pewnie, czy da się zaciągnąć kredyt dla spółki przez internet. Okazuje się, że taki produkt jest dostępny, ale zwykle nie dla wszystkich i ma ograniczoną wysokość.

O kredyt dla spółki z o.o online najczęściej mogą starać się klienci posiadający rachunek bankowy w danej instytucji. Przy wnioskowaniu przez internet liczba formalności z tym związanych jest mniejsza, ale kwota finansowania dla spółki z o.o. też jest niższa.

Czasami jest tak, że sam wniosek o kredyt na spółkę z o.o. można złożyć bez wychodzenia z domu z poziomu bankowości internetowej, ale pozostałe formalności trzeba dopełnić osobiście w oddziale banku. Taki kredyt zwykle udzielany jest więc na standardowych warunkach jak ten pozyskiwany od początku do końca stacjonarnie.

Zabezpieczenie kredytu dla spółki z o.o

Jeśli bank udziela wysokiego kredytu dla spółki z o.o., może okazać się, że konieczne będzie ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia spłaty. Najczęściej banki akceptują zabezpieczenia w postaci:

Takie zabezpieczenia pozwalają na zwiększenie wiarygodności spółki starającej się o kredyt i jej wspólników oraz na uzyskanie wyższej kwoty zobowiązania.

Zabezpieczenie przedstawione przy kredytowaniu powoduje, że można zaciągnąć szybki kredyt dla spółki z o.o. Pojawia się pytanie, czy kredyt dla spółki z o.o. bez zabezpieczenia jest zatem możliwy? Jak się okazuje, zabezpieczenie nie jest wymagane przy każdym zobowiązaniu, które spółka chciałaby zaciągnąć.

Może ona starać się o kredyt w wysokości od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu bez konieczności zabezpieczania go. W przypadku wysokich zobowiązań, na kilka milionów złotych, zazwyczaj będzie to jednak obowiązkowe. Bank nie będzie chciał ryzykować udzielenia kredytu w tak wysokiej kwocie bez zabezpieczenia.

Czy prezes spółki z o.o. jest sprawdzany w BIK? Zdarza się, że wspólnicy spółki z o.o. mają negatywną historię w BIK-u lub są wpisani do baz danych dłużników, co automatycznie powoduje, że mają problemy z dalszym kredytowaniem, również, jeśli chodzi o chęć zaciągnięcia zobowiązania na spółkę z o.o.

Jeśli i ona ma długi wpisane do BIK-u, właściwie pozbawia to możliwości wzięcia na nią kredytu. Bez baz czy BIK-u bank nie udzieli kredytu, spółka może wówczas spróbować zaciągnąć pożyczkę dla spółki z o.o. w firmie pożyczkowej.

Korzyści płynące z zaciągnięcia kredytu dla spółki z o.o.

Spółka może mieć potrzebę zaciągnięcia szybko kredytu na potrzeby pokrycia kosztów nabycia towarów i półproduktów, niezbędnych do zachowania ciągłości produkcji. Pomoże w tym kredyt obrotowy dla nowej spółki z o.o., istniejącej nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy. Oczywiście chcąc dostać taki kredyt, trzeba spełnić określone przez bank warunki, w tym przede wszystkim wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

Do zalet takiego zobowiązania należy zaliczyć łatwość zaciągnięcia, dobre warunki oferty oraz możliwość przedłużenia okresu spłaty np. o kolejny rok. Środki z takiego kredytu najczęściej można przeznaczyć na dowolny cel i nie trzeba się z tego tłumaczyć przed bankiem. Wielu klientów może nawet liczyć na kredyt dla spółki z o.o. online, najczęściej udzielany w tym samym banku, w którym spółka ma swoje konto firmowe.

Zobacz także: Kredyt gotówkowy na ryczałcie. Jakie są obecnie szanse na jego uzyskanie?

Data publikacji:
16 Sie 2022

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły