Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt dla firm?

 • 07 Lis 2019
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(2)
Rozwój firmy wymaga ciągłych inwestycji. Na to niestety potrzeba pieniędzy. Co zrobić, gdy brakuje ich w Twojej firmie? Dobrym rozwiązaniem jest kredyt dla firm. W bankach znajdziesz bogatą ofertę przygotowaną specjalnie z myślą o przedsiębiorcach. Sprawdź, jak wybrać najlepsze finansowanie dla swojego biznesu.
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt dla firm?

Przeglądając oferty banków w poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla swojej firmy, możesz wybrać m.in. kredyt gotówkowy - na dowolny cel, kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy, bądź finansowanie w formie odnawialnego limitu kredytowego. Jaki kredyt dla firm będzie najlepszy? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Prowadzisz firmę? Dowiedz się, czym jest biała lista podatników VAT.

Kredyt dla firm - rodzaje

Masz firmę i potrzebujesz pieniędzy? Jest kilka produktów, z których możesz skorzystać. W ofercie banków znajdziesz zarówno wsparcie dla swojego początkującego biznesu, czyli kredyt dla nowych firm, jaki i kredyt dla firm bez zaświadczeń, jeśli chcesz pożyczyć środki bez zbędnych formalności.

Poznaj rodzaje kredytów dla firm i zdecyduj, który będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Kredyt gotówkowy dla firm

Firmowy kredyt gotówkowy to jeden z najszybszych i najprostszych kredytów, gdyż nie wymaga określenia celu, na jaki zostanie przeznaczony. Warto z niego skorzystać, gdy jednorazowo potrzebujesz większego zastrzyku pieniędzy, a następnie planujesz spłacać zadłużenie przez określony czas w niewielkich ratach.

Jeśli zdecydujesz się na tego typu finansowanie, zachęcam Cię do tego, żebyś wcześniej dobrze przygotował się do wnioskowania o kredyt gotówkowy. Rankingi i inne przydatne publikacje dotyczące firmowych finansów znajdziesz w naszej specjalnej zakładce dla przedsiębiorców.

Kredyt inwestycyjny dla firm

Kredyt inwestycyjny dla firm to z kolei taki rodzaj kredytowania, który pomoże Ci sfinansować dalszy rozwój firmy. Dzięki niemu zrealizujesz planowaną inwestycję. Środki będziesz mógł przeznaczyć na zakup nowego sprzętu, maszyn, zatrudnienia większej ilości pracowników czy modernizację siedziby firmy.

Musisz też wiedzieć, że większość banków nie będzie skłonna sfinansować całej inwestycji i potrzebny będzie w takim przypadku wkład własny.

Kredyt obrotowy dla firm

Gdy potrzebne będą Ci środki finansowe na bieżącą działalność tzn. zakup towarów, materiałów do produkcji oraz surowców, możesz wybrać kredyt obrotowy dla firm. Jest to idealne rozwiązanie dla firm aktywnie działających na rynku. Ten kredyt jest relatywnie łatwo uzyskać, a jego otrzymanie nie wiąże się z koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów. W zależności od banku dostępny jest on w formie kredytu obrotowego ratalnego lub odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym.

Na odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym otrzymasz gotówkę w ramach ustalonego limitu kredytowego, którą będziesz mógł przeznaczyć na pokrycie aktualnych zobowiązań. Jest to rodzaj kredytu odnawialnego, gdyż spłata daje możliwość ponownego korzystania z pieniędzy banku. Dużą zaletą jest to, że odsetki pobierane są od faktycznej wykorzystanej kwoty. Jeśli więc debet nie zostaje wykorzystany, nie ponosisz kosztów odsetkowych.

W przypadku kredytu obrotowego ratalnego, z każda ratą spłacasz kapitał jak i odsetki. Taki kredyt może stanowić dobre uzupełnienie środków finansowych, którymi dysponuje firma. Kwota na jaką udzielany jest kredyt obrotowy dla firm różni się w poszczególnych bankach, a zależy od obrotów i wpływów firmy. Okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego. Cała procedura jest dość łatwa. Obecnie wiele banków umożliwia złożenie wniosku nawet drogą elektroniczną, co oszczędza Twój czas i pieniądze.

Bank odmówił Ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego.

Koszty kredytu dla firm

Niezależnie, jaki kredyt dla firm wybierzesz, musisz przeanalizować jego koszt.

Na pewno istotne będzie dla Ciebie oprocentowanie kredytu, na które składa się stawka WIBOR oraz marża, która ustalana jest indywidualnie i podlega negocjacji. Bank określa marżę w oparciu o bieżącą sytuację wnioskodawcy. W przypadku firm także niezwykle ważna jest zdolność kredytowa i historia spłat dotychczasowych zobowiązań.

Podczas analizy ofert zwróć szczególną uwagę także na opłaty stałe i jednorazowe. Poza porównaniem oprocentowania musisz wiedzieć, czy bank przewiduje dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, przyznanie kredytu lub rozpatrzenie wniosku. Ta ostatnia opłata jest o tyle istotna, że dobrze jest wiedzieć, czy Twoja firma poniesie dodatkowy koszt nawet w sytuacji, gdy ostateczna decyzja kredytowa będzie odmowna.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić jest karencja w spłacie zadłużenia, która przyda się w trudnych momentach dla firmy. Warunki proponowane przez bank zależą od sytuacji finansowej firmy, jej stażu lub branży. Warto zatem zweryfikować, co dokładnie ma wpływ na ofertę.

Kredyt zależy od Twojej zdolności kredytowej. Sprawdź, jak BIG pomaga przedsiębiorcom.

Forma zabezpieczenia kredytu dla firm

Przy niższych kredytach, do kilkudziesięciu tysięcy złotych, masz możliwość wyboru kredytu zabezpieczonego, bądź niezabezpieczonego. Wybierając kredyt dla firm zabezpieczony, możesz zazwyczaj liczyć na wyższą kwotę oraz dłuższy okres spłaty.

Kredyt dla firm niezabezpieczony może wydłużyć proces kredytowy, gdyż bank będzie chciał przeanalizować dokładnie historię finansową Twoje firmy. Zdarza się, że banki udzielają tego typu kredytów, ale najczęściej w przypadku przedsiębiorców, którzy długo i bezproblemowo współpracują z danym bankiem.

Co może być zabezpieczeniem kredytu dla firm? Banki są w tym zakresie elastyczne, ale najczęściej występujące to:

 • majątkowe: blokada środków na rachunku, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, kaucja, zastawa
 • osobiste: gwarancja bankowa, poręczenie wekslowe, cesja wierzytelności, pełnomocnictwo do dysponowania środkami na firmowych rachunkach bankowych.

Niewiele banków posiada w swojej ofercie kredyt dla nowych firm, który będzie niezabezpieczony. Zwykle zabezpieczeniem w takich przypadkach jest po prostu nieruchomość.

Jak wybrać kredyt dla firm?

Jak pokazują opisane formy finasowania dla firm, przedsiębiorcy mają duże możliwości w zależności od tego, na co chcą przeznaczyć pieniądze. Banki prześcigają się w prezentowaniu nowych ofert dlatego właściciel biznesu stoi przed nie lada wyzwaniem, aby dokonać mądrego i korzystnego wyboru. Na poszukiwanie idealnego rozwiązania warto poświęcić trochę czasu, szczegółowo przeanalizować produkty dostępne na rynku i wybrać najbardziej dopasowaną do Twojej aktualnej sytuacji biznesowej i budżetowej.

Porównaj oferty i znajdź kredyt dla swojej firmy >>

Dodano:
07 Lis 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Dagmara Sudoł Ekspert 30 października 2019
  Cześć Jan, a co jest dla Ciebie najważniejsze przy wyborze konta firmowego i jakie warunki spodobały Ci się w Getin Banku?
 • Jan Bladosz Ekspert 30 października 2019
  w Getinie bardzo dobre warunki dla otwarcia konta na firmę, polecam

Podobne artykuły