Zerowy PIT dla młodych już od sierpnia. Co warto wiedzieć?

  • 18 Lip 2019
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź, ile zarobisz więcej w związku z nowymi przepisami podatkowymi dla pracowników do 26. roku życia.
Zerowy PIT dla młodych już od sierpnia. Co warto wiedzieć?

Zerowy PIT, czyli ulga podatkowa dla pracowników do 26. roku wchodzi w życie z początkiem sierpnia. Nowe przepisy zakładają, że młodzi podatnicy, których roczne przychody nie przekroczą 85 tys. zł, nie zapłacą podatku dochodowego. W ich portfelach zostanie nawet do kilku tysięcy oszczędności w ciągu roku. Sprawdź, co warto wiedzieć o PIT dla młodych i jak skorzystać ze zwolnienia.

To już pewnie. Nowy projekt rządu „Bez PIT dla młodych” zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Zakłada on, że zarobki pracowników do 26. roku życia będą zwolnione z podatku. Dzięki temu ponad 2 mln młodych będzie zarabiało więcej. Warto jednak zaznaczyć, że przepisy obejmą tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Młodzi, którzy prowadzą swoja działalność czy pracują na umowę o dzieło, nie mogą liczyć na uniknięcie podatku.

Przeczytaj, dlaczego musimy płacić podatki państwu.

Ulga podatkowa dla młodych – co oznacza?

Zwolnienie z podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia ma celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Oznacza to, że ich miesięczne wynagrodzenie będzie wyższe, a to z kolei ma ich zachęcić do podejmowania legalnej pracy w Polsce i zdobywania doświadczenia.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podatkowymi dochód osoby młodej niezależnie od liczby zawartych umów w danym roku podatkowym, jeśli nie przekroczy kwoty 85 528 zł, będzie całkowicie zwolniony z podatku.

Jeśli podatnik zarobi więcej, to dopiero od nadwyżki będziesz musiał zapłacić podatek do urzędu skarbowego zgodnie z obowiązującą stawką, czyli 32 proc.

Ministerstwo Finansów przygotowało krótki film, który obrazuje nowe rozwiązanie.


Źródło: Materiał przygotowany i opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Ulga podatkowa dla młodych, czyli dla kogo?

Planowane zmiany w podatkach dotyczą osób, które nie ukończyły 26 lat oraz uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Oznacza to, że są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Z nowej ulgi nie skorzystają natomiast młodzi, którzy uzyskują dochody m.in. z: umowy o dzieło czy własnej działalności gospodarczej. Również osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnione z podatku dochodowego.

Prowadzisz firmę? Sprawdź, najważniejsze zmiany w podatkach dla firm w 2019 r.

Od kiedy zwolnienie z PIT dla młodych?

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego została już podpisana przez prezydenta, a przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r.

Należy jednak wiedzieć, że dochód, który podatnik uzyskał do tego czasu, podlega opodatkowaniu na starych zasadach, a limit przychodu zwolnionego z podatku za 2019 rok został zmniejszony do 35 636,67 zł (proporcjonalnie do okresu, którego dotyczy).

Zerowy PIT – jak skorzystać?

Jeżeli chcesz, żeby twój pracodawca już od sierpnia nie pobierał zaliczek na PIT, musisz złożyć oświadczenie. Jeśli tego nie zrobisz, to zwrot z tytułu ulgi otrzymasz dopiero po rozliczeniu podatku za 2019 rok.

Od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie już uwzględniana automatycznie przy obliczaniu zaliczek na podatek przez pracodawcę. W związku z tym nie będzie konieczne składanie żadnych wniosków przez podatnika.

PIT dla młodych – o ile wzrośnie wynagrodzenie?

Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki zwolnieniu z podatku PIT osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, uda się im zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy w ciągu roku.

Żeby dobrze zobrazować, o ile wzrośnie wynagrodzenie podatnika do 26. roku życia, najlepiej sprawdzić to na przykładzie.

Sprawdź, o ile zmieni się wynagrodzenie po uwzględnieniu zerowego podatku dla młodych

Przyjmijmy, że osoba w wieku 24 lat pracuje na umowę o pracę i zarabia 2 500 zł brutto. Oznacza to, że otrzymuje do ręki 1 808,10 zł. Od sierpnia, jeżeli złoży oświadczenie u pracodawcy jego wynagrodzenie wzrośnie o 155 zł, czyli zarobi 1 963,10 zł. Do końca 2019 roku zyska natomiast 775 zł.

Przez cały przyszły rok będzie to już zysk w wysokości 1 860 zł. Zmiana „bez PIT dla młodych” spowoduje, że otrzyma równowartość dodatkowego wynagrodzenia.

Zysk bez PIT dla młodych będzie tym większy, im wyższa będzie pensja pracownika. Należy jednak pamiętać o rocznym limicie (85 528 zł), który pozwoli uniknąć zapłaty podatku.

Inne, przykładowe wyliczenia dla trzech wariantów wynagrodzenia prezentuje tabela.

Wynagrodzenie miesięczneZysk miesięcznyZysk roczny
2250 zł
minimalne wynagrodzenie za pracę 2019 r.
133 zł 1 592 zł
4765 zł
przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 r.
355 zł 4 261 zł
7127,33 zł
wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 zł
564 zł 6 768 zł

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.

Wynagrodzenie bez podatku, a co ze składkami ZUS i NFZ?

Zerowy PIT dla młodych nie zwalnia z zapłaty składek na rzecz ZUS czy chorobowej do NFZ. Dotyczy to oczywiście pracowników do 26. roku życia, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Pamiętaj, że pracownicy na umowie zlecenie opłacają jedynie obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składki nie będą też podlegać odliczeniu w PIT.

Z perspektywy podatników każda zmiana, która wpływa na wzrost ich wynagrodzenia, jest dobra. Sam pomysł ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. A jakie jest Twoje zdanie? Daj znać w komentarzu.

Podobne artykuły