Zerowy PIT dla młodych już od sierpnia. Co warto wiedzieć?

  • 02 Mar 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zerowy PIT, czyli ulga podatkowa dla pracowników do 26 lat weszła w życie z początkiem sierpnia 2019 r. Nowe przepisy zakładają, że młodzi podatnicy, których roczne przychody nie przekroczą kwoty ponad 85 000 zł, nie zapłacą podatku dochodowego. W ich portfelach zostanie nawet do kilku tysięcy oszczędności w ciągu roku. Co warto wiedzieć o PIT dla młodych i jak go rozliczyć? W jakich sytuacjach przysługuje młodym zwrot podatku i do kiedy go otrzymają? Wyjaśniam.
Zerowy PIT dla młodych już od sierpnia. Co warto wiedzieć?

Przepisy w ramach programu „Bez PIT dla młodych” obowiązują od 1 sierpnia 2019 r. Zgodnie z nimi zarobki pracowników do 26. roku życia są zwolnione z podatku. Dzięki temu już teraz ponad 2 mln młodych zarabia więcej. Warto jednak zaznaczyć, że nowe regulacje podatkowe obejmują tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Młodzi, którzy prowadzą swoja działalność lub pracują na umowę o dzieło, nie unikną zapłaty podatku. Sprawdź, jak w takiej sytuacji rozliczyć PIT.

Przeczytaj także, dlaczego musimy płacić podatki państwu.

Ulga podatkowa dla młodych – co oznacza?

Zwolnienie z podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia ma celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Oznacza to, że ich miesięczne wynagrodzenie jest wyższe, a to z kolei ma ich zachęcić do podejmowania legalnej pracy w Polsce i zdobywania doświadczenia.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podatkowymi dochód osoby młodej niezależnie od liczby zawartych umów w danym roku podatkowym, jeśli nie przekroczy kwoty 85 528 zł, będzie całkowicie zwolniony z podatku. Obowiązuje wtedy tzw. zerowy PIT.

Jeśli podatnik zarobi więcej, to dopiero od nadwyżki będziesz musiał zapłacić podatek do urzędu skarbowego zgodnie z obowiązującą stawką, czyli 32%.

Ministerstwo Finansów przygotowało krótki film, który obrazuje nowe rozwiązanie.

Źródło: Materiał przygotowany i opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Ulga podatkowa dla młodych, czyli dla kogo?

Wprowadzone zmiany w podatkach dotyczą osób, które nie ukończyły 26 lat oraz uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Oznacza to, że są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Z nowej ulgi nie skorzystają natomiast młodzi, którzy uzyskują dochody m.in. z: umowy o dzieło czy własnej działalności gospodarczej. Również osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnione z podatku dochodowego PIT.

Prowadzisz firmę? Sprawdź, najważniejsze zmiany w podatkach dla firm.

Od kiedy zwolnienie z PIT dla młodych?

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego została podpisana przez prezydenta, a przepisy obowiązują od 1 sierpnia 2019 r.

Należy jednak wiedzieć, że dochód, który podatnik uzyskał do tego czasu, podlega opodatkowaniu na starych zasadach, a limit przychodu zwolnionego z podatku za 2019 r. został zmniejszony do 35 636,67 zł (proporcjonalnie do okresu, którego dotyczy).

Zerowy PIT – jak rozliczyć?

Jeśli po 1 sierpnia 2019 r. złożyłeś u swojego pracodawcy oświadczenie, żeby ten nie pobierał zaliczek na podatek PIT, to nie otrzymasz już ponownie zwrotu. Gdy tego nie zrobiłeś, to nadpłacony podatek otrzymasz na konto młodzieżowe po rozliczeniu PIT za 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. ulga jest już uwzględniana automatycznie przy obliczaniu zaliczek na podatek przez pracodawcę. W związku z tym obecnie nie musisz składać żadnych dodatkowych wniosków u pracodawcy.

Zerowy PIT w 2019 roku nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia się z fiskusem, gdy

  • dochód uzyskany był przez Ciebie przed wejściem w życie ustawy (1 sierpień 2019 r.) lub po ukończeniu 26. roku życia,
  • dochód uzyskiwany był przez Ciebie także z innego tytułu, który nie podlega zwolnieniu w ramach programu "Bez PIT dla młodych",
  • pracodawca nie uwzględnił oświadczenia i odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy.

W powyższych sytuacjach PIT za 2019 r. należy rozliczyć do 30 kwietnia 2019 r. Zrobisz to w trzech prostych krokach. Ministerstwo Finansów potwierdza, że podatnicy do 26. roku życia, którzy uzyskali przychody całkowicie zwolnione z podatku, nie muszą składać zeznania podatkowego PIT.

PIT dla młodych – ile więcej zarobisz?

Dzięki zwolnieniu z podatku PIT osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, uda się im zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy w ciągu roku.

Żeby dobrze zobrazować, o ile wzrosło wynagrodzenie podatnika do 26. roku życia, najlepiej sprawdzić to na przykładzie.

Sprawdź, o ile zmieniło się wynagrodzenie po uwzględnieniu zerowego podatku dla młodych

Przyjmijmy, że osoba w wieku 24 lat pracuje na umowę o pracę i zarabia 2 500 zł brutto. Oznacza to, że otrzymywała do ręki 1 808,10 zł. Od sierpnia, jeżeli złożyła oświadczenie u pracodawcy jej wynagrodzenie wzrosło o 155 zł, czyli zarobiła 1 963,10 zł. Do końca 2019 roku zyskała natomiast 775 zł.

Przez cały 2020 r. będzie to już zysk w wysokości 1 860 zł. Zmiana „bez PIT dla młodych” spowodowała, że otrzyma równowartość dodatkowego wynagrodzenia..

Zysk bez PIT dla młodych będzie tym większy, im wyższa będzie pensja pracownika. Należy jednak pamiętać o rocznym limicie (85 528 zł), który pozwoli uniknąć zapłaty podatku.

Inne, przykładowe wyliczenia dla trzech wariantów wynagrodzenia prezentuje tabela.

Wynagrodzenie miesięczne Zysk miesięczny Zysk roczny
2250 zł
minimalne wynagrodzenie za pracę 2019 r.
133 zł 1 592 zł
4765 zł
przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 r.
355 zł 4 261 zł
7127,33 zł
wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 zł
564 zł 6 768 zł

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.

Wynagrodzenie bez podatku, a co ze składkami ZUS i NFZ?

Zerowy PIT dla młodych nie zwalnia z zapłaty składek na rzecz ZUS czy chorobowej do NFZ. Dotyczy to oczywiście pracowników do 26. roku życia, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Pamiętaj, że pracownicy na umowie zlecenie opłacają jedynie obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składki nie będą też podlegać odliczeniu w PIT.

Z perspektywy podatników każda zmiana, która wpływa na wzrost ich wynagrodzenia, jest dobra. Sam pomysł ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. A jakie jest Twoje zdanie? Daj znać w komentarzu.

Podobne artykuły