Zerowy PIT dla młodych już od sierpnia. Co warto wiedzieć?

 • 30 Mar 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(121)
Zerowy PIT, czyli ulga podatkowa dla pracowników do 26 lat weszła w życie z początkiem sierpnia 2019 r. Nowe przepisy zakładają, że młodzi podatnicy, których roczne przychody nie przekroczą kwoty ponad 85 000 zł, nie zapłacą podatku dochodowego. W ich portfelach zostanie nawet do kilku tysięcy oszczędności w ciągu roku. Co warto wiedzieć o PIT dla młodych i jak go rozliczyć? W jakich sytuacjach przysługuje młodym zwrot podatku i do kiedy go otrzymają? Wyjaśniam.
Zerowy PIT dla młodych już od sierpnia. Co warto wiedzieć?

Przepisy w ramach programu „Bez PIT dla młodych” obowiązują od 1 sierpnia 2019 r. Zgodnie z nimi zarobki pracowników do 26. roku życia są zwolnione z podatku. Dzięki temu już teraz ponad 2 mln młodych zarabia więcej. Warto jednak zaznaczyć, że nowe regulacje podatkowe obejmują tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Młodzi, którzy prowadzą swoja działalność lub pracują na umowę o dzieło, nie unikną zapłaty podatku. Sprawdź, jak w takiej sytuacji rozliczyć PIT.

Przeczytaj także, dlaczego musimy płacić podatki państwu.

Ulga podatkowa dla młodych – co oznacza?

Zwolnienie z podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia ma celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Oznacza to, że ich miesięczne wynagrodzenie jest wyższe, a to z kolei ma ich zachęcić do podejmowania legalnej pracy w Polsce i zdobywania doświadczenia.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podatkowymi dochód osoby młodej niezależnie od liczby zawartych umów w danym roku podatkowym, jeśli nie przekroczy kwoty 85 528 zł, będzie całkowicie zwolniony z podatku. Obowiązuje wtedy tzw. zerowy PIT.

Jeśli podatnik zarobi więcej, to dopiero od nadwyżki będziesz musiał zapłacić podatek do urzędu skarbowego zgodnie z obowiązującą stawką, czyli 32%.

Ministerstwo Finansów przygotowało krótki film, który obrazuje nowe rozwiązanie.

Źródło: Materiał przygotowany i opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Ulga podatkowa dla młodych, czyli dla kogo?

Wprowadzone zmiany w podatkach dotyczą osób, które nie ukończyły 26 lat oraz uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Oznacza to, że są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Z nowej ulgi nie skorzystają natomiast młodzi, którzy uzyskują dochody m.in. z: umowy o dzieło czy własnej działalności gospodarczej. Również osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnione z podatku dochodowego PIT.

Prowadzisz firmę? Sprawdź, najważniejsze zmiany w podatkach dla firm.

Od kiedy zwolnienie z PIT dla młodych?

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego została podpisana przez prezydenta, a przepisy obowiązują od 1 sierpnia 2019 r.

Należy jednak wiedzieć, że dochód, który podatnik uzyskał do tego czasu, podlega opodatkowaniu na starych zasadach, a limit przychodu zwolnionego z podatku za 2019 r. został zmniejszony do 35 636,67 zł (proporcjonalnie do okresu, którego dotyczy).

Zerowy PIT – jak rozliczyć?

Jeśli po 1 sierpnia 2019 r. złożyłeś u swojego pracodawcy oświadczenie, żeby ten nie pobierał zaliczek na podatek PIT, to nie otrzymasz już ponownie zwrotu. Gdy tego nie zrobiłeś, to nadpłacony podatek otrzymasz na konto młodzieżowe po rozliczeniu PIT za 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. ulga jest już uwzględniana automatycznie przy obliczaniu zaliczek na podatek przez pracodawcę. W związku z tym obecnie nie musisz składać żadnych dodatkowych wniosków u pracodawcy.

Zerowy PIT w 2019 roku nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia się z fiskusem, gdy

 • dochód uzyskany był przez Ciebie przed wejściem w życie ustawy (1 sierpień 2019 r.) lub po ukończeniu 26. roku życia,
 • dochód uzyskiwany był przez Ciebie także z innego tytułu, który nie podlega zwolnieniu w ramach programu "Bez PIT dla młodych",
 • pracodawca nie uwzględnił oświadczenia i odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy.

W powyższych sytuacjach PIT za 2019 r. należy rozliczyć do 30 kwietnia 2019 r. Zrobisz to w trzech prostych krokach. Ministerstwo Finansów potwierdza, że podatnicy do 26. roku życia, którzy uzyskali przychody całkowicie zwolnione z podatku, nie muszą składać zeznania podatkowego PIT.

PIT dla młodych – ile więcej zarobisz?

Dzięki zwolnieniu z podatku PIT osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, uda się im zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy w ciągu roku.

Żeby dobrze zobrazować, o ile wzrosło wynagrodzenie podatnika do 26. roku życia, najlepiej sprawdzić to na przykładzie.

Sprawdź, o ile zmieniło się wynagrodzenie po uwzględnieniu zerowego podatku dla młodych

Przyjmijmy, że osoba w wieku 24 lat pracuje na umowę o pracę i zarabia 2 500 zł brutto. Oznacza to, że otrzymywała do ręki 1 808,10 zł. Od sierpnia, jeżeli złożyła oświadczenie u pracodawcy jej wynagrodzenie wzrosło o 155 zł, czyli zarobiła 1 963,10 zł. Do końca 2019 roku zyskała natomiast 775 zł.

Przez cały 2020 r. będzie to już zysk w wysokości 1 860 zł. Zmiana „bez PIT dla młodych” spowodowała, że otrzyma równowartość dodatkowego wynagrodzenia..

Zysk bez PIT dla młodych będzie tym większy, im wyższa będzie pensja pracownika. Należy jednak pamiętać o rocznym limicie (85 528 zł), który pozwoli uniknąć zapłaty podatku.

Inne, przykładowe wyliczenia dla trzech wariantów wynagrodzenia prezentuje tabela.

Wynagrodzenie miesięczne Zysk miesięczny Zysk roczny
2250 zł
minimalne wynagrodzenie za pracę 2019 r.
133 zł 1 592 zł
4765 zł
przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 r.
355 zł 4 261 zł
7127,33 zł
wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 zł
564 zł 6 768 zł

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.

Wynagrodzenie bez podatku, a co ze składkami ZUS i NFZ?

Zerowy PIT dla młodych nie zwalnia z zapłaty składek na rzecz ZUS czy chorobowej do NFZ. Dotyczy to oczywiście pracowników do 26. roku życia, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Pamiętaj, że pracownicy na umowie zlecenie opłacają jedynie obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składki nie będą też podlegać odliczeniu w PIT.

Z perspektywy podatników każda zmiana, która wpływa na wzrost ich wynagrodzenia, jest dobra. Sam pomysł ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. A jakie jest Twoje zdanie? Daj znać w komentarzu.

Dodano:
02 Mar 2020

Zaktualizowano:
30 Mar 2020

121 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Krzysztof Sujkowski Ekspert 12 stycznia 2020
  Dzień dobry mam 16 lat zajmuje się tworzeniem grafiki i stron internetowych ponieważ chodzę do technikum na kierunku grafiki i poligrafii cyfrowej jeśli mam zleceniodawce i zapłata wynosi 800 zł to po przelaniu na moje konto bankowe muszę odprowadzić od tego podatek czy nie muszę się o nic martwić dodam że nie są to ciągle wpłaty i zlecenia bardziej tak raz na jakiś czas coś się trafi ale to kwoty rzędu 50 zł za grafiki. Pytam ponieważ moja mama się boi że będą z tego względu problemy z fiskusem etc.
 • Daniel Śmieciński Ekspert 04 listopada 2019
  Witam. Czy umawiajac się z nowym pracodawca na konkretne wynagrodzenie (netto) to jest uwzględniane w tym że jestem zwolniony z zaliczki na podatek? Mam poniżej 26 l. Pozdrawiam
 • Grzegorz Poznański Ekspert 28 października 2019
  Witam, pracuje na umowę zlecenie i się uczę w umowie mam podana stawkę tylko netto, pod koniec sierpnia złożyłem oświadczenie o zwolnieniu z podatku pomimo tego w momencie otrzymania wypłaty za miesiąc wrzesień nie otrzymałem ani złotówki więcej, pracodawca zapytany o te pieniądze twierdzi że nic nie wie bo ani kadry ani ksiegowa nic nie wspomialy w czym leży problem?
 • Jan Klucznik Ekspert 29 listopada 2019
  Dzień Dobry, Jestem zatrudniony na umowie zlecenie w pewnej firmie od połowy sierpnia 2019 r. Dla łatwiejszych obliczeń załóżmy, że jest to 1000 zł brutto/msc. Podpisałem oświadczenie o zwolnienia pracownika z podatku - ten zerowy pit. I co miesiąc dostawałem taką samą kwotę netto jak brutto tj, 1000 zł - przy umowie zaznaczyłem, że nie chcę ubezpieczenia- Przy zatrudnieniu miałem status studenta, który utraciłem z chwilą obrony pod koniec listopada. Nadal mam mniej niż 26 lat, a pensja za listopad juz nie była równa tej w umowie, tylko o 200 zł niższa, co jest tego powdem? Zerowy pit nie rownasie temu, że pensja brutt=netto?
 • Planeta Małp Ekspert 12 lipca 2020
  Nie ma to jak pognębić przedsiębiorczych, którzy chcieliby prowadzić własną działalność!
 • Szkoda Gadać Ekspert 23 czerwca 2020
  Fajnie, że wprowadzili to rok po tym jak ukończyłem 26 rok życia, brawo pis!
  Polak Ekspert 02 lipca 2020
  A co Ty jedyny w tym kraju jesteś?
  lucker Ekspert 13 lipca 2020
  spóźniłeś się
 • Daniel Ekspert 27 stycznia 2020
  Witam mam pytanie Mam 20 lat zacząłem pracę w październiku i tu mam pytanie Czy ja muszę się rozliczać oraz mam dwójkę braci jestem najstarszy mama zawsze rozliczyła podatek jako rodzina wielodzietna czy teraz może również to rozliczyć czy już nie zaznaczam że chodzę również do szkoły
 • Dagmara Sudoł Ekspert 14 stycznia 2020
  Cześć, jeśli masz podpisaną umowę ze zleceniodawcą, to on odprowadza ewentualne podatki. Ale nie masz skończonych 26 lat, więc Ciebie nie dotyczy podatek dochodowy. W zależności od tego, od kiedy wykonujesz zlecenia i masz podpisaną umowę, to przy rocznym rozliczeniu PIT być może otrzymasz jeszcze zwrot podatku. Chyba, że zatrudnienie nastąpiło po 1 sierpnia 2019 r. i pracodawca zastosował się już do nowych przepisów zwalniających młodych z podatku PIT. Nie powinieneś mieć jednak żadnych problemów, ewentualne nadpłaty/niedopłaty wyjdą przy rocznym rozliczeniu PIT za 2019 r. Pozdrawiam
 • Dagmara Sudoł Ekspert 29 listopada 2019
  Hej, utraciłeś status studenta, ale wciąż nie masz skończonych 26 lat, więc obowiązuje Cię zwolnienie z podatku. Mimo zatrudnienia na umowę zlecenie muszą być jednak obowiązkowo odprowadzane składki ZUS. Możesz dobrowolnie zrezygnować ze składki chorobowej, ale ze składki emerytalno-rentowej już nie. Zerowy PIT w przypadku umowy zlecenie jak najbardziej prowadzi do sytuacji, w której wynagrodzenie brutto jest równe wynagrodzeniu netto, ale tylko w przypadku posiadania statusu studenta. W przeciwnym razie muszą zostać odprowadzone obowiązkowe składki ZUS. Pozdrawiam
 • Dagmara Sudoł Ekspert 19 listopada 2019
  Cześć Daniel, to bardzo możliwe. Jeśli podpisujesz umowę ze stawką netto po 1 sierpnia, to pracodawca musi uwzględnić nowe przepisy. Pozdrawiam

Podobne artykuły