Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt hipoteczny dla singli

Fot. GlobalStock/iStockphoto

Kredyty mieszkaniowe nie są produktami bankowymi przeznaczonymi tylko dla klientów będących w związkach małżeńskich. O pożyczkę na zakup domu lub mieszkania mają prawo ubiegać się również osoby stanu wolnego. Muszą one jednak zdawać sobie sprawę, że w ich sytuacji uzyskanie kredytu hipotecznego może być nieco trudniejsze. Na jakie przeszkody powinni przygotować się single przed złożeniem do banku wniosku o kredyt mieszkaniowy? Oto wszystkie tajemnice związane z kredytem hipotecznym dla singli.

Singli w Polsce przybywa. Młodzi ludzie coraz częściej prowadzą dorosłe życie w pojedynkę i nie widzą potrzeby wiązania się z drugą osobą aktem małżeństwa. Nie jest jednak tajemnicą, że banki wolą udzielać kredyty hipoteczne klientom będącym w związku małżeńskim. Dlaczego? Powodów jest kilka, ale najważniejsze, że single nie są w tej kwestii na straconej pozycji. Klienci samotni z wyboru również dostaną od banku kredyt mieszkaniowy, jeśli tylko spełnią kilka wymogów.

Trudności przy staraniu się o kredyt hipoteczny dla singli

Bank przydzielając kredyt hipoteczny zwraca w pierwszej kolejności uwagę na zdolność kredytową swoich klientów. Bez względu na to, czy są oni singlami czy małżeństwem, najważniejsze by w oczach pracownika banku przedstawili się jako zdolni do sprawnego spłacenia zobowiązania finansowego. Szkopuł tkwi jednak w tym, że małżeństwa mają większe szanse na uzyskanie odpowiedniego kredytu ze względu na większy dochód w przeliczeniu na jedną osobę. Oprócz tego banki zdają sobie sprawę, że utrata pracy przez singla oznacza dla niego odcięcie od jedynego źródła utrzymania. Małżeństwo daje to poczucie, że w razie zwolnienia jednego z małżonków, rodzina ma szansę utrzymać się z pensji drugiej osoby ze związku.

R E K L A M A

Co zrobić, by otrzymać kredyt mieszkaniowy dla singli?

Dla banku nie ma znaczenia, czy klient jest singlem czy nie. Istotne, by posiadał on zdolność kredytową. Jeśli więc osoba samotna, chcąca uzyskać kredyt na zakup mieszkania, posiada odpowiednio wysokie zarobki, nie powinna napotkać problemów w rozmowie z bankiem. Jeśli nasze zarobki nie należą do najwyższych, z pewnością trzeba będzie mieć w zapasie nieco wkładu własnego.

Co przemawia na korzyść singli?

Jeszcze kilka lat temu banki dość sceptycznie podchodziły do samotnych klientów, ubiegających się o kredyt hipoteczny. Dziś ich liczba jest na tyle duża, że żaden bank nie odważy się zignorować ich potrzeb. Oprócz tego, sytuacja materialna singli nie różni się znacząco od finansów osób będących w związkach małżeńskich. Co więcej, kilka elementów należy uznać za przemawiające na korzyść singli, np. fakt, że ponoszą oni mniejsze wydatki od klientów posiadających już swoje rodziny.

Co zrobić, gdy nie mamy zdolności kredytowej?

W tej sytuacji najczęściej wybierana jest pomoc rodziców. Warto jednak dokładnie sprawdzić, jakie bank stawia wymagania wobec swoich przyszłych kredytobiorców. Niekiedy przeszkodą może być narzucony limit wiekowy klientów, mających prawo ubiegać się o kredyt hipoteczny. Pamiętajmy, że to jest to zobowiązanie długoterminowe i banki muszą mieć pewność, że odzyskają pożyczone pieniądze bez żadnych komplikacji. Jeśli nie mamy możliwości skorzystać z pomocy rodziców, wówczas nie pozostaje nic innego, jak przełożenie decyzji o kredycie na inny, bardziej korzystny finansowo dla nas moment.

Czy można liczyć na wsparcie?

Single, podobnie jak młode małżeństwa, mogą liczyć na pomoc w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Popularny MdM pozwala na uzyskanie specjalnej dopłaty do zakupu swojego lokum lub uzyskania kredytu hipotecznego rzędu nawet 10% wartości mieszkania. Oczywiście należy spełnić kilka niezbędnych warunków, by móc liczyć na tego typu pomoc.

Jak widać kredyt mieszkaniowy dla singli jest możliwy do uzyskania. O tym jednak, czy zostanie on przyznany danemu klientowi, decydują w zasadzie indywidualne detale danej sprawy.