Jakie mieszkanie dla singla?

 • 07 Kwi 2017
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(3)
Chcesz mieszkać w pojedynkę? Sprawdź, jakie masz możliwości.
Jakie mieszkanie dla singla?

Brak zobowiązań, dobra praca, dążenie do spełniania marzeń i kilka niewielkich kredytów. Tak kreuje się wizerunek singla w dzisiejszych czasach. Problemy zaczynają się zazwyczaj, gdy postanowisz zamieszkać sam i wszystkie koszty spadają na ciebie. Wtedy pojawiają się wątpliwości, czy masz szansę na kredyt hipoteczny, gdy żyjesz w pojedynkę, czy może lepiej pozostać przy wynajmie mieszkania. Poznaj swoje możliwości i zdecyduj!

W internecie i prasie zazwyczaj znajdujesz setki informacji i porad na rozwiązanie formalności związanych z kredytem, wynajmem czy kupnem mieszkania. Jednak większość z nich to porady skierowane do osób, które planują to zrobić z partnerem lub z rodziną. Jeśli poszukujesz czegoś na własną rękę i tylko dla siebie, często pojawiają się dodatkowe wątpliwości. Dlatego, warto abyś zrobił porównanie dwóch najpopularniejszych opcji wśród singli poszukujących własnego M.

Wynajem czy kupno mieszkania dla singla?

Odwieczne pytanie, na które każdy singiel musiał odpowiedzieć sobie co najmniej raz w życiu „Wynajmować czy kupić mieszkanie?”. Warto poznać te możliwości bliżej. Pozwoli ci to na podjęcie świadomej i dobrej decyzji.

Wynajem mieszkania

Wiele osób, które decydują się na mieszkanie w pojedynkę, wybiera opcję wynajmu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest swobodność w migrowaniu. Wynajem pozwala im na zmiany i częste przeprowadzki. Jeśli należysz do tej grupy doskonale wiesz, że wynajmując mieszkanie nie musisz się martwić tym, co powinieneś z nim zrobić, jeśli właśnie dostałeś propozycję pracy w innym mieście lub nawet kraju. Po prostu pakujesz walizkę i po raz kolejny przewracasz swoje życie do góry nogami.

Wynajem mieszkania
Zalety Wady

- możesz przeprowadzić się w każdej chwili

- mniej formalności niż w chwili, gdy kupujesz mieszkanie

- nie musisz spłacać dużego kredytu

- nie wydajesz pieniędzy na urządzanie mieszkania

- musisz liczyć się z możliwością wzrostu czynszu

- nie budujesz własnego majątku

- istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy

- musisz dostosować się do reguł właściciela mieszkania

Wynajmowanie ma również minusy. Mianowicie musisz dostosować się do zasad wynajmującego. Nie każdy zgodzi się na lokatora ze zwierzęciem lub palącego. Dodatkowo musisz pamiętać, że mieszkanie, w którym mieszkasz nie jest twoje, więc wyburzenie ściany, wywołane architektoniczną weną, może nie spodobać się właścicielowi.

W zależności od wielkości miasta, uwarunkowań takich jak zarobki czy komunikacja, koszty wynajmu będą się od siebie różnić. Przykładowo, we Wrocławiu koszt wynajęcia mieszkania zaczyna się od 1,2 tys. zł. Mniej więcej tyle wynosi rata, gdy postanowisz zakupić niewielkie mieszkanie.

Zakup mieszkania przez singla

Własne miejsce, to doskonała opcja dla każdego, kto marzy o stabilizacji i poczuciu bezpieczeństwa. Niestety wiąże się to również wieloma nieprzespanymi nocami, które będziesz musiał spędzić nad poszukiwaniem dobrych ofert mieszkań i „spinaniem” budżetu. Mieszkanie o metrażu ok 42 m2 we Wrocławiu kosztuje ok. 290 tys. zł. Ceny mieszkań są bardzo demotywującym czynnikiem, jednak mimo to, wiele osób decyduje się na zakup własnego m. Często nie może się to obyć bez kredytowego wsparcia.

Zakup mieszkania
Zalety Wady

- jesteś na swoim

- budujesz swój majątek

- możesz urządzić mieszkanie według swojego gustu

- nikt nie wypowie ci umowy

- możesz wykorzystać mieszkanie jako inwestycję w przyszłości

- zazwyczaj zakup mieszkania wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu hipotecznego

- zmiana miejsca zamieszkania nie jest już tak prosta jak w przypadku wynajmowania

- ponosisz wysokie koszty związane z urządzaniem mieszkania

- musisz ponieść dodatkowe koszty okołokredytowe

Kredyt na mieszkanie dla singla

Teoretycznie dochody osoby, która planuje mieszkać sama są niższe bo nie sumują się z dochodami partnera. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że utrzymanie rodziny oznacza wyższe koszty utrzymania. Oczywiście wszystko zależy od banku, w którym zdecydujesz się wziąć kredyt. Hipoteka dla singla często wiąże się dla instytucji finansowych z większym ryzykiem i podchodzą do takich osób dużo ostrożniej.

Jak zacząć poszukiwania?

Osobiście nienawidzę kolejek i biegania po bankach, dlatego z pewnością wybrałabym opcję, kiedy wiele ofert przejdzie przez „sito”, a do mnie trafią te najlepsze. Dlatego, warto zgłosić się do specjalistów, którzy nie są związani tylko z jednym bankiem i pomogą w wyborze.

Zarobki

Minimalne wynagrodzenie singla, który chce wziąć kredyt na własne mieszkanie w dużym mieście powinno wynosić co najmniej 3,5 tys. zł brutto. Wtedy bank nie powinien mieć zastrzeżeń i obaw, że będziesz miał problemy ze spłatą swojego zobowiązania. Jeśli zarabiasz mniej, najprawdopodobniej będziesz musiał wpłacić wyższy wkład własny niż standardowe 20 proc. Dodatkowym zabezpieczeniem może być również obowiązkowe ubezpieczenie. Bardzo często dzieje się tak, że chcąc kupić mieszkanie, singiel nie obejdzie się bez pomocy rodziców lub najbliższej rodziny.

Mieszkanie dla Młodych – na co może liczyć singiel?

Dobiegający ku końcowi rządowy program Mieszkanie dla Młodych przewiduje wsparcie dla osób, które w pojedynkę planują zakup mieszkania.

Warunki MdM dla singla

 • nie może przekroczyć 35. roku życia
 • dopłata wynosi 10 proc.
 • wysokość dofinansowania w programie jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania

Pojawiają się również wyjątki, mianowicie singiel wychowujący jedno dziecko, może otrzymać 15 proc. wsparcia. W chwili gdy sprawuje opiekę nad dwójką dzieci, dostanie 20 proc. i 30 proc., wychowując trójkę. Dodatkowo osoba żyjąca sama, która wychowuje dzieci może starać się o dofinansowanie większego metrażu.

Jakie mieszkanie dla singla?

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania, kieruj się tym, że w przyszłości może ci się przydać większy metraż. Być może będziesz chciał je wynajmować lub sprzedać. Dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć decyzję o wyborze mieszkania, biorąc pod uwagę każdą z powyższych opcji. Zakup czy też wynajem to bardzo indywidualna sprawa, której bez wątpienia nie możesz zbagatelizować.

Dodano:
07 Kwi 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Tomasz Ekspert 27 września 2017
  Ja jestem na etapie poszukiwań mieszkania dla siebie po wielu latach wynajmowania od kogoś postanowiłem podjąć ryzyko. To prawda, że bycie singlem w tym kraju nie jest proste, ale jeśli ktoś myśli to nie potrzeba mu rządowej jałmużny.
 • Joanna Leja Ekspert 26 września 2017
  Artykuł został przygotowany rzetelnie, na podstawie prawdziwych danych i historii. W naszym kraju istnieje wielu singli, którzy wyśmienicie radzą sobie na rynku pracy i nie mają potrzeby korzystania z rządowego programu 500+. Cieszę się, że artykuł wywołał Pani refleksję na poruszony temat. Pozdrawiam.
 • Iwona Ekspert 26 września 2017
  3.5 tysiąca złotych - kto tyle zarabia.... W tym kraju nie ma miejsca dla singli, trzeba poszukać bylajakiego Janusza i pracować na 500+ :(

Podobne artykuły