Telefon, klik i BLIK. Czy warto korzystać z tej metody płatności?

 • 28 Maj 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(13)
Korzystasz z funkcji BLIK-a? Jeżeli nie, czas to zmienić! Poznaj zalety wygodnej płatności mobilnej.
Telefon, klik i BLIK. Czy warto korzystać z tej metody płatności?

Bankowość rozwija się jak szalona. Jeśli wciąż uważasz, że gotówka to najlepszy sposób płatności, to chcę cię przekonać, że jesteś w błędzie. O popularności nowych sposobów płacenia świadczą liczby. Polacy coraz chętniej korzystają m.in. z BLIK-a. Ponad 6 mln użytkowników docenia jego zalety. Poznaj je i ty!

Jestem przekonana, że wielokrotnie słyszałeś o BLIK-u, a być może korzystasz z niego równie często jak ja. Przyznam szczerze, że do jego zalet przekonałam się dopiero za którymś z kolei podejściem. Chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach ułatwił, a w jaki utrudnił mi dokonanie płatności? Zobacz mój test BLIK-a!

Szukasz bezwarunkowo darmowego konta z funkcją BLIK? Sprawdź majowy ranking kont osobistych.

BLIK - płatność w sklepie stacjonarnym

Moje pierwsze użycie BLIK-a spowodowało, że nie oceniłam tej funkcji najlepiej. Dlaczego? Spieszyłam się na umówione spotkanie, ale po drodze postanowiłam wstąpić do drogerii i zrobić błyskawiczne zakupy. Pomyślałam, że to dobry moment na jego wypróbowanie. Czytałam, że jest to szybka metoda płatności, a że na czasie właśnie mi zależało, to w kolejce do kasy sięgnęłam po telefon.

Uprzedziłam, że chcę skorzystać z BLIK-a. Sprawnie zalogowałam się do aplikacji mobilnej mojego banku i wygenerowałam kod. Pani udostępniła mi terminal, żebym mogła za jego pomocą autoryzować transakcję. Dłuższą chwilę trwało przetwarzanie, a następnie na wyświetlaczu mojego telefonu pojawiła się informacja z danymi płatności i opcją jej zatwierdzenia, co musiałam zrobić ręcznie. Czy zaoszczędziłam czas? Zdecydowanie nie. Zwykła płatność kartą wymagałaby ode mnie mniej zachodu i trwałaby krócej.

BLIK - wypłata z bankomatu

Dałam BLIKowi drugą szansę. Jestem zwolennikiem posiadania przy sobie gotówki zawsze i wszędzie. Nie wiadomo kiedy może się przydać. Dodatkowo, dla potwierdzenia mojej tezy, pozwolę sobie przytoczyć sytuację koleżanki, która w obliczu intensywnego dnia pozostała bez gotówki, ponieważ okazało się, że jej portfel został w domu. Co zrobiła? Wypłaciła gotówkę BLIK-iem! Dla zaspokojenia własnej ciekawości i ja zdecydowałam się na wypłatę pieniędzy bez użycia karty. I tutaj zauważyłam ogromny atut BLIK-a. Cały proces przebiega sprawnie i bardzo intuicyjnie. Aktualnie nie zdarza mi się już w inny sposób korzystać z bankomatu. Czuję się bardziej komfortowo, gdy nie muszę wyciągać portfela z całą jego zawartością, a w zamian mogę wykonać kilka kliknięć na ekranie mojego telefonu.

BLIK - płatność za zakupy w internecie

Kolejną sytuacją, w której nie wyobrażam sobie już funkcjonowania bez BLIK-a są płatności za zakupy w internecie. Do tej pory cały proces wymagał ode mnie skupienia. Musiałam wybrać swój bank, po przekierowaniu na jego stronę wpisywać login i hasło, a następnie czekać na sms z kodem autoryzacyjnym. Z BLIK-iem przebiega to zdecydowanie szybciej. Ale to nie koniec możliwości! Możesz użyć BLIK-a bez podawania kodu. Wystarczy dodać sklep do zaufanych w aplikacji mobilnej, a kolejna transakcja zostanie zaakceptowana już tylko za pomocą potwierdzenia wymaganego przez twój bank (np. PINu).

BLIK – przelew na numer telefonu

Na koniec pozostawiłam czynność, którą BLIK ułatwia mi najbardziej. To wykonywanie przelewu na numer telefonu. Kiedy chcę rozliczyć się z przyjaciółką za weekendowy wypad do kina, nie muszę już kilka razy weryfikować jej długiego numeru rachunku. Wystarczy, że podam jej numer telefonu. Wykonując ten rodzaj przelewu jeszcze łatwiej będzie, gdy wybiorę jej numer z listy moich kontaktów. Proste, prawda?

Wykonałeś błędny przelew? Sprawdź, czy masz szanse odzyskać pieniądze.

Podsumowanie plusów i minusów BLIK-a przedstawia poniższa tabela.

BLIK Plusy Minusy
Płatność w sklepie stacjonarnym
 • Większe bezpieczeństwo transakcji m.in. poprzez możliwość zidentyfikowania na wyświetlaczu telefonu kwoty i odbiorcy płatności.
 • Płatność i czynności z nią związane trwają zdecydowanie dłużej niż przykładowo przy korzystaniu z karty zbliżeniowej.
Wypłata gotówki z bankomatu
 • Brak konieczności posiadania przy sobie karty, żeby wypłacić gotówkę z bankomatu.
 • Wypłata pieniędzy trwa kilkanaście minut.
 • Większe bezpieczeństwo transakcji.
 • Nie wszystkie banki pozwalają na bezpłatne korzystanie z BLIK-a.
 • Nie każdy bankomat umożliwi ci wypłatę gotówki BLIKiem.
Płatność za zakupy w internecie
 • W historii widoczne są szczegóły płatności, a nie jedynie numer ID transakcji.
 • Brak
Przelew na numer telefonu
 • Minimalizacji ryzyka pomyłki podczas wpisywania numeru telefonu zamiast numeru konta.
 • Przelew u odbiorcy pojawia się natychmiast (niezależnie od pory dnia).
 • Odbiorca musi być klientem banku uczestniczącym w systemie BLIK, żeby natychmiast otrzymać pieniądze. W przeciwnym wypadku otrzymuje SMS z linkiem kierującym na stronę, gdzie będzie mógł odebrać przelew według standardowej procedury.

Czym więc jest BLIK i jak z niego skorzystać?

BLIK to mobilny system płatności, który pozwala płacić telefonem, za pomocą kodu generowanego w aplikacji mobilnej banku. Dzięki tej funkcji możesz dokonać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacić i wpłacić gotówkę w bankomatach, a także natychmiastowo przelać pieniądze na numer telefonu.

Co jest ci potrzebne, żeby korzystać z BLIKa? Wystarczy posiadać konto osobiste w banku, który umożliwia tę funkcję wraz z jego aplikacją mobilną oraz telefon z dostępem do internetu. A i ten warunek można obejść.

Wystarczy skorzystać z opcji - czek BLIK. Możesz w ten sposób zapłacić BLIKiem będąc zupełnie offline. Wystarczy ustalić wartość czeku oraz czas jego ważności. Przykładowo 100 zł na 24 godziny. Podczas korzystania musisz jedynie podać numer czeku i hasło.

Gdzie jest haczyk? Nie każdy bank udostępnia swoim klientom funkcję BLIK. Poniżej lista banków, w których zapłacisz BLIKiem:

 • Alior Bank (aplikacja Alior Mobile)
 • Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium)
 • BZ WBK (aplikacja BZWBK24 mobile)
 • BGŻ BNP Paribas (aplikacja GOmobile)
 • ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile)
 • mBank (aplikacja mBank)
 • PKO Bank Polski (aplikacja IKO)
 • Getin Bank (aplikacja Getin Mobile)
 • T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe)
 • Orange Finanse (aplikacja Orange Finanse)
 • Raiffeisen Polbank (aplikacja Mobilny Bank)
 • Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile)

Dodatkowo za korzystanie z BLIKa możesz wiele zyskać. Wszystkie aktualne promocje znajdziesz na stronie www.blikmobile.pl.
 

Co sądzę o BLIKu?

BLIK to rozwiązanie, z którego często korzystam. Jest ono łatwe w użyciu, a co dla mnie najważniejsze bardzo bezpieczne. Dlaczego? Oto główne powody:

 • Logowanie do aplikacji mobilnej banku jako pierwszy krok weryfikacji transakcji.
 • Konfiguracja kodu BLIK. Jednorazowy, przypadkowy układ 6 cyfr.
 • Krótki czas ważności kodu (2 minuty). Nie ma ryzyka, że ktoś zapamięta nasz kod i wykorzysta go ponownie.
 • Ostateczna weryfikacja i potwierdzenie płatności na ekranie telefonu.

Przeczytaj więcej o bezpieczeństwie płatności on-line.

Co jeszcze spowodowało, że polubiłam się z BLIK-iem? Awaryjne sytuacje, w których nie muszę już panikować, gdy zapomnę portfela. Wciąż jednak jestem ciekawa nowych metod płatności i rozwoju bankowości. Czekam także na ułatwienia usprawniające wykorzystanie BLIK-a w sklepach stacjonarnych.

A czy ty korzystasz z BLIKa? Jeżeli nie to zachęcam do spróbowania. Czekam na twoją opinię w komentarzu!

O innej, innowacyjnej metodzie płatności – Garmin Pay – przeczytasz tutaj.

Dodano:
28 Maj 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

13 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • IVEN Ekspert 27 lipca 2020
  Nie mam Blika, bo nie mam telefonu prywatnego. Zaletą karty jest to że trzeba nią zapłacić raz w miesiącu aby była bezpłatna.
 • Grzesiek Kopeć Ekspert 11 września 2018
  Taka mała uwaga. Wynajmując pieniądze z bankomatu i tak trzeba wyjść portfel z torby gdyż te wyciągnięte pieniądze i tak schować :) Ale to tylko szczegół recenzencki.
  Darek Ekspert 22 maja 2020
  To zależy jaką kwota
 • Dagmara Sudoł Ekspert 11 września 2018
  Albo od razu je wydać :) wtedy nie będzie konieczności chowania ich do portfela :)
 • Dagmara Sudoł Ekspert 22 sierpnia 2018
  Cześć, dokonywanie płatności w internecie i sklepach stacjonarnych za pomocą kodów BLIK jest całkowicie darmowe. Natomiast w przypadku wypłat z bankomatów opłaty uzależnione są od konkretnego banku. Zachęcam do zapoznania się z tabelą opłat i prowizji Twojego banku. Jeżeli potrzebujesz pomocy, pisz śmiało :) Sprawdzę, czy w Twoim banku możesz także za darmo wypłacać gotówkę :)Pozdrawiam
 • Uk Ekspert 21 sierpnia 2018
  Witam, czy za kożystanie z BLIK'a trzeba coś płacić (opłaty za korzystanie z tej usługi na miesiąc lub podobne) czy jest to w 100% darmowy dodatek?
 • Dagmara Sudoł Ekspert 10 sierpnia 2018
  Cześć,BLIK to metoda płatności, więc w razie jakichkolwiek problemów z transakcją możesz skorzystać z postępowania reklamacyjnego. W takiej sytuacji musisz zwrócić się bezpośrednio do banku, którego aplikacja została przez Ciebie wykorzystana do jej przeprowadzenia. Ale nie jest to niestety typowy chargeback, jak w przypadku płatności kartą.Pozdrawiam :)
 • Meg Ekspert 09 sierpnia 2018
  Pani Dagmaro, czy płacąc Blikiem za zakupy przez internet też mogę skorzystać w razie problemów w obciążenia zwrotnego?
 • Dagmara Sudoł Ekspert 25 czerwca 2018
  Cześć, dziękuję za Twój komentarz :) Miejmy nadzieję, że wkrótce pojawią się usprawnienia, które ułatwią wykorzystanie BLIKa stacjonarnie. Pozdrawiam :)
 • Ranking kont Ekspert 25 czerwca 2018
  Zgadzam się z autorką, że płatności internetowe i wypłaty za bankomatów za pomocą sześciocyfrowego kodu mają więcej zalet niż wad. W przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych, BLIK pozostawia jeszcze wiele do życzenia.Warto dodać, że transakcje dokonywane BLIK-em (np. wypłaty z bankomatów) przeważnie obarczone są niższymi kosztami w porównaniu do tradycyjnych operacji plastikiem. Często banki zaniechają pobierania tych opłat w ogóle. Podsumowując, BLIK to nie tylko wygoda, ale i również oszczędności w portfelu.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 29 maja 2018
  Cześć Marcin, dziękuję, że podzieliłeś się swoją opinią. BLIK jest bezpieczną metodą płatności. Jest wiele zabezpieczeń, które w ramach zachowania ostrożności możesz ustawić:- Zabezpieczenia telefonu: pin lub hasło w celu odblokowania- Zabezpieczenia bankowe: proces logowania do aplikacji mobilnej, limity ilościowe i kwotowe transakcji BLIK, możliwość całkowitej lub czasowej blokady aplikacji. Dodatkowo sam kod BLIK jest ważny jedynie 2 minuty, dlatego jeżeli nawet ktoś go u Ciebie podejrzy i zapamięta to nie będzie miał czasu na jego użycie. Mam nadzieję, że taka sytuacja nigdy Ci się nie przydarzy, ale zachęcam do korzystania z rożnych metod zachowania bezpieczeństwa.Pozdrawiam

Podobne artykuły