Jak uzyskać list mazalny od banku po spłacie kredytu hipotecznego?

  • 31 Paź 2023 | 00:00
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(1)
W końcu nastał dzień, w którym spłata Twojego kredytu hipotecznego została zakończona? To jeszcze nie koniec formalności. Warto zadbać o wykreślenie wpisu o hipotece z księgi wieczystej. To oznacza, że konieczne może być sporządzenie odpowiedniego dokumentu. Sprawdź zatem, co to jest list mazalny i kto go wystawia.
Jak uzyskać list mazalny od banku po spłacie kredytu hipotecznego?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Czym jest kwit mazalny?

Pojęcie listu mazalnego powinno być znane każdej osobie, która spłaca kredyt hipoteczny. Po jego całkowitym uregulowaniu trzeba bowiem zadbać o wykreślenie hipoteki z IV działu księgi wieczystej nieruchomości i do tego potrzebny jest właśnie list mazalny, zwany również kwitem mazalnym.

Samo spłacenie zobowiązania zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości nie spowoduje bowiem jej automatycznego usunięcia z KW. Należy w tej sprawie złożyć stosowny wniosek do Wydziału Ksiąg Wieczystych.

Co to jest list mazalny? Najprościej tłumacząc, jest to pisemne oświadczenie wierzyciela hipotecznego, w którym potwierdza on uregulowanie w całości należności przez dłużnika, a także wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości, która była zabezpieczeniem zobowiązania.

Taka zgoda wierzyciela hipotecznego na wykreślenie hipoteki jest wymagana przez sąd, który zajmuje się prowadzeniem ksiąg wieczystych oraz dokonywaniem zmian w ich treści. Dlatego list mazalny należy dołączyć do wniosku o usunięcie wpisu na temat hipoteki, który składa się na formularzu KW-WPIS.

Zazwyczaj banki mają przygotowane wzory listów mazalnych, przy czym mogą się one nieco różnić w zależności od instytucji finansowej. Warto przy tym wiedzieć, że kwit zawsze musi posiadać formę pisemną, Obecnie nie ma możliwości wystawienia takiego dokumentu w formie elektronicznej.

Kto wystawia list mazalny?

List mazalny wystawia wierzyciel hipoteczny, na którego rzecz była ustanowiona hipoteka. Może to być zatem:

  • list mazalny z banku, który zabezpieczył pożyczkę gotówkową lub kredyt hipoteczny na hipotece nieruchomości kredytobiorcy,
  • list mazalny z ZUS lub urzędu skarbowego, który za pomocą hipoteki przymusowej zabezpieczył swoje należności od dłużnika,
  • list mazalny napisany przez inną osobę fizyczną lub prawną, która widnieje w IV dziale księgi wieczystej nieruchomości jako wierzyciel.

Co więcej, wystawcą listu mazalnego może być także gmina, która korzysta z urzędowego zabezpieczenia hipotecznego.

Niemniej, każdy wierzyciel, na rzecz którego ustanowiona była hipoteka, ma obowiązek wystawić list mazalny. Najczęściej robi to na żądanie dłużnika.

O zgodę na wykreślenie hipoteki trzeba ubiegać się w banku po spłacie kredytu hipotecznego lub w przypadku jego refinansowania. Komu bank wystawia list mazalny? Adresatem pisma zawsze jest właściciel nieruchomości, a więc zazwyczaj jest to jednocześnie sam kredytobiorca.

Kwit mazalny ma również zastosowanie w postępowaniach komorniczych i administracyjnych.

List mazalny – jakie informacje zawiera?

List mazalny ma zawsze formę pisemną i musi być podpisany albo bezpośrednio przez wierzyciela hipotecznego, albo przez osoby upoważnione do jego reprezentowania. Jeśli chodzi o treść, jest to dość krótki i prosty dokument, który zawiera następujące informacje:

  • numer księgi wieczystej oraz dane nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę,
  • rodzaj ustanowionej hipoteki – np. w przypadku kredytu bankowego będzie to hipoteka umowna,
  • oświadczenie o wygaśnięciu wierzytelności hipotecznej np. z tytułu całkowitej spłaty kredytu,
  • zgoda na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Pismo powinno zawierać również datę i miejsce jego wystawienia oraz dane wystawcy i odbiorcy dokumentu.

Kto może wnioskować o list mazalny?

O list mazalny powinien wnioskować zawsze właściciel nieruchomości, na której ciąży hipoteka. W praktyce jest nim najczęściej jednocześnie dłużnik hipoteczny.

Warto też wspomnieć o innej sytuacji:

Gdy kupimy nieruchomość, która była obciążoną hipoteką zabezpieczającą zobowiązanie innej osoby np. byłego właściciela, wówczas to my, jako nowi właściciele musimy wnioskować o list mazalny do wierzyciela hipotecznego.

Może się tu pojawić problem, gdy wierzycielem był nieistniejący już bank. Wówczas wniosek o zgodę na usunięcie wpisu o hipotece należy złożyć w BGK, do którego trzeba także dołączyć potwierdzenie spłaty wartości obciążenia ujawnionego w księdze wieczystej.

Jak wnioskować o list mazalny krok po kroku?

Aby uzyskać kwit mazalny, należy złożyć odpowiedni wniosek do banku. Nie ma jednego, ogólnego wzoru, z którego można skorzystać. Warto jednak zapytać w banku, czy dana instytucja posiada swój wzór.

  1. Napisz wniosek o wystawienie listu mazalnego w związku z całkowitą spłatą hipoteki.
  2. Złóż wniosek w banku. Możesz zrobić to osobiście lub za pośrednictwem poczty. Wskaż we wniosku, w jaki sposób chcesz odebrać wniosek (osobiście czy za pośrednictwem poczty).
  3. Poczekaj na wystawienie wniosku. Zazwyczaj odbywa się to w ciągu 2-3 tygodni od dnia całkowitej spłaty zobowiązania.
  4. Odbierz wniosek osobiście, jeśli taki sposób odbioru wskazałeś we wniosku.

Warto wiedzieć, że niektóre banki wystawiają list mazalny automatycznie po zaksięgowaniu ostatniej raty kredytowej. Zazwyczaj informują o tym kredytobiorcę za pomocą wiadomości e-mail lub SMS. List mazalny automatycznie wystawia m.in. bank Pekao, mBank czy PKO BP.

Subintabulat – co to jest i kto może skorzystać z hipoteki na wierzytelności hipotecznej

Wniosek o list mazalny – wzór

Wierzyciel hipoteczny ma obowiązek wystawienia listu mazalnego po wygaśnięciu hipoteki, ponieważ zobowiązują go do tego przepisy (art. 100 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). W wielu przypadkach banki nie wystawiają kwitu automatycznie i należy wnioskować o sporządzenie takiego dokumentu. Najlepiej zrobić to od razu po całkowitej spłacie zadłużenia.

Wniosek o list mazalny może być złożony ustnie (np. na infolinii banku), ale na wypadek ewentualnych sporów, warto go przygotować na piśmie, by mieć dowód dopełnienia formalności.

Jak wygląda list mazalny? Nie ma oficjalnego szablonu takiego pisma, choć niektóre banki posiadają swoje wzory, dlatego zawsze warto o nie dopytać, aby uprościć proces dopełnienia formalności. Niemniej, we wniosku wystarczy po prostu sformułować prośbę o wydanie zgody na wykreślenie hipoteki, a także uzasadnić swój wniosek np. całkowitą spłatą zobowiązania. Ważne, by we wniosku o list mazalny zamieścić swoje dane oraz informacje na temat:

  • danych wnioskodawcy,
  • numeru księgi wieczystej nieruchomości,
  • hipoteki i podstawy wierzytelności hipotecznej (można podać np. numer umowy kredytowej).

Wniosek o kwit mazalny należy także podpisać i dostarczyć do adresata osobiście lub przesłać listem poleconym.

Przykładowy wzór listu mazalnego znajdziesz na stronie: stanprawnynieruchomosci.pl/wzor-wniosku-o-kwit-mazalny/

Ile kosztuje kwit mazalny w 2025 roku?

Kwity mazalne najczęściej wystawiają banki i robią to nieodpłatnie. Zdarza się jednak, że może zostać pobrana opłata. Ile wynosi? Przeważnie nie przekracza ona 100 zł. O koszt zawsze można dopytać się w banku.

Ile się czeka na list mazalny?

Niektóre banki wystawiają list mazalny automatycznie po zaksięgowaniu ostatniej raty kredytowej, a następnie przesyłają dokument klientowi pocztą lub informują go o możliwości odebrania go w placówce. Trwa to zazwyczaj do 2-3 tygodni od dnia całkowitej spłaty zobowiązania.

Podobnie trzeba czekać na sporządzenie zaświadczenia na podstawie złożonego wniosku. Czas oczekiwania na list mazalny może się jednak różnić w zależności od instytucji. Z pewnością jednak bank nie może zbyt długo zwlekać z wystawieniem dokumentu bez wyraźnego powodu, ponieważ przepisy zobowiązują go do dokonania wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

List mazalny w bankach – jak to wygląda?

W praktyce coraz więcej banków ułatwia klientom formalności związane z wykreśleniem hipoteki po spłacie kredytu. Przykładowo, w banku PKO BP list mazalny jest wystawiany klientowi automatycznie po uregulowaniu zobowiązania i bez żadnych opłat. Podobnie postępuje Bank Millennium, Santander Bank Polska, czy ING Bank Śląski. Nie ma również większego problemu z uzyskaniem listu mazalnego w mBanku i banku Pekao.

Co w sytuacji gdy bank odmówi wystawienia kwitu mazalnego?

Bank nie może odmówić wystawienia kwitu mazalnego, jeśli wierzytelność hipoteczna została całkowicie spłacona. Zgodnie z art. 94 ustawy o księdze wieczystej i hipotece „wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki”, co z kolei jest podstawą do usunięcia wpisu o hipotece z księgi wieczystej.

Jeśli zatem bank odmawia wystawienia listu mazalnego, najprawdopodobniej uważa, że zobowiązanie kredytowe nie zostało całkowicie spłacone. Być może nie są uregulowane jakieś dodatkowe opłaty wynikające z umowy kredytowej, albo odsetki z tytułu opóźnienia w regulowaniu rat. Taką sytuację należy wyjaśnić z bankiem i ewentualnie zapłacić brakującą kwotę, o ile jej żądanie jest uzasadnione.

A co jeśli bank odmawia wystawienia kwitu mazalnego pomimo spłacenia całego zobowiązania i wygaśnięcia hipoteki? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym.

List mazalny a wygaśnięcie hipoteki – podsumowanie

Wygaśnięcie hipoteki po całkowitej spłacie zobowiązania uprawnia właściciela nieruchomości do usunięcia wpisu na jej temat w księdze wieczystej. Aby tego dokonać w sądzie rejonowym Wydziale Ksiąg Wieczystych, należy jednak posiadać stosowną zgodę wierzyciela hipotecznego, czyli list mazalny, który jednocześnie potwierdza spłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Banki zazwyczaj sporządzają taki dokument automatycznie po otrzymaniu ostatniej raty kredytu. Warto jednak dopytać w swoim banku o procedurę zwolnienia hipoteki, ponieważ niektóre instytucje wymagają od kredytobiorców złożenia pisemnego wniosku o wydanie zaświadczenia na potrzeby dopełnienia formalności w księgach wieczystych.

Warto wiedzieć: Hipoteka a kredyt hipoteczny – czy znasz różnicę?

Data publikacji:
31 Paź 2023

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • bzdet Ekspert 22 sierpnia 2023
    Bank zwleka z wydaniem listu mazalnego w celu wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej po uzyskaniu przeze mnie prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy o kredyt hipoteczny. Czy na postawie takiego wyroku jest możliwość wykreślenia hipoteki z automatu bez przedstawienia listu mazalnego ???
    Kazimierski Maciej Ekspert 23 sierpnia 2023
    Dzień dobry, skontaktuj się w tej sprawie z prawnikiem.

Podobne artykuły