W jaki sposób odprowadzany jest podatek od zysków?

  • 25 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Klienci, którzy inwestowali swój kapitał i osiągnęli zysk, muszą podzielić się nim z fiskusem. W jaki sposób musisz odprowadzić podatek od zysków kapitałowych? Jak wyglądają przepisy w 2020 roku?
W jaki sposób odprowadzany jest podatek od zysków?

Udało Ci się zaoszczędzić na lokacie? A może inwestowałeś w instrumenty pochodne i osiągnąłeś spory zysk? Przychody z kapitałów pieniężnych są opodatkowane tzw. podatkiem Belki.

Podatek od zysków kapitałowych – charakterystyka


Podatek od zysków kapitałowych, zwany również podatkiem Belki (od ministra finansów, który go wprowadził) został ustanowiony w 2002 roku. Przedmiotem opodatkowania są m.in. odsetki od papierów wartościowych, pożyczek, wkładów oszczędnościowych oraz środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, a także dywidendy, przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych czy przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych. W praktyce oznacza to, że jeśli osiągniesz zysk na inwestycji w jednostki indeksowe lub zaoszczędzisz na lokacie, będziesz musiał oprowadzić podatek z tego tytułu.

Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych?


Podatek Belki został ustanowiony na mocy ustawy o podatku od osób fizycznych, a szczegółowe regulacje zostały umieszczone w art. 30a i 30b. Zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%. Podatek Belki jest pobierany od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne.

Jak odprowadzić podatek od zysków kapitałowych?


Jeśli wypracowałeś zysk na lokacie lub w ramach inwestycji w fundusze inwestycyjne, nie musisz samodzielnie odprowadzać podatku Belki. To płatnik, a więc w tym przypadku bank lub TFI, przekaże należny podatek do urzędu skarbowego, a Ty nie będziesz musiał martwić się o wyliczenie kwoty podatku ani jego wpłacenie. Płatnik przekaże na Twoje konto kwotę zysku już pomniejszonego o podatek od zysków kapitałowych. Samodzielne obliczanie i odprowadzanie podatku Belki będzie konieczne jedynie wtedy, gdy osiągniesz zysk ze sprzedaży jednostek z zagranicznych funduszy inwestycyjnych lub sprzedasz papiery wartościowe.

Czy można uniknąć płacenia podatku Belki?


Do 2012 roku popularne były tzw. lokaty jednodniowe, czyli produkty finansowe z dzienną kapitalizacją odsetek. Obowiązujące wówczas przepisy umożliwiały pomijanie kwot podatku poniżej 50 groszy i tym samym pozwalały nie płacić podatku Belki. Lokaty antybelkowe cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy nie mieli ochoty dzielić się wypracowanym zyskiem z fiskusem. Ustawodawca zaostrzył jednak przepisy i wprowadził nową zasadę – zaokrąglania kwot do pełnych groszy. Obecnie zatem nie jest możliwe uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Dodano:
17 Mar 2020

Zaktualizowano:
25 Mar 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły