Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Wakacje kredytowe. 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Fot.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które będziesz spłacać co najmniej kilkanaście lat. Nic dziwnego, że w pewnym momencie zamarzysz o tym, żeby odpocząć od uciążliwej raty. Wtedy ratunkiem mogą okazać się wakacje kredytowe. Czy takie odroczenie spłaty kredytu się opłaca i co oferują banki? Wyjaśniam.

Banki doskonale wiedzą, że trudno przewidzieć, co się wydarzy, gdy przez wiele lat spłacasz kredyt hipoteczny. Na przykład może okazać się, że w pewnym momencie będziesz musiał podreperować domowy budżet lub sfinansować pilny wydatek. Właśnie dlatego wiele instytucji finansowych oferuje swoim klientom wakacje kredytowe. Jest to usługa, która pozwoli Ci odroczyć spłatę pojedynczej raty przynajmniej o miesiąc. Sprawdziłam, kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania i gdzie możesz wnioskować o wakacje kredytowe.

Przeczytaj także: Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych?

Wakacje kredytowe to opcja, z której najczęściej mogą skorzystać osoby posiadające kredyt hipoteczny. Ale musisz wiedzieć, że wakacje kredytowe to odpoczynek nie tylko od spłaty hipoteki. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają późniejszą spłatę raty również w przypadku kredytów gotówkowych (np. eurobank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski czy Santander Bank Polska), a nawet pożyczek pozabankowych spłacanych w ratach (np. Hapipożyczki.pl).

Większość kredytobiorców nie do końca wie, czym są wakacje kredytowe. To błąd, ponieważ takie rozwiązanie przydaje się, gdy przykładowo zmagasz się z przejściowymi problemami finansowymi.

Dowiedz się, czym są wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to możliwość odroczenia w czasie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej w przypadku kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego. Jeśli np. urodzi Ci się dziecko, nagle stracisz pracę czy z innych przyczyn zabraknie Ci w danym miesiącu na spłatę raty kredytu, to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Pamiętaj tylko, że wakacje kredytowe nie oznaczają, że rata przepada i zmniejsza się Twój dług. Odroczoną ratę będziesz musiał oddać, przez co albo wydłuży się termin spłaty Twojego zobowiązania, albo zaległa rata zostanie doliczona do późniejszych rat, więc ich wysokość wzrośnie.

Każdy bank samodzielnie ustala warunki, na jakich odbywają się wakacje kredytowe oraz jak często będziesz mógł z nich skorzystać (raz w roku, tylko raz w ciągu całego okresu kredytowania, po terminowej spłacie min. 6 rat itp.)

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie

Alternatywą dla wakacji kredytowych jest karencja w spłacie. Karencja oznacza, że zostajesz zwolniony ze spłaty jedynie części kapitałowej raty. Nadal będziesz musiał spłacać jednak odsetki. W konsekwencji Twój budżet zostanie odciążony tylko w niewielkim stopniu.

Dla porównania w przypadki wakacji kredytowych bank umożliwia czasowe zawieszenie płatności całości raty.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeżeli chcesz wysłać swój kredyt na wakacje, musisz najpierw wiedzieć, czy bank, w którym masz kredyt, umożliwia Ci to oraz na jakich warunkach.

Bank nie ma obowiązku udostępniać klientom opcji wakacji kredytowych. Mimo to w przypadku, gdy masz kredyt hipoteczny, to odroczyć spłatę możesz w zasadzie w każdym banku.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku kredytów gotówkowych. Dlatego warto przed podpisaniem umowy kredytowej porównać oferty i upewnić się, że będziesz mógł chociaż przez miesiąc odpocząć od kredytu.

Jeśli już zdecydujesz się to zrobić, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Zobacz na przykładzie kredytu gotówkowego PKO BP, jak możesz to w łatwy sposób zrobić bez wychodzenia z domu.

Sprawdź, jak zawnioskować o wakacje kredytowe


Źródło:
Materiał przygotowany i udostępniony przez PKO Bank Polski.

 

Pamiętaj, że jednym z elementów, które bank weźmie pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku, jest brak opóźnień w spłacie zadłużenia. Dopiero gdy uzyskasz zgodę kredytodawcy, będziesz mógł zapomnieć o spłacie kolejnej raty.

Wakacje kredytowe nie rozwiążą długotrwałych problemów finansowych

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu to bardzo kusząca oferta, ale musisz mieć świadomość, że wakacje kredytowe nie pozwolą Ci wyjść z większych długów. W przypadku, gdy Twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu (straciłeś pracę, zachorowałeś itp.) odroczenie spłaty długu jedynie na miesiąc raczej Ci nie pomoże. Pieniądze, które pozornie zaoszczędzisz i tak będziesz musiał zwrócić.

Czy opłaca się skorzystać z wakacji kredytowych?

Zastanawiasz się, czy wakacje kredytowe są opłacalne? Przedstawiam wady i zalety tego rozwiązania.

Nie opłaca się odraczać terminu spłaty raty kredytu, gdy spłacasz kredyt w ratach równych, a bank zamiast wakacji zaproponował Ci karencję. Raty równe mają taką samą wysokość podczas całego okresu spłaty, jednak na początku składają się na nie głównie odsetki. Dopiero po kilku latach obie części równoważą się, a pod koniec okresu kredytowania zaczynasz spłacać kapitał. Jeżeli więc na początku okresu kredytowania odroczysz spłatę tylko części kapitałowej raty, niewiele zaoszczędzisz.

Ale na pewno warto skorzystać z tej opcji, jeśli w danym miesiącu czekają Cię „nadprogramowe” wydatki. Letni wyjazd, komunia dziecka lub niewielki remont. Wtedy możesz przeznaczyć na ten cel pieniądze, które musiałbyś wydać na ratę.

Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z wakacji kredytowych dobrze przeanalizować swój budżet i dobrze przygotować się do spłaty kolejnych rat.

Podobne artykuły