Wakacje kredytowe. 5 rzeczy, które warto wiedzieć

  • 20 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Chcesz wysłać swój kredyt na wakacje? Dowiedz się, jak to zrobić.
Wakacje kredytowe. 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Spłata kredytu hipotecznego jest z pewnością ostatnią rzeczą, o której chcesz myśleć w trakcie letniego urlopu. Co w takim razie możesz zrobić, aby chociaż na miesiąc odpocząć od uciążliwej raty? Skorzystaj z wakacji kredytowych. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku chwilowych trudności finansowych, jak i wówczas, gdy czekają cię zwiększone wydatki.

Kredyt hipoteczny będziesz spłacał kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Banki doskonale wiedzą, że nie możesz przewidzieć, co się wydarzy w trakcie tak długiego okresu kredytowania. Właśnie dlatego wiele instytucji finansowych oferuje swoim klientom wakacje kredytowe. Jest to usługa, która pozwoli ci odroczyć spłatę pojedynczej raty przynajmniej o miesiąc. Dzięki temu możesz podreperować domowy budżet lub sfinansować pilne wydatki. Jednak czy takie rozwiązanie w ogóle się opłaca?

1. Odpoczynek nie tylko od spłaty hipoteki

Wakacje kredytowe to opcja, z której najczęściej mogą skorzystać osoby posiadające kredyt hipoteczny. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają jednak późniejszą spłatę raty również w przypadku kredytów gotówkowych (Eurobank), a nawet pożyczek pozabankowych spłacanych w ratach (Hapipożyczki). Jeżeli chcesz wysłać swój kredyt na wakacje, musisz najpierw skierować do banku odpowiedni wniosek i wyjaśnić, dlaczego nie możesz uregulować należności w terminie. Jednym z elementów, które bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku, jest brak opóźnień w spłacie zadłużenia. Dopiero gdy uzyskasz zgodę kredytodawcy, będziesz mógł zapomnieć o spłacie kolejnej raty.

2. Odroczenie spłaty, a nie umorzenie

Odroczenie płatności nie musi oznaczać, że będziesz całkowicie zwolniony z uregulowania raty. Każdy bank samodzielnie ustala warunki, na jakich odbywają się wakacje kredytowe oraz jak często będziesz mógł z nich skorzystać (raz w roku, trzy razy w ciągu całego okresu kredytowania itp.). Najkorzystniejsza opcja to ta, która pozwala ci jednorazowo nie zapłacić całej raty. Co ważne, wakacje kredytowe nie oznaczają, że bank umorzy spłatę raty i zmniejszy wartość twojego zadłużenia. Odroczoną ratę będziesz musiał oddać, przez co albo wydłuży się termin spłaty twojego zobowiązania, albo czasowo zwiększy się kwota późniejszych rat.

3. Nie zawsze odpoczynek od spłaty całej raty

W związku z tym, że każda rata kredytu hipotecznego składa się z. części kapitałowej i odsetkowej, kredytodawca może ci zaoferować karencję w spłacie kapitału. Jest to często alternatywne rozwiązanie dla wakacji kredytowych. Karencja oznacza, że, zostajesz zwolniony ze spłaty jedynie części kapitałowej raty. Nadal będziesz musiał zapłacić jednak odsetki. W konsekwencji twój budżet zostanie odciążony tylko w niewielkim stopniu.

4. Wakacje nie zawsze muszą się opłacać

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu to bardzo kusząca oferta, jednak nie zawsze musi być dla ciebie opłacalna. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy spłacasz kredyt w ratach równych (sprawdź, czym różnią się raty równe od malejących), a bank zamiast wakacji zaproponował ci karencję. Raty równe mają taką samą wysokość podczas całego okresu spłaty, jednak na początku składają się na nie głównie odsetki. Dopiero po kilku latach obie części równoważą się, a pod koniec okresu kredytowania zaczynasz spłacać kapitał. Jeżeli więc na początku okresu kredytowania odroczysz spłatę tylko części kapitałowej raty, niewiele zaoszczędzisz.

5. Wakacje kredytowe nie rozwiążą długotrwałych problemów finansowych

Wakacje kredytowe nie pozwolą ci wyjść z większych długów. W przypadku, gdy twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu (straciłeś pracę, zachorowałeś itp.) odroczenie spłaty długu jedynie na miesiąc jest mało opłacalne. Pieniądze, które pozornie zaoszczędzisz i tak będziesz musiał zwrócić. Co więcej, jeżeli bank za odroczenie spłaty podniesie wysokość kolejnych rat, twój budżet zostanie jeszcze bardziej nadwyrężony.

Kiedy w takim razie wakacje kredytowe będą dobrym rozwiązaniem? Na pewno warto skorzystać z tej opcji, jeśli w danym miesiącu czekają cię „nadprogramowe” wydatki. Letni wyjazd, komunia dziecka lub niewielki remont możesz sfinansować za środki, które masz przeznaczone na ratę. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z wakacji kredytowych dobrze przeanalizować swój budżet i dobrze przygotować się do spłaty kolejnych rat.

Dodano:
22 Maj 2017

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły