Jak obniżyć koszt kredytu?

  • 07 Maj 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Chcesz wziąć kredyt i nie przepłacić? Poznaj skuteczne metody na obniżenie kosztu kredytu.
Jak obniżyć koszt kredytu?

Kiedy twoje marzenia o nowym samochodzie czy własnym mieszkaniu weryfikuje stan twojego salda na koncie, zaczynasz myśleć o kredycie. Szukasz sposobów, by koszt zobowiązania był jak najniższy? Dobrze trafiłeś! Podpowiem ci, na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu, żeby oddać bankowi jak najmniej.

Szukając kredytu, warto dobrze przyjrzeć się temu, co proponują banki. Podchodząc rozsądnie do przyszłego zobowiązania finansowego i analizując różne oferty, możesz zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Warto więc podejść do sprawy poważanie. Czy tani kredyt jest możliwy? Przedstawiam skuteczne sposoby na obniżenie kosztu kredytu.

Zanim jednak rozpoczniesz ubieganie się o kredyt sprawdź swoją zdolność kredytową. Nie przejmuj się, jeżeli nie jest najlepsza. Istnieją metody na to, żeby ją poprawić.
 

Zmniejszenie kosztu kredytu – sposoby

Jeżeli myślisz, że nie masz wpływu na koszt kredytu, to jesteś w błędzie. Poznaj skuteczne metody na to, żeby oddać swoje zobowiązanie i nie przepłacić.

Pożycz tyle, ile potrzebujesz

Skoro zacząłeś myśleć o kredycie oznacza to, że potrzebujesz pieniędzy na konkretny cel. Dlatego na samym początku ustal, jakiej kwoty potrzebujesz. Pamiętaj, że każdą pożyczoną złotówkę musisz oddać z nadwyżką. Nie warto więc pożyczać więcej, żeby mieć na inne przyjemności.

Spłać jak najszybciej

Okres, na jaki zaciągasz zobowiązanie, ma bardzo duży wpływ na jego całkowity koszt. Reguła zazwyczaj jest jedna – im dłuższy okres spłaty, tym niższa miesięczna rata, ale wyższy jego koszt! Dlatego dobrze oszacuj swoje możliwości i zastanów się na jaki okres wziąć kredyt.

Porównaj oferty kilku banków

Najważniejszym krokiem przy wyborze kredytu powinno być porównanie ofert kilku, a nawet kilkunastu kredytodawców. Wielu z nas kieruje się przywiązaniem do banku, w którym posiada konto osobiste lub wcześniej zaciągało zobowiązanie w danej instytucji i myśli, że właśnie ona zaproponuje nam kredyt na najlepszych warunkach. Nic bardziej mylnego! Nie wyklucza to faktu, że twój bank może ci zaproponować atrakcyjną ofertę dla stałego klienta. Warto jednak poświęcić czas i zweryfikować co przy twojej zdolności kredytowej są w stanie zaoferować ci różne banki.

Jeżeli potrzebujesz kredytu gotówkowego, najlepsze oferty porównasz bez wychodzenia z domu!

Przeanalizuj wszystkie koszty kredytu i RRSO

Jeżeli poznałeś już kilka ofert, przeanalizuj je pod kątem kosztu kredytu. Banki kuszą w swoich reklamach niskim oprocentowaniem, ale to nie wszystko! Koszt kredytu to nie tylko naliczone odsetki, ale także m.in. prowizja, opłaty przygotowawcze i inne koszty dodatkowe. Nie musisz kończyć ekonomii, żeby zweryfikować, czy dany kredyt jest korzystny. Pomoże ci w tym RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Im jej wartość będzie niższa, tym mniej zapłacisz za kredyt.

Samodzielne wyliczenie kosztu kredytu może być jednak trudne. Odwiedzając bank w celu poznania jego oferty, powinieneś otrzymać dokument, w którym zostaną wyszczególnione wszystkie koszty oraz RRSO.

Możesz też obliczyć koszt kredytu i wysokość raty korzystając z kalkulatora.

Zwróć uwagę na produkty dodatkowe

Banki często w zamian za skorzystanie z ich innego, dodatkowego produktu są skłonne obniżyć np. marżę kredytu. Jest to tzw. strategia cross-selling. Może to przynieść ci korzyść pod warunkiem, że jest to np. darmowy rachunek bankowy. Dlatego zanim zdecydujesz się skorzystać z takiej oferty, zapoznaj się z jej szczegółami, z tabelą opłat i prowizji i tym ile rzeczywiście zapłacisz za dodatkowy produkt bankowy oraz jakie warunki będziesz musiał spełnić.

Chcesz wiedzieć więcej o ofercie kredytowej typu cross-selling? Przeczytasz o niej tutaj.

Spróbuj negocjować warunki

To rozwiązanie nie jest z góry skazane na porażkę, szczególnie, gdy chcesz pożyczyć większą kwotę, a dodatkowo dysponujesz wysokim wkładem własnym i dużymi zarobkami. Zawsze warto podjąć próbę negocjowania warunków, zwłaszcza gdy posiadasz asa w rękawie w postaci ofert innych banków. Nic nie tracisz, możesz jedynie zyskać.

Zmień drogi kredyt na tańszy

Jeżeli twoje dotychczasowe zobowiązanie okazało ponad twoje możliwości, możesz skorzystać z refinansowania. Zaciągając drugi kredyt w celu spłacenia obecnego, możesz zmienić system spłat rat, okres kredytowania, a nawet uzyskać niższą marżę. Ale dokładnie przeanalizuj, czy ci się to opłaci.

Możesz także sprawdzić, czy warto zrezygnować z ubezpieczenia na rzecz obniżenia kosztu kredytu.

Rezygnacja z kredytu

Zdecydowałeś się już na kredyt i znalazłeś korzystną ofertę? Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z umową, zanim ją podpiszesz. Nie bój się pytać, gdy jakiś zapis nie jest dla ciebie jasny. Co ważne masz też 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej bez podawania przyczyny. Dlatego nie martw się, gdy po zaciągnięciu kredytu znajdziesz lepszą ofertę.
 

Dodano:
07 Maj 2018

Zaktualizowano:
06 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły