Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Fot.

Stopy procentowe już od ponad 2,5 roku utrzymują się na niezmiennie niskim poziomie. Nie jest to łatwa sytuacja dla banków, a tym bardziej dla klientów, którzy chcą w nich ulokować swoje oszczędności. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej lokaty oprócz wysokości oprocentowania, warto wziąć pod uwagę także inne czynniki. Jakie? Podpowiadamy!

Lokata to naprawdę bezpieczne miejsce dla Twoich oszczędności, ponieważ wpłacając środki, bank zobowiązuje się do tego, że po umownym okresie zwróci ci pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Warto także pamiętać, że gdyby bank stał się niewypłacalny, to nasze oszczędności do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli nawet gdyby bank upadł, to otrzymamy je z powrotem.

R E K L A M A

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Prawie każdy bank ma w swojej ofercie lokaty. Jak wybrać taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Zwróć szczególną uwagę na poniższe kwestie:

  • oprocentowanie – jest to zdecydowanie bardzo ważny czynnik, ponieważ bezpośrednio decyduje o tym, ile odsetek dostaniesz. Aktualnie średnie oprocentowanie depozytów wynosi 2 proc., więc warto wybrać ofertę, która da ci odsetki powyżej tej stawki (np. Lokata internetowa w Alior Banku jest oprocentowana stawką 2,5 proc.).
  • okres – jest liczbą dni, miesięcy lub lat, podczas których zobowiązujesz się nie wypłacać swoich pieniędzy z banku. Jeśli chcesz na dłuższy czas zamrozić swoje oszczędności, to warto wybrać kilkuletni okres, a jeśli wolisz szybki zysk, to skorzystaj z lokat kilkumiesięcznych.
  • maksymalna i minimalna kwota lokaty – jeśli masz już określoną kwotę pieniędzy, którą chcesz wpłacić na depozyt, to musisz poszukać produktu, który oferuje taką możliwość. Najkorzystniejsze są lokaty z niską kwotą minimalną i wysoką maksymalną. Dzięki temu możesz wpłacić właśnie tyle, ile zamierzasz. Lokatę internetowa 2,5% w Alior Banku możesz założyć, wpłacając kwotę od 1 tys. zł do nawet 200 tys. zł.
  • wymóg skorzystania z innych produktów banku – przy podstawowych lokatach najczęstszym wymogiem stawianym przez banki jest także posiadanie lub założenie rachunku ROR (w przypadku Lokaty internetowej 2,5%. nie ma takiego wymogu). Banki oferują także np. lokaty z funduszem, które mogą przynieść większy zysk, ale są obarczone wyższym ryzykiem.
  • warunki założenia – następnie zwróć uwagę na fakt, czy bank adresuje swoją ofertę tylko dla nowych klientów lub wymaga wpłaty nowych środków. W Alior Banku można otworzyć kilka lokat na łączną kwotę 200 tys. zł – jeżeli pojawią się niespodziewane wydatki, można wypłacić pieniądze z jednej lokaty, a pozostawić środki na pozostałych. Ta oferta jest skierowana właśnie do nowych klientów.
  • sposób złożenia wniosku – przy obecnym tempie życia najlepiej wybrać lokatę, którą można założyć wygodnie, bez konieczności wizyty w oddziale banku, przez internet. Taką możliwość daje Lokata internetowa 2,5%. Aby z niej skorzystać, wystarczy wypełnić wniosek on-line i zrobić przelew w wysokości kwoty lokaty z innego banku.

Jak wybrać okres lokowania oszczędności?

Lokata internetowa 2,5% oferowana przez Alior Bank daje możliwość jej założenia na jeden z dwóch okresów: 90 i 186 dni. Warto wybrać ten krótszy, trzymiesięczny, jeśli zależy ci na tym, aby zdeponować pieniądze w bezpiecznym miejscu, ale nie zamrażać ich na długi czas. Zaledwie po jednym kwartale będziesz mógł cieszyć się swoimi pieniędzmi z powrotem, a do tego otrzymać od banku odsetki.
186 dni to około pół roku. Taki czas pozwoli wypracować większy zarobek, ale nie zablokuje twoich oszczędności na kilka lat. Jeśli tylko nie będziesz musiał skorzystać ze swoich pieniędzy ulokowanych w banku przez najbliższe pół roku, to warto wybrać właśnie ten okres, bo zarobisz więcej.

Jak policzyć zyski z lokaty?

Jak pokazują badania, dotyczące finansowej wiedzy Polaków, wciąż mamy problemy z policzeniem, ile odsetek tak właściwie nam się należy. Jest to jednak bardzo proste. Najpierw trzeba sprawdzić, na jaki okres (w dniach) zawieramy lokatę, przyrównać go do 365 dni i tę wartość pomnożyć przez stawkę oprocentowania. W ten sposób wyliczysz należne oprocentowanie w skali roku. Wynik pomnóż przez kwotę, którą wpłacasz na depozyt. Na tym etapie obliczyłeś odsetki brutto. Nie otrzymasz jednak takiej kwoty, bo bank musi jeszcze odprowadzić podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19 proc. odsetek brutto. Odsetki netto to więc 81 proc. (100 proc. – 19 proc. = 81 proc.) tej wartości. Prześledźmy to na przykładach.

Jak liczyć zyski od lokaty?

Wpłacasz 50 tys. zł na lokatę:
1. 90 - dniową: (90/365) * 2,5% * 50 tys. zł * 0,81 = 249,66 zł – tyle wyniosą twoje odsetki
2. 186 – dniową (186/365) * 2,5% * 50 tys. zł * 0,81 = 515,96 zł – tyle wyniosą twoje odsetki


Wpłacasz 100 tys. zł na lokatę:
1. 90 - dniową: (90/365) * 2,5% * 100 tys. zł * 0,81 = 499,32 zł – tyle wyniosą twoje odsetki
2. 186 – dniową (186/365) * 2,5% * 100 tys. zł * 0,81 = 1 031,92 zł – tyle wyniosą twoje odsetki


Wpłacasz 200 tys. zł na lokatę:
1. 90 - dniową: (90/365) * 2,5% * 200 tys. zł * 0,81 = 998,63 zł – tyle wyniosą twoje odsetki
2. 186 – dniową (186/365) * 2,5% * 200 tys. zł * 0,81 = 2 063,84 zł – tyle wyniosą twoje odsetki

Jak widać, jeśli będziesz pamiętać o kilku czynnikach, to naprawdę łatwo jest znaleźć korzystną lokatę. Jeśli chcesz zarobić nawet 2 063,84 zł na Lokacie internetowej 2,5% dla nowych klientów w Alior Banku, to kliknij tutaj

Podobne artykuły