Jak zacząć inwestowanie w nieruchomości? - 6 kroków

Fot.

Podjąłeś już decyzję, że wchodzisz w inwestycję w nieruchomości? Fantastycznie, ale jak się do tego zabrać? Podpowiadam, jakich sześć decyzji warto podjąć, aby nie stracić pieniędzy i zarobić jak najwięcej.

Zanim zaczniesz, przeczytaj mój wczorajszy tekst o tym, czy warto inwestować w nieruchomości. Tam dowiesz się, jakie są wady i zalety takiego przedsięwzięcia.

1. Zbierz kapitał

Pierwszym krokiem, którym musisz wykonać jest zgromadzenie potrzebnych środków. Oczywiście najkorzystniej jest kupić nieruchomość z własnych środków, ale mało kto posiada taki kapitał. Możesz rozważyć kupno mieszkania czy budynku na kredyt, ale i tak musisz posiadać wkład własny. Poza tym inwestycja będzie opłacalna tylko wtedy, gdy sprzedasz lub wynajmiesz nieruchomość drożej niż kwota, którą będziesz musiał oddać do banku.

2. Określ, jakie ryzyko możesz ponieść

Zależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie w centrum Warszawy czy zabytkowy dworek do remontu w sercu Kaszub, niebezpieczeństwo niepowodzenia przedsięwzięcia zdecydowanie się różni. Zastanów się więc, jakie ryzyko w związku z planowanym biznesem możesz ponieść. Przeglądnij konkurencyjne oferty wynajmu, sprawdź zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w danej lokalizacji, zsumuj nakłady, które przeznaczysz na inwestycję. Pamiętaj także o tym, aby określić, jaką część środków ewentualnie możesz stracić.

3. Wybierz odpowiednią nieruchomość

Biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe i stosunek do ryzyka, zdecyduj, jaki typ nieruchomości wybierzesz. Jeśli chcesz postawić na niższy, ale pewny zysk, kup mieszkanie w dobrej lokalizacji, które z łatwością wynajmiesz. Gdy masz środki na większą inwestycję, oczekujesz wysokich zysków, ale liczysz się z większym ryzykiem, to postaw na remont dworku i urządzenie tam ekskluzywnego SPA.

4. Zastanów się, jak chcesz inwestować

Masz już wybrane mieszkanie? Musisz zdecydować, w jaki sposób ma ono dla ciebie zarabiać. Czy tam zamieszkać, a potem sprzedać drożej? Czy wynajmować lokatorom czy dzierżawić firmie? Możliwości jest wiele, a to którą wybierzesz, zależy od twojej strategii inwestycyjnej.

5. Policz, czy ci się to opłaca

Jeśli masz upatrzone dwie nieruchomości albo zastanawiasz się, czy lepiej wynajmować czy sprzedać lokal, to najlepiej policzyć roczną stopę zwrotu z inwestycji. Im stopa będzie wyższa, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna.

Jak obliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji?

roczna stopa zwrotu z inwestycji = roczny dochód netto/ wartość nieruchomości

1. Kupiłeś kawalerkę w centrum Wrocławia za 300 tys. zł. Planujesz ją wynajmować, a najemcy będą musieli ci płacić 2 tys. zł czynszu miesięcznie. Koszty związane z wynajmem, które co miesiąc ponosisz wynoszą 500 zł. Aby obliczyć roczną stopę zwrotu z tej inwestycji, musisz podzielić roczny dochód, który ci przyniesie nieruchomość przez jej wartość:
((2 000 zł – 500 zł) x 12 miesięcy)/ 300 000 zł = 6%
Oznacza to, że każdego roku ta kawalerka zarabia dla ciebie 6 proc. z tego, co na nią wydałeś.

 

2. Kupiłeś kawalerkę w centrum Wrocławia za 300 tys. zł na kredyt. Czynsz wynosi 2 tys. zł, a opłaty 500 zł. Od przychodu z inwestycji musisz także odliczyć odsetki od kredytu, które co miesiąc płacisz. Wynoszą one 500 zł. W tym przypadku roczna stopa zwrotu wyniesie:
((2 000 zł – 500 zł – 500 zł) x 12 miesięcy)/ 300 000 zł = 4%

 

Jak widzisz, im większe koszty związane z przedsięwzięciem musisz ponieść, tym stopa zwrotu będzie niższa. Oznacza to, że zainwestowane środki będą ci się zwracać dłużej.

6. Kup nieruchomość

Dokonując zakupu, kieruj się tymi samymi kryteriami jak wtedy, gdy sam chciałbyś zamieszkać, pracować lub odpoczywać w danym miejscu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie ocenić, czy dana nieruchomość jest atrakcyjna. Zwróć więc uwagę na lokalizację, otoczenie, stan techniczny, rodzaj zabudowy, plan zagospodarowania przestrzeni i tym podobne.
Nawet jeśli trafisz na budynek twoich marzeń, który pozwoli ci zarobić miliony, nie przelewaj od razu pieniędzy. Daj sobie czas na porównanie oferty z innymi i dokładne sprawdzenie stanu technicznego i otoczenia nieruchomości. Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktuj się z rzeczoznawcą.

Podobne artykuły