Kredyt hipoteczny dla samotnych matek. Jaką zdolność kredytową mają samotni rodzice?

  • 19 Wrz 2022 | 13:29
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Samodzielna opieka nad dzieckiem to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie, szczególnie pod kątem finansowym. Nierzadko jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu dla takich osób jest wzięcie kredytu hipotecznego. Tylko czy kredyt hipoteczny dla samotnej matki w 2022 roku jest możliwy? Sprawdziliśmy.
Kredyt hipoteczny dla samotnych matek. Jaką zdolność kredytową mają samotni rodzice?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej przy kredycie hipotecznym umożliwia odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Gdy o finansowanie ubiega się samotny rodzic, to szanse na jego pozyskanie znacząco maleją.

Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że samodzielnie wychowująca dziecko matka czy ojciec całkowicie musi pożegnać się z możliwością kupna mieszkania z pomocą banku. Aby dostać kredyt na mieszkanie dla samotnej matki, trzeba będzie jednak wykazać się odpowiednio wysokimi dochodami i dobrą historią kredytowania. Wtedy raczej bank nie będzie mieć powodu, aby odmówić udzielenia finansowania. Kto ma szanse na kredyt dla samotnej matki i jak o niego wnioskować?

Jak przedstawia się zdolność kredytowa samotnej matki z dzieckiem?

Samotny rodzic nie ma w banku taryfy ulgowej. Musi przejść przez ten sam proces weryfikacyjny, co każdy inny kredytobiorca. Jednocześnie oznacza to, że nie powinien obawiać się gorszego traktowania, ponieważ kredytodawcy nie patrzą na potencjalnego klienta przez pryzmat sytuacji życiowej, w jakiej się znajduje.

Przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa. To od jej oceny zależy decyzja kredytowa. Jak wygląda zdolność kredytowa samotnej matki? Czy samotna matka dostanie kredyt hipoteczny?

Nie da się przewidzieć, jak konkretny bank podejdzie do oceny zdolności kredytowej osoby samodzielnie wychowującej dziecko, ponieważ każdy ma własną politykę i wewnętrzne wymogi, których musi przestrzegać.

W większości przypadków jednak w takiej sytuacji instytucje udzielające kredytów przykładają dużą wagę przede wszystkim do wysokości dochodów i liczby osób na utrzymaniu. Jeśli kobieta ma niskie przychody, z których musi utrzymać siebie i dziecko, to jej zdolność niestety nie będzie wysoka, o ile w ogóle będzie ją mieć.

Przy najniższej krajowej raczej nie będzie żadnej zdolności kredytowej. W nieco lepszej sytuacji będzie kobieta uzyskująca średnią krajową lub wyższą pensję. Wtedy szanse na kredyt hipoteczny rosną. Zasada jest prosta – im wyższy dochód, tym większa szansa na pozytywną decyzję kredytową.

To jeszcze nie wszystko. Aby uzyskać kredyt dla samotnej matki, trzeba mieć stabilne zatrudnienie, jak najmniej zobowiązań i najlepiej niezbyt wysokie stałe wydatki, a także dobrą historię kredytowania.

Trudno określić akceptowalny przez banki stosunek zarobków do wydatków, jednak w najlepszej sytuacji są osoby, którym po uregulowaniu miesięcznych zobowiązań jeszcze sporo zostaje. Widać zatem, że kredyt hipoteczny dla samotnej matki jest możliwy, jednak z pewnością nie jest w zasięgu każdej kobiety znajdującej się w takiej sytuacji.

Dowiedz się: Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim. Czy jest możliwy?

Czy świadczenia rodzicielskie podwyższają zdolność kredytową?

Samotna matka planująca wziąć kredyt hipoteczny z pewnością zastanawia się, czy świadczenie 500+ i inne dodatkowe dochody udzielane przez pomoc społeczną lub inne instytucje i ich organy z tytułu pomocy przy wychowaniu dziecka podnoszą zdolność kredytową. W końcu podobnie jak pensja co miesiąc zasilają domowy budżet.

Niestety, większość banków nie akceptuje takich przychodów, zatem nie wpływają one na zdolność kredytowa samotnej matki. Wszystko dlatego, że wspomniane świadczenia mają określone przeznaczenie, tj. mają służyć dziecku.

Czy alimenty są wliczane do zdolności kredytowej?

A jak to wygląda w przypadku alimentów? Czy jest szansa, że starając się o kredyt hipoteczny dla samotnej matki, bank przy ocenie zdolności kredytowej uwzględni alimenty? Podobnie jak w przypadku świadczenia 500+, alimenty nie zostaną wliczone do dochodu.

Alimenty to obligatoryjne świadczenie na rzecz dziecka, zatem pieniądze powinny zostać przeznaczone na wydatki związane z jego wychowaniem. Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny w 2022 roku nie zostanie też uwzględniona renta po zmarłym rodzicu.

Czy samotna matka ma szansę na kredyt hipoteczny?

O tym, czy samotna matka dostanie kredyt, decyduje w dużej mierze ocena scoringowa. Bank analizując możliwość udzielenia finansowania samodzielnie wychowującemu dziecko rodzicowi, oprócz wyliczenia zdolności kredytowej przeprowadza też ocenę scoringową. Jest to ocena wiarygodności w spłacie kredytu oraz oszacowanie prawdopodobieństwa spłaty na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Na ocenę scoringową wpływ mają takie czynniki jak:

  • wysokość dochodów z akceptowalnych przez bank źródeł,
  • stabilność (forma i okres) zatrudnienia,
  • wykształcenie klienta,
  • wiek,
  • stan cywilny,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • miesięczne wydatki i zobowiązania.

Samotna matka otrzyma kredyt na mieszkanie wtedy, gdy jej ocena scoringowa będzie zbliżona do oceny tzw. modelowego klienta. Będzie to sygnał dla banku, że ryzyko braku spłaty w jej przypadku jest stosunkowo niewielkie i można je zaakceptować.

Pamiętajmy jednak, że chcąc otrzymać kredyt hipoteczny dla samotnej matki w 2022 roku, należy jeszcze wnieść wkład własny. Wysokość wkładu własnego powinna wynieść co najmniej 10% wartości nieruchomości. Są jednak banki, które przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny dla samotnej matki oczekują wniesienia nawet 20% wkładu własnego.

Przeczytaj: Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto może liczyć na dofinansowanie do zakupu mieszkania?

Jakie wymagania postawią banki przed samotnym rodzicem z dzieckiem?

Nie da się ukryć, że dla banku udzielenie kredytu na mieszkanie dla samotnej matki jest dużo bardziej ryzykowne niż np. dla małżeństwa. Takie finansowanie opiewa na dużą kwotę i ma długi okres kredytowania, więc jest duża szansa, że podczas spłaty sytuacja się zmieni i taka osoba w końcu zaprzestanie regularnej spłaty długu. W związku z podniesionym ryzykiem kredyt na mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem może wymagać dodatkowego zabezpieczenia.

Samotna matka a kredyt hipoteczny – jakie zabezpieczenia kredytu wchodzą w grę? Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego może być m.in.: przystąpienie do kredytu z drugą osobą. Wtedy w razie braku spłaty kredytu przez samotną matkę do odpowiedzialności pociągany jest współkredytobiorca. Inna opcja to ubezpieczenie kredytu, które często jest wymagane przez banki.

Ustanowienie określonego zabezpieczenia może zadecydować o tym, czy samotna matka dostanie kredyt na mieszkanie, czy otrzyma decyzję odmowną.

Sprawdź także: Niskooprocentowane kredyty hipoteczne dla młodych rodzin. Nowy pomysł na program mieszkaniowy

Jak samotna matka może powiększyć swoją zdolność kredytową?

Powiedzieliśmy już sobie, czy samotna matka ma szansę na kredyt hipoteczny. W związku z tym wiadomo, że zadecyduje o tym zdolność kredytowa. Jak sprawić, by była ona jak najwyższa?

Chcąc zwiększyć szanse na kredyt mieszkaniowy dla samotnej matki, można:

Jak wnioskować o kredyt hipoteczny, będąc samotną matką?

Podstawą uruchomienia procedury kredytowej przy kredycie mieszkaniowym dla samotnej matki jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny razem z wymaganymi przez bank dokumentami. Lista wymaganych dokumentów zależy od sytuacji, zwykle jednak znajdują się na niej takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
  • wyciąg z rachunku bankowego za wskazany przez bank okres,
  • deklaracja PIT-37,
  • dokumenty dotyczące aktualnie spłacanych zobowiązań,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chce się kupić.

Wniosek o kredyt hipoteczny dla samotnej matki w 2022 roku w zależności od banku złożyć można osobiście w oddziale lub przez internet. Resztę formalności związanych z procedurą kredytową zazwyczaj dopełnić trzeba osobiście w banku.

Warto wiedzieć: Dziecko a kredyt. Czy dzieci zmniejszają naszą zdolność kredytową?

Na jakie wsparcie mieszkaniowe mogą liczyć samotne matki?

Kobiety samodzielnie wychowujące dzieci mogą liczyć na dofinansowanie do wynajmu mieszkania dla samotnej matki. W grę wchodzi także możliwość przyznania mieszkania komunalnego lub socjalnego. Oprócz tego są też dotacje unijne dla samotnych matek.

Aby jednak móc liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie do mieszkania dla samotnej matki, trzeba spełnić określone warunki. Zwykle pomoc udzielana jest osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, które nie mają szans na kupno mieszkania z własnych oszczędności lub z pomocą kredytu.

Data publikacji:
19 Wrz 2022

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły