Mieszkanie z licytacji komorniczej. Na co zwrócić uwagę, aby nie narobić sobie kłopotów?

 • 22 Mar 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(20)
Licytacje komornicze mogą być świetną okazją do nabycia mieszkania po atrakcyjnej cenie. Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji nieruchomości, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.
Mieszkanie z licytacji komorniczej. Na co zwrócić uwagę, aby nie narobić sobie kłopotów?

Mieszkania, które można znaleźć na licytacjach komorniczych bardzo często kuszą swoją atrakcyjną ceną. Jednak dość skomplikowane procedury i spora liczba pułapek, które mogą czekać na przyszłych nabywców, może skutecznie odstraszyć od wzięcia udziału w licytacji. Podpowiadam, na co zwracać uwagę i jak zrobić to z głową.

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej to interesująca alternatywa dla mieszkań z rynku wtórnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, w pierwszej licytacji komornik może zaoferować nieruchomość za minimum 75 proc. jej wartości. Cena mieszkania zazwyczaj szybko wzrasta, a wpływ na nią ma liczba ofert złożonych przez osoby licytujące.

Mieszkanie z licytacji komorniczej – to warto wiedzieć

W licytacji komorniczej mieszkania może wziąć udział każdy. Licytacje mogą dotyczyć mieszkań, domów własnościowych, a także spółdzielczych mieszkań własnościowych. Oferty licytacji mieszkań z całej Polski możesz znaleźć na oficjalnej stronie Krajowej Rady Komorniczej. Aby licytacja mieszkania mogła się odbyć, komornik musi dokonać obwieszczenia o licytacji nieruchomości na co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem.

Licytację mieszkania może przeprowadzić tylko i wyłącznie komornik, a otrzymane pieniądze mają zaspokoić roszczenia wierzyciela, a także koszty postępowania komorniczego. Licytacje komornicze nieruchomości mają charakter otwarty, a jedynym warunkiem do przystąpienia jest wpłata wadium, które wynosi zawsze 10% kwoty oszacowania. Procedura licytacji mieszkania nie różni się od pozostałych aukcji, a wygrywa ten licytant, który zaoferuje najwyższą kwotę.

Minimalna wartość przebicia oferty w czasie licytacji komorniczej to 1 proc. sumy oszacowania mieszkania. Licytacja odbywa się do momentu wyłonienia zwycięskiego licytanta. - Cena wywoławcza (wywołania) na licytacjach komorniczych, czyli najniższa cena za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 na pierwszej licytacji i aż 2/3 na drugiej licytacji tzw. ceny oszacowania, która powinna w miarę precyzyjnie odzwierciedlać wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości – wyjaśnia ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński.

Szukasz mieszkania z licytacji komorniczej? Zobacz, jakie pułapki mogą cię czekać

Mieszkanie z licytacji komorniczej to nie tylko atrakcyjna cena nieruchomości, ale również spora liczba niebezpieczeństw, które mogą czyhać na zwycięzcę licytacji. Jednym z nich są lokatorzy, którzy zajmują zlicytowane mieszkanie. Do grona minusów mieszkania z licytacji komorniczej można zaliczyć również wątpliwy stan mieszkań, które trafiają na licytacje, a także różnego rodzaju obciążenia.

Pamiętaj, że ofert mieszkań z licytacji komorniczych jest stosunkowo niewiele, dlatego nie warto liczyć na to, że w twoim mieście znajdują się aktualne licytacje mieszkań, które cię zainteresują. Niestety, dla prawdopodobnie większości osób, które biorą udział w licytacjach komorniczych, zaproponowanie najwyższej kwoty jest zaledwie połową sukcesu.

Problemem może okazać się zdobycie finansowania na zakup nieruchomości, ponieważ prawo nakazuje wniesienie całej kwoty za wylicytowane mieszkania w ciągu dwóch tygodni od zakończenia licytacji. Możesz starać się o wydłużenie tego terminu, ale sama prolongata może trwać maksymalnie miesiąc. Sprawdź oferty najlepszych kredytów, dzięki którym zdobędziesz pieniądze na zapłatę całej kwoty za mieszkanie z licytacji komorniczej.

Mieszkanie z licytacji komorniczej jest zajęte przez lokatorów. Co robić?

Zdecydowana większość osób, które zastanawia się nad przystąpieniem do licytacji komorniczej mieszkania, obawia się mieszkających w nim lokatorów. Taka sytuacja występuje zazwyczaj, gdy zlicytujesz lokal należący do osób, które zaciągnęły różnego rodzaju zobowiązania, ale nie są w stanie jego spłacić.

- Jeżeli dotychczasowy właściciel nie będzie chciał się wyprowadzić po zlicytowaniu nieruchomości, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego w normalnym trybie, a więc z obowiązkiem zapewnienia lokatorowi pomieszczenia zastępczego czy tymczasowego, do którego będzie mógł się przeprowadzić – wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Aby rozpocząć postepowanie eksmisyjne, musisz wszcząć proces przed sądem cywilnym. Pozew powinien być skierowany przeciwko wszystkim osobom, które zamieszkują zlicytowane przez ciebie mieszkanie.

Co ważne, kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore, osoby niepełnosprawne, nieletnie, emeryci i renciści korzystający z pomocy społecznej, bezrobotni mogą zgodnie z prawem zajmować mieszkanie, które do ciebie należy. Taki stan może występować do czasu udostępnienia im przez gminę lokalu socjalnego. Niestety, w najgorszym wypadku taka sytuacja może trwać latami i wiele czynników jest uzależnionych od sytuacji ekonomicznej gminy, w której znajduje się mieszkanie.

Jakie obciążenia może mieć mieszkanie z licytacji komorniczej?

Na licytacjach komorniczych licytuje się mieszkania, które są sprzedawane przez zadłużenie. Jeśli zostaniesz nabywcą mieszkania z hipoteką, po wpłaceniu całej kwoty, bank zniknie z księgi wieczystej. Może się jednak okazać, że nieruchomość jest obciążona prawem najmu lub dożywocia.

W pierwszym przypadku chodzi o sytuację, w której zlicytowana nieruchomość jest użytkowane przez inne osoby na podstawie właściwej umowy. W przypadku obciążenia prawem dożywocia, wylicytowane przez ciebie mieszkanie, może być zajmowane przez uprawnioną osobę aż do jej śmierci.

Jak nie wpaść w pułapkę mieszkania z licytacji komorniczej?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie opisanych problemów jest solidne przygotowanie się do licytacji i możliwie jak najgłębsza analiza interesującego mieszkania. Oprócz podstawowych informacji o licytacji, w obwieszczeniach komorników często są podawane zdjęcia mieszkań oraz opis nieruchomości, dzięki któremu możesz nieco dokładniej ocenić ich stan techniczny.

Interesujące mieszkania możesz również obejrzeć, a komornik powinien poinformować cię o terminie oględzin nieruchomości, który przypada zazwyczaj w czasie dwóch ostatnich tygodni przed licytacją. Zazwyczaj są to dni powszednie ze wskazanymi przez komornika godzinami. W sądzie rejonowym oraz kancelarii komorniczej można zapoznać się z protokołem oszacowania nieruchomości, mapką z akt postępowania egzekucyjnego, wypisem z rejestru gruntów, a także operatem szacunkowym biegłego sądowego.

- Największe okazje i pewność, że nie przepłacamy jest wtedy, gdy kupujemy na drugiej licytacji po cenie wywołania lub lekko powyżej, czyli przy braku konkurencyjnych licytantów, albo po krótkiej i niewiele podbijającej cenę wywołania licytacji. O takie sytuacje jest jednak coraz trudniej – doradza Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Pamiętaj, że mieszkania z licytacji komorniczych mogą być sporą okazją, ale także źródłem wielu problemów, dlatego zanim wniesiesz konieczne wadium przemyśl, czy udział i ewentualne zwycięstwo w licytacji na pewno się tobie opłaca.

Dodano:
22 Mar 2018

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

20 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Kamil Krolikiewicz Ekspert 09 października 2019
  Witam, wygrywam licytację, mam nakaz eksmisji zamieszkałych tam lokatorów, miasto standardowo nie ma lokali zastępczych, czy mogę sam zaproponować im inne mieszkanie... tj. wynajem od osoby trzeciej i opłacenie im z góry czynszu na określony okres czasu np na rok ? Czy prawo uznaje taką sytuację jako lokal zastępczy ? Z góry dziękuję za odpowiedź
 • kamil Ekspert 27 listopada 2019
  Witam Aniu, Jestem zainteresowany zakupem domu na pierwszej licytacji, ktorego ksiega wieczysta zawiera tylko informacje dotyczace gruntu na ktorym stoi budynek, natomiast brak jakichkolwiek informacji na temat domu. Czy po wygranej licytacji uzupelnienie rubryki w dziale "BUDYNEK' bedzie stanowilo problem? Nieruchomosc jest rowniez obciazona hipoteka umowna laczna 6krotnie wyzsza od wartosci domu. Czy ta hipoteka zostanie wymazana z ksiegi wieczystej w momencie dokonania wplaty za dom czy jednak zostane nia obciazony po zakupie domu?- Dziekuje, Kamil
 • Zbyszek Ekspert 24 listopada 2019
  witam jeśli w księgac wieczystych jest wpis HIPOTEKA UMOWNA KAUCYJNA 150 tyś oraz HIPOTEKA PRZYMUSOWA 30 tyś to po wygranej licytacji komorniczej bede zmuszony pokryć resztę zobowiązań wynikających z wpisu do hipoteki . Mam na myśli kiedy cena kupna nieruchomości bedzie 60 tyś a długi obciązenia wynosiły 180 tyś - dziękuje
  Art B Ekspert 25 lipca 2020
  W Ksiedze wieczystej może być wpis nawet 10 000 000 Ciebie nic nie interesuje, wykreślasz wpis i tyle
 • Rafał Ekspert 20 maja 2019
  Zastanawia mnie licytacja komornicza mieszkania w moim mieście. Oferta wydaje się dobra za wyjątkiem jednego faktu.Jest sprzedawana jako osobne aukcje 1/3 części, a następnie 2/3. Co dzieje się wtedy, gdy na aukcji wygram tylko jedną część.
 • anka Ekspert 17 września 2019
  Czy wierzyciel mieszkania ma jakiekolwiek prawa do roszczen względem nabywcy nieruchomsci z licytacji komorniczej?
 • Anna Malek Ekspert 10 października 2019
  Cześć Kamil,naprawdę chcesz opłacać czynsz lokatorom? Sporo na tym stracisz, więc polecam skonsultować się z prawnikiem.
 • Anna Malek Ekspert 07 sierpnia 2018
  Takiej informacji możesz szukać u Krajowej Rady Komorniczej. A co do lokatorów, to jeśli kupisz to mieszkanie, to formalnie będzie ono Twoje. Jednak jeśli mieszkańcy nie będą chcieli się wyprowadzić, to będziesz musiała załatwić nakaz eksmisji. Co najgorsze jednak, będziesz musiała zapewnić im lokal zastępczy. Szczerze mówiąc, nie polecam tego rozwiązania i raczej zdecydowałabym się na lokum z tradycyjnego rynku pierwotnego lub wtórnego. Jeśli brakuje Ci środków, to rozważ skorzystanie z kredytu hipotecznego. Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać: https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/
 • Patryk Ekspert 31 grudnia 2018
  Witam. Czy bedac jedynym licytujacym nieruchomosc mozna zaoferowac wiecej niz cena wywylawcza czy moge przybic tylko cene wywolania? Zalezy mi na kupnie nieruchomosci po wyzszej cenie niz wywolanie a obawiam sie ze na licytacji moge byc sam. Nigdzie nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie.
  leszek Ekspert 19 lipca 2020
  napewno nie będziesz sam,będą też naganiacze komornikai
 • Anna Malek Ekspert 25 września 2019
  Hej,a co dokładnie masz na myśli? Skoro wierzyciel sprzedał Ci mieszkanie, to czego jeszcze może żądać?
 • Mariola Kowol Ekspert 30 stycznia 2020
  Witam mam pytanko mieszkam z partnerem i dziećmi jutro ma odbyć się licytacja udziałów mojego partnera w mieszkaniu ja też biorę udział w licytacji ale moje pytanie jak kto przelicytuje mnie w licytacji jakie ma prawa w mieszkaniu proszę o pomoc

Podobne artykuły