Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Mieszkanie z licytacji komorniczej. Na co zwrócić uwagę, aby nie narobić sobie kłopotów?

Fot.

Mieszkania, które można znaleźć na licytacjach komorniczych bardzo często kuszą swoją atrakcyjną ceną. Jednak dość skomplikowane procedury i spora liczba pułapek, które mogą czekać na przyszłych nabywców, może skutecznie odstraszyć od wzięcia udziału w licytacji. Podpowiadam, na co zwracać uwagę i jak zrobić to z głową.

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej to interesująca alternatywa dla mieszkań z rynku wtórnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, w pierwszej licytacji komornik może zaoferować nieruchomość za minimum 75 proc. jej wartości. Cena mieszkania zazwyczaj szybko wzrasta, a wpływ na nią ma liczba ofert złożonych przez osoby licytujące.

Mieszkanie z licytacji komorniczej – to warto wiedzieć

W licytacji komorniczej mieszkania może wziąć udział każdy. Licytacje mogą dotyczyć mieszkań, domów własnościowych, a także spółdzielczych mieszkań własnościowych. Oferty licytacji mieszkań z całej Polski możesz znaleźć na oficjalnej stronie Krajowej Rady Komorniczej. Aby licytacja mieszkania mogła się odbyć, komornik musi dokonać obwieszczenia o licytacji nieruchomości na co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem.

Licytację mieszkania może przeprowadzić tylko i wyłącznie komornik, a otrzymane pieniądze mają zaspokoić roszczenia wierzyciela, a także koszty postępowania komorniczego. Licytacje komornicze nieruchomości mają charakter otwarty, a jedynym warunkiem do przystąpienia jest wpłata wadium, które wynosi zawsze 10% kwoty oszacowania. Procedura licytacji mieszkania nie różni się od pozostałych aukcji, a wygrywa ten licytant, który zaoferuje najwyższą kwotę.

Minimalna wartość przebicia oferty w czasie licytacji komorniczej to 1 proc. sumy oszacowania mieszkania. Licytacja odbywa się do momentu wyłonienia zwycięskiego licytanta. - Cena wywoławcza (wywołania) na licytacjach komorniczych, czyli najniższa cena za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 na pierwszej licytacji i aż 2/3 na drugiej licytacji tzw. ceny oszacowania, która powinna w miarę precyzyjnie odzwierciedlać wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości – wyjaśnia ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński.

Szukasz mieszkania z licytacji komorniczej? Zobacz, jakie pułapki mogą cię czekać

Mieszkanie z licytacji komorniczej to nie tylko atrakcyjna cena nieruchomości, ale również spora liczba niebezpieczeństw, które mogą czyhać na zwycięzcę licytacji. Jednym z nich są lokatorzy, którzy zajmują zlicytowane mieszkanie. Do grona minusów mieszkania z licytacji komorniczej można zaliczyć również wątpliwy stan mieszkań, które trafiają na licytacje, a także różnego rodzaju obciążenia.

Pamiętaj, że ofert mieszkań z licytacji komorniczych jest stosunkowo niewiele, dlatego nie warto liczyć na to, że w twoim mieście znajdują się aktualne licytacje mieszkań, które cię zainteresują. Niestety, dla prawdopodobnie większości osób, które biorą udział w licytacjach komorniczych, zaproponowanie najwyższej kwoty jest zaledwie połową sukcesu.

Problemem może okazać się zdobycie finansowania na zakup nieruchomości, ponieważ prawo nakazuje wniesienie całej kwoty za wylicytowane mieszkania w ciągu dwóch tygodni od zakończenia licytacji. Możesz starać się o wydłużenie tego terminu, ale sama prolongata może trwać maksymalnie miesiąc. Sprawdź oferty najlepszych kredytów, dzięki którym zdobędziesz pieniądze na zapłatę całej kwoty za mieszkanie z licytacji komorniczej.

Mieszkanie z licytacji komorniczej jest zajęte przez lokatorów. Co robić?

Zdecydowana większość osób, które zastanawia się nad przystąpieniem do licytacji komorniczej mieszkania, obawia się mieszkających w nim lokatorów. Taka sytuacja występuje zazwyczaj, gdy zlicytujesz lokal należący do osób, które zaciągnęły różnego rodzaju zobowiązania, ale nie są w stanie jego spłacić.

- Jeżeli dotychczasowy właściciel nie będzie chciał się wyprowadzić po zlicytowaniu nieruchomości, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego w normalnym trybie, a więc z obowiązkiem zapewnienia lokatorowi pomieszczenia zastępczego czy tymczasowego, do którego będzie mógł się przeprowadzić – wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Aby rozpocząć postepowanie eksmisyjne, musisz wszcząć proces przed sądem cywilnym. Pozew powinien być skierowany przeciwko wszystkim osobom, które zamieszkują zlicytowane przez ciebie mieszkanie.

Co ważne, kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore, osoby niepełnosprawne, nieletnie, emeryci i renciści korzystający z pomocy społecznej, bezrobotni mogą zgodnie z prawem zajmować mieszkanie, które do ciebie należy. Taki stan może występować do czasu udostępnienia im przez gminę lokalu socjalnego. Niestety, w najgorszym wypadku taka sytuacja może trwać latami i wiele czynników jest uzależnionych od sytuacji ekonomicznej gminy, w której znajduje się mieszkanie.

Jakie obciążenia może mieć mieszkanie z licytacji komorniczej?

Na licytacjach komorniczych licytuje się mieszkania, które są sprzedawane przez zadłużenie. Jeśli zostaniesz nabywcą mieszkania z hipoteką, po wpłaceniu całej kwoty, bank zniknie z księgi wieczystej. Może się jednak okazać, że nieruchomość jest obciążona prawem najmu lub dożywocia.

W pierwszym przypadku chodzi o sytuację, w której zlicytowana nieruchomość jest użytkowane przez inne osoby na podstawie właściwej umowy. W przypadku obciążenia prawem dożywocia, wylicytowane przez ciebie mieszkanie, może być zajmowane przez uprawnioną osobę aż do jej śmierci.

Jak nie wpaść w pułapkę mieszkania z licytacji komorniczej?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie opisanych problemów jest solidne przygotowanie się do licytacji i możliwie jak najgłębsza analiza interesującego mieszkania. Oprócz podstawowych informacji o licytacji, w obwieszczeniach komorników często są podawane zdjęcia mieszkań oraz opis nieruchomości, dzięki któremu możesz nieco dokładniej ocenić ich stan techniczny.

Interesujące mieszkania możesz również obejrzeć, a komornik powinien poinformować cię o terminie oględzin nieruchomości, który przypada zazwyczaj w czasie dwóch ostatnich tygodni przed licytacją. Zazwyczaj są to dni powszednie ze wskazanymi przez komornika godzinami. W sądzie rejonowym oraz kancelarii komorniczej można zapoznać się z protokołem oszacowania nieruchomości, mapką z akt postępowania egzekucyjnego, wypisem z rejestru gruntów, a także operatem szacunkowym biegłego sądowego.

- Największe okazje i pewność, że nie przepłacamy jest wtedy, gdy kupujemy na drugiej licytacji po cenie wywołania lub lekko powyżej, czyli przy braku konkurencyjnych licytantów, albo po krótkiej i niewiele podbijającej cenę wywołania licytacji. O takie sytuacje jest jednak coraz trudniej – doradza Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Pamiętaj, że mieszkania z licytacji komorniczych mogą być sporą okazją, ale także źródłem wielu problemów, dlatego zanim wniesiesz konieczne wadium przemyśl, czy udział i ewentualne zwycięstwo w licytacji na pewno się tobie opłaca.

Podobne artykuły