Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Fot.

Mieszkasz już w swoim wymarzonym mieszkaniu, jednak nadszedł czas na zmiany. Dostałeś fantastyczną ofertę pracy, która wymaga przeprowadzki? W twojej rodzinie pojawiło się dziecko i nie mieścicie się w obecnym mieszkaniu? Normalnie wystawiłbyś mieszkanie na sprzedaż, ale przecież spłacasz kredyt hipoteczny! Co zrobić w takiej sytuacji?

Osoby, które sfinansowały zakup mieszkania z własnych pieniędzy mogą swobodnie nim dysponować. Jeśli natomiast zwróciłeś się o pomoc do banku, to musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W końcu bank jest wpisany w hipotekę nieruchomości. Ale sprzedaż mieszkania z kredytem jest jak najbardziej możliwa.

Mieszkanie z kredytem – czy można sprzedać?

Kredyt hipoteczny nie zamyka drogi do sprzedania kredytowanej nieruchomości. Mimo że bank zabezpiecza się wpisem do księgi wieczystej, to ty wciąż pozostajesz właścicielem mieszkania. Masz więc prawo robić z nim, co chcesz. Twoim obowiązkiem jest jednak poinformować bank o swoich zamiarach.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? – krok po kroku

Najpierw opublikuj ogłoszenie. Możesz to zrobić za pomocą biura nieruchomości albo sam zamieścić informację w internecie (najszybciej będzie na portalach, specjalizujących się w takich ogłoszeniach). A teraz sprawdź, jak przygotować chwytliwe ogłoszenie o sprzedaży mieszkania. Pamiętaj, aby od razu poinformować potencjalnego nabywcę, że nieruchomość jest obciążona kredytem. Pewnie nie wpłynie to na jego decyzję o zakupie, ale ma prawo poznać stan prawny mieszkania.

Kiedy już znajdziesz kupca, idź do banku, w którym wziąłeś kredyt hipoteczny i poinformuj, że chcesz sprzedać mieszkanie. Pracownik banku wystawi ci zaświadczenie o tym, ile kredytu zostało ci jeszcze do spłacenia. Oprócz tego musi ono zawierać: dane kredytobiorcy, datę udzielenia kredytu, wysokość finansowania, aktualne saldo, numer rachunku technicznego, prowizję za wcześniejszą spłatę, deklarację wydania dokumentów pozwalających na zwolnienie zabezpieczenia Dzięki temu będziesz wiedział, jaką cenę mieszkania ustalić, aby ci się to opłacało.

Pamiętaj, aby porozmawiać o kwestii wcześniejszej spłaty zadłużenia. Spytaj, jaką opłatę pobiera za to bank. Jest to potrzebne dlatego, że kupujący musi przelać pozostałą do spłaty kwotę kredytu na rachunek banku, a nadwyżkę na twoje konto. W zaświadczeniu to potwierdzającym, musi być numer kredytu oraz numer rachunku, na który nabywca będzie musiał zrobić przelew.

Pamiętaj także, aby wystąpić o promesę, czyli obietnicę banku, że zaraz po otrzymaniu odpowiedniego przelewu od kupca twojego mieszkania, wyda zgodę na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej. Dzięki temu prawna sytuacja mieszkania będzie jasna, na czym zależy tobie, kupującemu i bankowi.

Promesa jest ważna 30 dni, więc w tym momencie warto spisać umowę przedwstępną. Nie trzeba w tym celu iść do notariusza, tylko można stworzyć ją samemu. Pamiętaj, aby wskazać strony umowy, cenę nieruchomości oraz oznaczyć termin zawarcia umowy. Warto także ustalić kwestię zaliczki lub zadatku. Kiedy spiszecie umowę przedwstępną, kupujący będzie mógł złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, jeśli go potrzebuje. Następnie musi poczekać na pozytywną decyzję kredytową oraz na zaświadczenie z banku o ustanowieniu hipoteki.

Sprzedaż kredytowanej nieruchomości – formalności

Aby sfinalizować transakcję, musicie wybrać się do notariusza i spisać umowę sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Zanim pójdziesz do notariusza, to koniecznie sprawdź, ile kosztuje sporządzenie aktu notarialnego przy zakupie nieruchomości.

W sytuacji, gdy osoba kupująca od ciebie mieszkanie zaciąga kredyt, kopię aktu notarialnego musi dostarczyć do swojego banku. Po co? Dzięki temu bank nabywcy będzie wiedział, że część środków musi przelać na rachunek twojego banku, a część na twój. Przykładowo, mieszkanie sprzedajesz za 350 tys. zł, a kredytu do spłaty zostało ci jeszcze 150 tys. zł. Wtedy bank kupującego przeleje tę kwotę na rachunek twojego banku, a pozostałe 200 tys. zł na twoje konto. Pamiętaj, aby w swoim banku zgłosić dyspozycję całkowitej spłaty zadłużenia. Bez tego bank nie będzie mógł rozliczyć kredytu.

Gdy ty i twój bank otrzymacie przelew, to musisz się do niego zgłosić po zaświadczenie, dotyczące uregulowania zadłużenia i zgody na wykreślenie hipoteki banku(to, którego dotyczyła promesa). Twoim zadaniem jest przekazać je kupującemu, a on zajmie się zmianami w księdze wieczystej nieruchomości.

Gdy kupujący nie potrzebuje kredytu, to sprawa jest dużo prostsza. Także warto spisać umowę przedwstępną. Powinno w niej zostać zawarte, że pozostałą do spłaty kwotę kredytu, kupujący przeleje na rachunek twojego banku, a nadwyżkę na twoje konto. Umowę sprzedaży musisz oczywiście podpisać u notariusza. Gdy transakcja zostanie sfinalizowana, wtedy musisz udać się do banku po zgodę na wypisanie go z hipoteki.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem walutowym?

A co zrobić, gdy chcesz sprzedać mieszkanie, na zakup którego zaciągnąłeś kredyt walutowy np. we frankach? Wtedy bank będzie mógł przeliczyć twoje zadłużenie po aktualnym kursie franka albo będziesz musiał je spłacić w walucie obcej. Kredyt pewnie brałeś, gdy kurs był dużo niższy niż aktualnie, więc może się okazać, że wartość nieruchomości jest niższa niż kwota kredytu. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to koniecznie sprawdź, czy rzeczywiście opłaca się sprzedać mieszkanie.

Podobne artykuły