Wakacje kredytowe a karencja w spłatach?

  • 04 Lis 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wakacje kredytowe to świetny sposób na odroczenie terminu płatności. Niezależnie od tego, czy spłacasz kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy inną pożyczkę, przerwa w spłacie może być niezbędna szczególnie w okresie wzmożonych wydatków. Sprawdź, czym różnią się wakacje kredytowe od karencji i jak złożyć wniosek o przesunięcie terminu płatności.
Wakacje kredytowe a karencja w spłatach?

Wakacje kredytowe mają służyć przede wszystkim odroczeniu terminu płatności rat na konkretny okres. Jest to niezwykle przydatna opcja, szczególnie jeśli wcześniej wiesz, że za chwilę nastąpi okres wzmożonych wydatków lub z jakiegoś powodu będziesz otrzymywać mniejsze wpływy. W takiej sytuacji może nie wystarczyć Ci środków na pokrycie raty kredytu, dlatego warto zawczasu pomyśleć o złożeniu wniosku o wakacje kredytowe. Takie podanie powinieneś zgłosić jeszcze przed upływem terminu spłaty, wtedy bank chętniej zgodzi się na odroczenie płatności. Przy zaległościach, kredytodawcy niechętnie akceptują tego typu wnioski.

Jaka jest różnica między wakacjami kredytowymi a karencją w spłatach?

Pandemia koronawirusa, która w naszym kraju trwa praktycznie od początku marca 2020 roku, z całą pewnością nie sprzyja zachowaniu stałego i regularnego źródła dochodu. Spora część kredytobiorców została dotknięta negatywnymi skutkami pandemii, w efekcie czego musiała skorzystać z możliwości zawieszenia rat w swoim banku.

Wakacje kredytowe 2020, a koronawirus

Łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych, gwarantują zapisy ustawy Tarczy Antykryzysowej 4.0, która umożliwia Polakom zawieszenie obowiązku spłacania kredytów konsumenckich, hipotecznych i kredytów w rozumieniu art. 69 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. W przypadku skorzystania z możliwości, które daje Tarcza, wniosek klienta akceptowany jest automatycznie, a zawieszenie spłat w pełni darmowe.

Co to jest karencja?

Karencja w spłacie kredytu spełnia nieco inne zadanie niż wakacje kredytowe, chociaż jest pojęciem równie dobrze znanym i stosowanym w środowisku kredytowym. Karencja umożliwia tymczasowe zawieszenie części kapitałowej długu, jednak część odsetkową oraz ubezpieczenie kredytobiorca musi spłacać cały czas. Karencja kredytu może dotyczyć zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych, ale również kredytu samochodowego, inwestycyjnego czy studenckiego.

Karencja w spłacie kredytu udzielana jest przez bank po złożeniu przez kredytobiorcę specjalnego wniosku. Można to zrobić w dowolnym momencie, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy pozytywną decyzję, warto złożyć podanie przed terminem płatności raty. Bank może odrzucić naszą prośbę o karencję, szczególnie w sytuacji, gdy zalegamy z jakimikolwiek płatnościami na rzecz banku lub analiza ryzyka kredytowego wypadnie niekorzystnie.

Karencja ubezpieczenia, a karencja kredytu

Korzystając z opcji karencji kredytu, w dalszym ciągu należy płacić za ubezpieczenie kredytu, którego wysokość najczęściej wliczona jest w miesięczną ratę. Pod pojęciem karencja ubezpieczenia najczęściej kryje się inna definicja i jest nią okres, który musi minąć od momentu zawarcia umowy do czasu rozpoczęcia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak ubiegać się o wakacje kredytowe przy kredycie gotówkowym i hipotecznym?

Kredyt gotówkowy, chociaż najczęściej udzielany na krótki okres, potrafi przysporzyć tyle samo problemów, co zobowiązanie długoterminowe. Chociaż decydując się na nie, nie przewidujemy żadnych problemów z jego spłatą, to życie bywa bardzo nieprzewidywalne. Niektóre banki, rozumiejąc ryzyko, które ponosi kredytobiorca, jeszcze przed pandemią oferowały swoim klientom możliwość skorzystania z darmowych wakacji kredytowych. Klienci banku Santander, decydując się na kredyt gotówkowy, otrzymali możliwość zawieszenia rat kapitałowych na okres 6 miesięcy. Tę opcję można było wykorzystać w dowolnej konfiguracji, np. 6 razy po 1 miesiąc.

Kredyt gotówkowy 2020, a wakacje kredytowe

Aktualnie chcąc skorzystać z wakacji kredytowych, wystarczy jedynie złożyć dyspozycje w banku, który udzielił nam zobowiązania. Cały proces często odbywa się w pełni online, bez potrzeby wychodzenia z domu. W przypadku mBanku wystarczy, że kredytobiorca zaloguje się do swojego serwisu transakcyjnego, wybierze kredyt gotówkowy, do którego chce uruchomić opcję, poda powód oraz czas trwania wakacji i wypełni dane dotyczące zatrudnienia. Całość powinna zająć kilka minut i nie wymaga posiadania dodatkowych dokumentów.

Podobnie wygląda proces dla klientów banku Santander. Bank uruchomił samoobsługową platformę, która wspiera klientów w sprawie opóźnionych płatności i wykorzystuje takie kanały komunikacji jak: telefon w ramach infolinii, interaktywne SMS-y, czy wiadomości mailowe. Niezależnie od tego, czy decydowaliśmy się na kredyt gotówkowy online, czy podpisywaliśmy umowę stacjonarnie w placówce banku, wszystkie operacje dotyczące zawieszenia spłaty rat, załatwić możemy z domu. 

Jeszcze do niedawna decydując się na najtańszy kredyt gotówkowy, musieliśmy liczyć się z tym, że nie będą przysługiwały nam dodatkowe korzyści, takie jak np. opcja zawieszenia rat kredytu. Aktualnie, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), każdy kredytobiorca, który po 13 marca 2020 r. stracił pracę lub inne główne źródło dochodu, może ubiegać się o bezpłatne wakacje kredytowe.

Związek Przedsiębiorców Finansowych (ZPF) oraz Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF) w odpowiedzi na działanie banków, zaproponowały swoje rekomendacje dotyczące zawieszenia spłaty rat kredytów bez zaświadczeń, czyli tzw. chwilówek. Klienci najbardziej znanych firm pożyczkowych, mogą skorzystać z opcji zawieszenia spłaty rat kapitałowych (lub kapitałowo-odsetkowych) na okres 1 miesiąca, przesunąć datę spłaty pożyczki oraz nawet próbować obniżyć ratę przez okres 2 miesięcy. Pożyczkodawcy, zgodnie z rekomendacjami nie powinni pobierać odsetek za zwłokę przez okres uzgodniony z klientem.

Wakacje kredytowe w przypadku kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, którego spłata z całą pewnością pochłania dużą część naszego miesięcznego budżetu. Kredytobiorcy, podobnie jednak jak w przypadku pożyczek gotówkowych, mogą skorzystać z wakacji kredytowych, zagwarantowanych przez zapisy w ustawie. Jeśli chcemy skorzystać z tej możliwości, w większości przypadków wystarczy wypełnić formularz online i podać takie dane jak: imię, nazwisko, PESEL oraz rodzaj kredytu czy też numer umowy.

Kredyt hipoteczny warunki

Bank Millennium jako jeden z nielicznych wymaga, aby wniosek o wakacje kredytowe w przypadku produktów hipotecznych, kredytobiorca złożył osobiście w placówce banku. Przed złożeniem takiej dyspozycji warto sprawdzić ogólne zasady, które przyjął bank.

Sprawdź swoją majsymalną zdolność korzystająć z kalkulatora zdolności kredytowej >> 


Karencja w spłacie - co jest potrzebne?

Składając wniosek o karencję w spłacie kredytu, warto mieć na uwadze fakt, że bank ponownie dokładnie prześledzi naszą historię kredytową oraz dokona analizy ryzyka kredytowego. Składając wniosek o zawieszenie rat, wystarczy wypełnić prosty wniosek przez telefon lub internet.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
04 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły